کوله‌های مناسب برای هیچ‌هایک و شهرگردی

6 شهریور

/

47 کامنت

6 شهریور

/

47 کامنت

قبلن‌ها که اینطوری نبود. اینقدر آپشن نداشتن مسافرها. الان از همه رنگ و همه حجم و همه نوع کوله اومده توی بازار(های خارجی!). دنیا برای مسافرها جای قشنگ‌تری شده. الان خونه‌به‌دوش‌ها کوله‌های راحت‌تر، جادارتر، و خوش‌دسترسی‌تری دارن. من اینجام که شما رو در انتخاب خونه (بخونید کوله‌ی) آینده‌تون راهنمایی کنم.

[divider][/divider]

خیلی از نکته‌هایی که در انتخاب کوله‌ی مناسب باید رعایت کنید رو قبلن پری توی این مقاله براتون نوشته. پس من سعی می‌کنم تکرار مکررات نکنم و کوله‌های مناسب برای هیچ‌هایک و شهرگردی رو بهتون معرفی کنم و بهتون بگم که چرا این کوله‌ها برای سفرهای به سبک من، سفرهای شهرگردی و روستاگردی، و کلن سفرهایی که معلوم نیست یک ساعت بعد کجایی مناسب هستن.

[divider][/divider]

چرا من کوله‌ی طبیعت‌گردی نخریدم؟

دسترسی به فیهاخالدون کوله نداشتم

سبک سفر من صرفاً طبیعت‌گردی نیست. طبیعت هم می‌رم ولی خیلی وقت‌ها شهرگردی و روستاگردی می‌کنم. برای سفرهای طبیعت‌گردی معمولن توی خونه همه‌ی وسایلتون رو توی کوله می‌چینید و وقتی به محل کمپ رسیدین کوله رو می‌ذارین زمین و همه‌ی چیزهای لازم رو درمیارید. منظورم اینه که یه بار پر و یه بار خالی می‌کنید. برای همینه که این کوله‌ها خیلی جمع و جور و باریک ساخته می‌شن و مثل گونی از بالا پر و خالی می‌شن و شما دسترسی راحت و سریعی به همه جای کوله ندارید. ولی ما توی سفرهامون هر لحظه ممکنه به یه چیزی از داخل کوله نیاز پیدا کنیم چون معلوم نیست یک ساعت بعد کجایی و داری چیکار می‌کنی.

 

کوله‌های طبیعت‌گردی با قسمت بار مشکل دارن

به دو دلیل:

۱) اول از همه اینکه کوله‌های طبیعت‌گردی چون از بالا (مثل گونی) پر و خالی می‌شن مکانیزم قفل کردن محتویات داخل کوله رو ندارن. ترجیح می‌دم وقتی کوله‌م رو می‌ذارم داخل قسمت بار اتوبوس یا هواپیما، دوتا زیپ داشته باشه که به هم قفل کنم و خیالم راحت‌تر باشه.

۲) بندهای زیادی دارن (بند کمر و بندهای پشت و بقیه‌ی بندها برای آویزون کردن چادر و زیرانداز و غیره) که ممکنه هی به این ور و اون ور گیر کنن.

این‌طوری شد که کوله‌های مخصوص مسافرت‌های شهرگردی طراحی و ساخته شد.

کوله‌های شهرگردی (یا همون Travel) دوتا ویژگی مهم دارن: یکی اینکه برخلاف کوله‌های طبیعت‌گردی که از بالا همه چیز رو می‌بلعن، کوله‌های شهرگردی مثل چمدون یه زیپ سراسری دارن و دسترسی راحتی به تمام محتویات کوله در اختیارتون می‌ذارن. یه ویژگی دیگه‌ی این کوله‌ها اینه که carry-on می‌شه. یعنی یه روکش میاد و بندهای اسفنجی کمری و شونه‌ای کوله‌ رو می‌پوشونه و مثل یک ساک دستی جمع و جور می‌شه که حتی می‌تونید اون رو با این روش از قسمت بار هواپیما نجات بدین و با خودتون ببرید توی هواپیما. توی ویدیوی زیر این قضیه رو بهتون نشون دادم.

