پنجِ صبح: یک پلی‌لیستِ موزیک

- درtrack13
دیدگاه‌ها برای پنجِ صبح: یک پلی‌لیستِ موزیک بسته هستند

پنج صبح ساعت عجیبیه و حال مخصوص به خودش رو داره. یک بعدِ متفاوت از زندگیه. ساعتیه که معلوم نیست روزه، شبه، چیه. ساعتیه که خیلی توش زندگی نکردیم و بیشتر خواب بودیم. اگه تا اون ساعت بیدار مونده باشید می‌دونید چی می‌گم. پنج صبح ساعتِ دلتنگی، عشق، امید و رویاپردازیه. برای این پنج‌صبح‌های بیدار یک پلی‌لیست پنج آهنگی آماده کردم که محبوب‌ترین‌های خودم هم توش هستن. از «سیگور روش» بگیر تا «بیروت» تا «بن ایور». بریم ببینیم چی دارم براتون این بار.

برای دانلود کل پلی‌لیست به صورت یک فایل MP3، اینجا راست کلیک کنید، بعد save link as و تمام. یا اگه با مرورگر موبایلتون اومدین، روی اینجا انگشتتون رو نگه دارید تا یک شیمپل باز می‌شه، بعد روی Download Link کلیک کنید تا کل پلی‌لیست با حجم ۵۲MB براتون دانلود بشه.

 

Sigur Rós – Olsen Olsen

 

 

پلی‌لیستِ پنجِ صبح باید با «سیگور روش»، این گروه ایسلندی شروع بشه چون موسیقی اونا موسیقیِ پنج صبح و فضای اثیری و گرگ‌ومیشه. این گروه در سال ۱۹۹۴ در همون روزی متولد شد که «سیگورروش» خواهر کوچیکِ مغز متفکر گروه «یونسی» /به ایسلندی Jónsi/ به دنیا اومد. و اینجوری شد که اسم گروه رو گذاشتن «سیگور روش» /به انگلیسی Victory Rose/ که احتمالن به فارسی هم می‌شه «رز زرد».

این آهنگ‌شون یعنی Olsen Olsen رو یونسی با زبونِ من‌درآوردیِ خودش سروده. یعنی من، شما، یا هر کسی دیگه‌ای اون رو گوش بده هیچی ازش نمی‌فهمه و فقط خودِ یونسی می‌دونه یعنی چی (شایدم خودش ندونه یعنی چی). ولی یونسی از این کارها زیاد می‌کنه. یعنی آهنگ‌های زیادی از این گروه، مخصوصن در آلبومِ سوم گروه یعنی ( )، با همین زبونِ من درآوردی سروده شده. خودِ اعضای گروه به این زبان می‌گن Vonlenska یا زبانِ اُمیدی چون اولین بار توی آهنگِ Von /به فارسی «امید»/ ازش استفاده کردن. این زبون اگرچه معنای خاصی نداره ولی بدون اون، آهنگ یه سازِ مرموز و ترسناک، ولی در عین حال آروم‌کننده کم داره و این آواهای بی‌معنی با صدای عجیب‌وغریبِ «یونسی»، و همچنین نحوه‌ی برخوردشون با سازهایی که دستشونه (مثلن با آرشه گیتار الکترونیک می‌زنن)، «سیگور روش» رو به یکی از محبوب‌ترین‌ها تبدیل کرده.

نمی‌خوام ریتم آهنگ رو براتون اسپویل کنم ولی بدونید برای من این آهنگ ایسلندی‌ترین فضاسازی‌ ممکنه. سرد، پر از بوته‌های کوچیکِ خشن، صخره‌های سردِ لبِ دریای مواجِ قطب شمال، فضای گرگ‌میشِ شمالی، وقتی که ساعت چهار عصره ولی خورشید تازه داره طلوع می‌کنه! یه همچین چیزی!

 

Beirut – Rhineland

 

 

همین اولش بگم که این گروه اصلن از لبنان و بیروت نیستن و فقط اسمش بیروته. این گروه اولش پروژه‌ی فردی «زاک کوندون» آمریکایی بود که بعدن شدن یه بَند و سال ۲۰۰۶ اولین اجراشون رو رفتن تا اولین آلبومشون یعنی «ارکستر گولاگ» رو معرفی کنن. «گولاگ» به روسی مخفف «اداره کل کار اصلاحی اردوگاه‌ها و مستعمرات» هستش،سازمانی وابسته به شوروی سابق که به امور اردوگاه‌های کار اجباری در زمان حکومت استالین رسیدگی می‌کرد. عکس این آلبوم هم داستان داره. این بچه‌ها عکس رو توی یک کتابخونه تو لایبزیک می‌بینن و اون رو پاره می‌کنن و می‌برن. بعدها مشخص شد که عکس رو سرگئی چیلیکوف عکاس روسی گرفته. و اما موزیک‌شون. چیزی که می‌زنن یه جورایی تلفیقی، تجربی و مستقل محسوب می‌شه. خودِ «زاک» میگه:

«اسمش رو گذاشتم بیروت چون این شهر تنازعات زیادی به خودش دیده و یه شهرِ شیکه که توسط دنیای اسلام و مسیحیت احاطه شده. جاییه که این دنیاها با هم آمیخته می‌شن. تا حالا بیروت نبودم ولی فکر کنم خیلی قیاس خوبی برای موزیکی باشه که من می‌سازم.»

این آهنگ برای پیاده‌روی‌های ۵ صبحی خیلی عالیه. نمی‌دونم چرا من رو یادِ رومانی می‌ندازه. یعنی اصلن نمی‌دونم چرا ولی باید یه بار ساعت ۵ صبح توی کوچه‌‌پسکوچه‌های یکی از شهرهای کوچیک رومانی قدم بزنم و این آهنگ رو گوش کنم. وقتی که جایی برای رفتن ندارم.

Life, life is all right on the Rhine
No, but I know, but I know
I would have no where to go
No but there’s nowhere to go, to go

 

Bon Iver – Skinny Love

 

 

«بُن ایوِر» یک گروه آمریکاییه که سال ۲۰۰۷ توسط خواننده و رهبر گروه «جاستین وِرنون» تشکیل شد. کارشون حرف نداره. اصلن کاری به کار کسی ندارن و اون چیزی رو می‌سازن که خودشون می‌خوان. اسم گروه از یه جور سلام‌ احوالپرسی فرانسوی یعنی «Bon hiver» اومده که ترجمه‌ش می‌شه «زمستون بخیر». اونا تو سال ۲۰۱۲ جایزه‌ی Grammy بردن اونم دوتا! یعنی یکی در قسمت «بهترین آرتیستِ نوظهور» و یکی در قسمت «بهترین آلبوم آلترناتیو» به خاطر آلبوم «زمستون بخیر، بن ایور» /به انگلیسی Bon Iver, Bon Iver/.

این آهنگ یعنی «معشوقه‌ی لاغر» یا «عشقِ لاغر» /به انگلیسی Skinny Love/ رو از آلبومِ اول‌شون یعنی «For Emma, Forever Ago» انتخاب کردم که موفق‌ترین آهنگ اون آلبوم هم هست یه جورایی. آهنگ رو حدود پنج سال پیش یک دوست بهم معرفی کرد که از همون پنج سال پیش ازش خبری ندارم. دختر آرومی بود و زیاد حرف نمی‌زد. راستش خیلی دلم براش تنگ نشده ولی دلم برای اون روزها تنگ میشه گاهی. راستش الان که فکرشو می‌کنم خیلی هم دلم برای اون روزها تنگ نمی‌شه. حافظه‌ی بدی دارم و این به نظرم خیلی چیز خوبیه. کمک می‌کنه همینجا باشم. توی همین حوضچه‌ی اکنون. ولی خیلی دوست دارم بدونم کجای این دنیاست و چیکار می‌کنه.

 

Radiohead – All I Need

 

 

مگه می‌شه یک پلی‌لیستِ ۵صبحی داشته باشیم و «رِیدیوهِد» سهمی ازش نداشته باشه؟ باید ریدیوهد و «تام یورک» باشن اینجا. آهنگی که از این گروهِ محبوبم برای این پلی‌لیست انتخاب کردم All I Need /به فارسی: «همه‌ی اون چیزی که می‌خوام»/ هستش که به نظرم عاشقانه‌ترین آهنگ دوران‌هاست. #جدی #بدون‌اغراق.

I am all the days that you chose to ignore

ساعت ۵ صبح پر از عشق و دلتنگیه و این آهنگ برای همون لحظه و همون حس ساخته شده. سال‌هاست باهامه و به نظرم بهترین آهنگ ردیوهد هم هست. All I Need پنجمین آهنگِ آلبوم In Rainbows /به فارسی «در رنگین‌کمان‌ها»/ هستش. آلبومی که اون سال دوتا Grammy برای این گروه انگلیسی برد و خیلی‌ها (از جمله من) می‌گن که بهترین آلبومشونه. در مورد ردیوهد و این آهنگ دیگه حرفی ندارم. یعنی حرف زیاد دارم ولی نمی‌خوام بزنم. ردیوهد رو خودشون باید براتون بگن. من جای شما بودم همین الان همه‌ی این آلبوم رو گوش می‌کردم.

 

Nils Frahm and Olafur Arnalds – a2

 

 

آهنگ پایانی این پلی‌لیست قرار نیست شما رو بیدار نگه داره، بلکه می‌خواد شما رو وارد خلسه، تعلیق و وهم کنه. حالا شما می‌خوای باهاش بخوابی یا می‌خوای بیدار بمونی و رویاپردازی کنی. تصمیم با خودته.

به نظر من این اثر یک شاهکار معاصره. کاری از دو نابغه‌ی موسیقی یعنی «نیلز فرام» آلمانی و «اولافور آرنالدز» ایسلندی (که توی قسمت قبلی TRACK13 یه کار دیگه ازش معرفی کرده بودم). این دوتا با هم روی آلبومی کار کردن به اسم «خیره» /به انگلیسی stare/ که ماحصلش شد چهارتا آهنگ خیلی خوب که این یکی از اوناس. نیلز و اولافور با این آلبوم وارد عرصه‌ای شدن که یه جورایی cosmic ambient یا «امبینت کیهانی» هستش. صدایی از ماورا. از دوردست. چیزی که ساختن موسیقیِ غرق شدنه. نه به خاطر اینکه سنگینی، بلکه به خاطر اینکه زیادی سبک هستی. این موسیقی برخلاف ظاهر آرومش پر از شجاعت و رفتن و بازنگشتن و ول‌کردنه. پر از شناور بودن در لحظه، زمان، مکان، و هر بستری که ممکنه تو رو درون خودش داشته باشه.

 

خب این هم از پلی‌لیست چهارم از مجموعه‌ی TRACK13، جایی که من هر چندوقت یکبار یک پلی‌لیست براتون جمع می‌کنم.

عکس کاور این پلی‌لیست هم کار خودمه. آخه معمولن توی اینستاگرام می‌چرخم و عکسِ مناسب برای پلی‌لیستی که می‌خوام معرفی کنم رو از گالری عکاس‌ها و اینستاگرامرها انتخاب می‌کنم. ولی این بار قرعه‌ی فال به نامِ خودم افتاد 🙂

کل این پلی‌لیست رو در یک فایل MP3 به حجم ۵۲MB اینجا گذاشتم که می‌تونید دانلود کنید و بگوشید. توی کانال تلگرامم هم می‌ذارم برای دانلود. آدرس کانال هست:

telegram.me/sizdahom

 

درباره نویسنده

ارشاد نیک‌خواه
قبلن خیلی سفر می‌کردم. الان بیشتر بازی می‌کنم. یه جایی کنار تلاقیِ هنر، علم و فلسفه‌.