 

 

کوله‌ی من یه کوله‌ی آلمانیه با برند MeRu. سایت مایت نداره و تو فروشگاه آنلاین globetrotter.de عرضه می‌شد. الان دیگه «ناموجود» می‌زنه براش. این فروشگاه آنلاین یکی از خوبای وسایل سفر توی آلمانه. من این کوله‌ رو از اونجا خریدم با قیمت ۱۴۰ یورو که اون موقع می‌شد ۴۵۰ هزار تومن اینا. دوستم داشت از آلمان می‌اومد منم بهش گفتم برام میاری؟ گفت آره چرا که نه. خوبی‌هاش رو گفتم ولی حالا بذارید نقاط ضعفش رو هم بگم. این کوله‌ی من جای مخصوص لپتاپ نداره. کاش داشت. چون برای سفرهای طولانی لازمه که ابزار کارم رو با خودم ببرم. الان که جای لپتاپ نداره مجبورم یه محفظه‌ی جمع و جور براش بخرم و بذارمش یه جایی بین وسایل‌هام. یه ایراد دیگه هم که داره اینه که بیرون کوله بندهای زیادی داره. البته خیلی از این بندها برای جمع و جور کردن کوله و انتقال فشار از روی زیپ به بندها طراحی شده ولی خب زیاده و کوله‌های رقیبش خیلی جمع و جور تر هستن. کلن کوله‌های شهرگردی قراره جمع و جورتر باشه از کوله‌های طبیعت‌گردی.

متاسفانه کوله‌های شهرگردی زیادی من توی بازار ایران و منیریه تهران ندیدم. ولی به فعالان بازار پیشنهاد می‌کنم با توجه به اینکه این سبک سفر داره روز به روز بیشتر میشه اونا هم تنوع بازار و کوله‌ها رو بیشتر کنن و علاوه بر کوله‌های کوهنوردی و طبیعت‌گردی، کوله‌های این سبکی رو وارد بازار کنن، البته با قیمت انصافانه. من همه‌ی بازار رو رصد نکردم ولی اگه رفتین منیریه ازشون بپرسید آیا کوله‌ای دارن که زیپ سراسری داشته باشه و فقط از بالا پر نشه؟ چون بعید می‌دونم اگه بهشون بگید کوله‌ی travel دارید متوجه منظورتون بشن. فروشنده‌هامون خیلی بروز نیستن متاسفانه.

 

meru traveller
کوله‌ی خودم | MeRu Traveller

 

اگه کوله دارید – که احتمال زیاد کوله‌ی طبیعت‌گردیه – واقعن لازم نیست اون رو بندازید دور و به دنبال خریدن یک کوله‌ی شهرگردی باشید. تازه، خیلی از کوله‌های طبیعت‌گردی هم هستن که دسترسی‌های خوبی می‌دن به محتویات کوله. خیلی از دوستان من که شبیه من سفر می‌کنن کوله‌ی طبیعت‌گردی دارن و مشکل خاصی هم ندارن. در صورتی برید سراغ خرید این کوله‌ها که پول زیادی دارید و دوست دارید خرجش کنید. ولی اگه کوله ندارید، بهتون توصیه می‌کنم کوله‌ی مخصوص شهرگردی بخرید. اگه کسی دارید که از خارج داره میاد، بهش بگید براتون یه دونه بیاره. چندتا کوله‌ی خوب دیگه توی ژانر شهرگردی بهتون معرفی می‌کنم و بهتون میگم که قضیه‌شون چیه.

 

Osprey Farpoint

farpoint_55

اولین پیشنهادم براتون این کوله‌س. خودم هم از نزدیک دیدمش و مزیتش نسبت به کوله‌ی MeRu اینه که دوتا کوله‌س. یه کوله‌ی مادر و یه کوله‌ی بچه که پشتش سواره. کوله‌ کوچیکه یه جاهایی خیلی به درد می‌خوره. اینطوری کوله‌ی مادر رو می‌ذاری توی خونه‌ی میزبانت و کوله‌ی کوچیک رو برای گردش‌های روزانه با خودت می‌بری بیرون و دیگه مجبور نیستی همه‌ی دار و ندارت رو با خودت از این خیابون به اون خیابون حمل کنی.

جایگزین این قضیه می‌تونه کوله‌های کوچیک و جمع‌شونده باشه که به صورت جدا باید بخرید. این کوله‌ها وقتی جمع می‌شن به اندازه مشت یک دست جا می‌گیرن و وزن خیلی کمی دارن. ولی خب چون بندها و پشتش ابر و اسفنج نداره راحتی کوله‌ی کوچیک Osprey رو نداره.

 

packable packs
کوله‌های جمع‌شونده روزانه | برای اینکه از اینا پیدا کنید توی گوگل بزنید packable backpacks

کوله‌ی آمریکایی OSPREY FARPOINT در دو ظرفیت ۴۰ لیتر و ۵۵ لیتر عرضه می‌شه که به برای آقایون ۵۵ لیتری و برای خانوم‌ها ۴۰ لیتری رو توصیه می‌کنم. قیمتش ۱۳۵ یوروئه. این از لینکش توی فروشگاه آنلاین REI و این هم از لینک رسمی خود محصول توی سایت OSPREY.

 

REI Vagabond

rei vagabond

این کوله‌ی ۴۰ لیتری هم چیز خوبیه برای کسایی که خیلی پول ندارن. از اونجایی که حجمش کمه بیشتر برای خانوم‌ها توصیه می‌شه ولی آقایونی که می‌خوان سبک و مینیمال‌طوری سفر برن هم می‌تونن باهاش حال کنن. تفاوتش با کوله‌ی من یکی حجم کمتره و یکی اینکه بندهای شونه و کمریش خیلی اسفنج و ابر ندارن، یعنی منتظر یه چیز خیلی نرم و گرم نباشید. ولی جنسش خوبه و اونایی که استفاده کردن می‌گن راحته. جزئیات بیشتر اینجاست. راستی قیمتش ۱۲۰ دلاره.

 

Deuter Transit

deuter transit

دیوتر رو همه برای کوله‌های طبیعت‌گردیش می‌شناسن که توی ایران هم پره. ولی توی ایران کوله‌ی شهرگردی ازش ندیدم. این کوله‌ش خیلی چیز کارراه‌بنداز و خوبیه و صرفن برای هیچ‌هایکرها و شهرگردها طراحی شده. تازه یه بند پیکی هم داره که می‌تونید وقتی کوله رو carry-on کردین راحت‌تر حمل کنید. این هم از لینک خرید کوله توی آمازون با قیمت ۱۵۲ دلار و این هم از لینک رسمی خود محصول توی سایت Deuter.

[divider][/divider]

این سه تا کوله اونایی بودن که توی نظرسنجی‌ها عملکرد خوبی داشتن و خودم هم بیشتر ازشون خوشم اومد. تنوع توی این ژانر از کوله‌ها بیشتر از این حرف‌هاست و کلن داره بیشتر هم می‌شه. کلن یه سر به این لینک بزنید و با چندتا کوله‌ی خوب از این ژانر آشنا بشید و ببینید کدومشون براتون مناسب‌تره. من دست گذاشتم روی کوله‌های با ظرفیت کم، چون به نظرم کوله باید کوچیک باشه تا شما چابکی بیشتری داشته باشید. توی اون لینک کوله‌های بزرگتری هم هستن.

اما اگه دنبال کوله‌پشتی‌ای هستین که تو ایران هم بشه خرید، یه سر به این لینک بزنین، تو این مقاله کیوان بهترین کوله‌پشتی‌هایی رو که تو ایران پیدا می‌شه رو معرفی کرده و از همونجا هم راحت می‌تونین بخرینش. هیچی دیگه، همین. اگه این مطلب رو دوست داشتین من خوشحال می‌شم به یکی دو نفر دیگه هم نشون بدین و مطلب رو به اشتراک بذارید.

47 پاسخ

  1. بچه ها دمتون گرم – خیلی دوست داشتم ببینمتون از نزدیک – حالا شاید پیش بیاد و یه جا همدیگه رو دیدیم. راهنمایی در مورد کوله خیلی عالی بود. گرچه سر دقت ندیدم چون فعلا نمیخوام بخرم و میزارم به وقتش ریزتر بشم. اما خب دمت گرم گفتن که وقت نمیشناسه.

  2. سلام من یک کوله ۸۰ L مدل کوهنوردی چند سال پیش خریدم.برنامه دارم یک سفر هیچهایک تقریبا ۱ ساله برم برای اشنایی با سبک غذایی مردم مختلف اروپا.(شغل من اشپزی هست) لطفا راهنمایی کنید استفاده از این نوع کوله چه معایبی داره و ایا برای استفاده از این محصول مشکلی بوجود نمیاد یا بهتره یک کوله کوچیک تر خریداری کنم؟لطفا اول این را جواب بدهید تا سوالات دیگری در مورد وسایل سفر های طولانی از شما بپرسم.ممنون از سایت خوبتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *