چگونه در اینستاگرام درست و قشنگ و مرتب بنویسیم

11 مهر

/

118 کامنت

11 مهر

/

118 کامنت

خیلی‌ها رو می‌بینم که توی اینستاگرام‌شون محتوای خوب و تاثیرگذار تولید می‌کنن ولی متاسفانه محتواشون از لحاظ بصری قشنگ و ترغیب‌کننده نیست و اینقدر متن و اعداد و همه‌چی به‌هم‌ریخته‌س که آدم حال نمی‌کنه بره سراغ خوندنش. در نتیجه خواننده اسکرول می‌کنه و سر می‌خوره روی عکس بعدی. کلن اینستاگرام با زبان فارسی خیلی دوست نیست، ولی اگه یک ترفندهای خیلی ساده و دردسترس رو اجرا کنید می‌تونید متن‌های مرتب و قشنگی به خواننده‌هاتون ارائه بدین.

توی این پست می‌خوام برای کسانی که توی اینستاگرام کپشن‌ می‌نویسن راه‌وروش درست‌نویسی و ساختاربندی مناسب متن‌ رو آموزش بدم. دورنمای کلی بخوام بهتون بدم اینه که متن رو به لقمه‌های کوچیک‌تر (پاراگراف) تقسیم کنید و این پاراگراف‌ها رو با یک فضای خالی و سفید از هم جدا کنید. با این کار خواننده از متن بلند شما نمی‌ترسه و خوردن این لقمه‌ها براش «شدنی» و در نتیجه «مطبوع» خواهد بود.

در دو شکل زیر اومدم مقایسه کردم، نوشتن بدون رعایت کردن این ترفندها (که حتمن براتون آشناست و خیلی‌ از متن‌های بلندی که توی اینستاگرام می‌بینیم این شکلی زشت و بدقواره و درهم برهم هستن) و نوشته‌ای که مرتب و منظم پاراگراف‌بندی‌شده و ساختار قشنگ و مرتبی داره.

[one_half]

شکل ۱: متن نامرتب در اینستاگرام | اندروید

[/one_half]

[one_half last=last]

شکل ۲: متن تروتمیز در اینستاگرام | اندروید

[/one_half]

قبل از اینکه به ادامه‌ی ماجرا بپردازیم می‌خوام یه چیزی رو روشن کنم براتون. اینستاگرام توی دستگاه‌های اندرویدی مثل شکل‌های بالا نشون داده می‌شه. توی دستگاه‌های iOS مثل شکل ۳ نشون داده می‌شن.

شکل ۳: متن تروتمیز در اینستاگرام | iOS

دستگاه‌های اندرویدی با زبون فارسی سازگارتر هستن و اگه فارسی بنویسید متن شما از راست شروع می‌شه. ولی دستگاه‌های iOS خیلی با زبون فارسی اوکی نیستن و حتی اگه همه‌ی این ترفندها رو اجرا کنید باز هم متن شما چپ‌چین خواهد بود. ولی اگه این نکته‌هایی که بهتون گفتم و در ادامه خواهم گفت رو توی دستگاه iOS هم اجرا کنید مزایای زیادی داره از جمله: ۱) متن شما توی دستگاه‌های iOS مرتب‌تر و قشنگ‌تر میشه (شکل ۳) و ۲) متن شما توی دستگاه‌های اندرویدی خیلی شیک و تروتمیز و راست‌چین نشون داده میشه (شکل ۲).

خب بیاید درست نویسی رو شروع کنیم. اول باید از چپ‌چین شدن خط اول جلوگیری کنیم. اگه متن‌تون رو از همون خط اول شروع کنید، پاراگراف اول‌ چپ‌چین و زشت می‌شه (شکل ۱). ولی چرا این اتفاق می‌افته؟ چون نام کاربری شما در محیط اینستاگرام انگلیسیه و زمانی که شما متن‌تون رو از خط اول شروع می‌کنید، اینستاگرام متن رو درست بعد از نام کاربری شروع می‌کنه و فکر می‌کنه که متن شما هم انگلیسیه و در نتیجه مثل متن انگلیسی باهاش برخورد میکنه و متن رو چپ‌چین می‌کنه. خدا نکنه اگه کلمه‌ی انگلیسی یا عددی توی متن‌تون باشه که دیگه همه‌چی به هم می‌ریزه. برای جلوگیری از این مشکل باید بیخیال خط اول بشید. یعنی در خط اول یک نقطه بذارید، بیاید سرِِ خط و از خط دوم متن فارسی‌تون رو شروع کنید. اینجوری به اینستاگرام حالی می‌کنید که متن با فارسی شروع می‌شه و در نتیجه مثل یک متن فارسی باهاش برخورد می‌کنه. حتی می‌تونید به جای نقطه از یک کاراکتر نامرئی به اسم «نیم‌فاصله» استفاده کنید تا اونجا رو براتون پر کنه و هیچی هم دیده نشه.

ممکنه سوال کنید که «خب… اصلن چرا باید نقطه یا نیم‌فاصله یا هرچی بذاریم؟ نمی‌شه همین‌جوری هیچی ننویسیم، اینتر بزنیم و بیایم سرِ خط؟» در جواب باید بگم که «خیر، اینستاگرام اینجوریه که اگه توی یک خط هیچی ننویسی، اینستاگرام قبول نمی‌کنه و متن شما رو به هم می‌چسبونه. یعنی حتمن باید توی یک خط کاراکتر حضور داشته باشه.»

حالا نیم‌فاصله از کجا بیاریم؟ اگه گوشی اندروید دارید صفحه‌کلید گوگل‌کی‌بورد (نصب از کافه‌بازار | نصب از گوگل‌پلی) رو نصب کنید و اون رو صفحه‌کلیدِ پیش‌فرضِ گوشی‌تون بکنید. گوگل‌کیبورد نیم‌فاصله داره تو کی‌بوردش (شکل ۴). برای گوشی‌های اپل هم فکر کنم براتون یه سری صفحه‌کلید ساختن که نیم‌فاصله داشته باشه. مثلن مداد (نصب از آی‌تیونز) یا سیبورد (نصب از آی‌تیونز) یا فارس‌تپ (نصب از آی‌تیونز). حتی شنیدم که توی آپدیت جدید کی‌بورد فارسی اپل نیم‌فاصله داره. درست شنیدم؟ کلن اگه کسی پیشنهاد‌های بهتری در این زمینه داره خیلی خوب می‌شه که توی کامنت‌ها زکات علمش هم بده.

نیم فاصله در گوگل کی‌بورد
شکل ۴: نیم‌فاصله در گوگل‌کی‌بورد. یه نکته‌ی جذاب دیگه در مورد Google Keyboard اینه که می‌تونید رنگش رو عوض کنید.

خب. با این ترفند از چپ‌چین شدن متن‌مون جلوگیری کردیم. حالا بیاد به ادامه‌ی ساختمون‌بندی متن‌مون بپردازیم. اگه متن‌ بلنده، با رعایت اصول معنایی و نوشتاری تقسیمش کنید به چندتا پاراگراف. اینجوری فضای نفس‌کشیدن، تفکر و طبقه‌بندی اطلاعات به خواننده خواهید داد. اینجا مهمه که بین پاراگراف‌هاتون یه خط رو خالی بذارید که قشنگ دوتا پاراگراف از هم تقکیک بشن و نمای متن‌تون خوشکل بشه و از اون ترسناکی دربیاد (شکل ۲ رو با شکل ۱ مقایسه کنید). برای اینکه یک خط رو خالی بذارید، بعد از اینکه پاراگراف‌تون تموم شد اینتر بزنید و برید سر خط، یه نیم‌فاصله (یا نقطه) بذارید و دوباره اینتر بزنید و برید خط بعدی و از اونجا پاراگراف بعدی رو شروع کنید. اینجوری بین دوتا پاراگراف یک خطِ خالی و سفید می‌ذارید.

برای ایجاد فضای خالیِ بیشتر، باید خط‌های بیشتری رو خالی کنید. یعنی مثلن چندبار برید سرخط و نیم‌فاصله بذارید و دوباره برید خط بعد و نیم‌فاصله و ادامه‌ی ماجرا. کاربرد این قضیه قشنگ‌کردن ظاهر و ساختمان متن و محتواییه که تولید می‌کنید. مثلن من هشتگ‌ها رو بعد از یک فضای سفید زیاد (چهار خط) توی کپشن می‌نویسم که کاملن از متن جدا بشه.

[divider][/divider]

خب دیگه. این هم از قشنگ‌نویسی توی اینستاگرام. یادتون نره که با قشنگ‌تر نوشتن هم متن شما بیشتر خونده می‌شه، هم به خواننده احترام بیشتری گذاشتید و در نهایت تاثیرگذاری بیشتری خواهد داشت. خوشحال می‌شم اگه خوشتون اومد این مطلب رو به کسانی معرفی کنید که به نظرتون بهشون کمک می‌کنه متن‌های قشنگ‌تری توی اینستاگرام بنویسند.

118 پاسخ

 1. درست فرمودید،تو‌نسخه ۱۱ ios کیبورد فارسی اضافه شده و به راحتی میشه از نیم فاصله استفاده کرد.
  البته ناگفته نمونه که ضمه،کسره و فتحه رو دیگه نمیشه به‌کاربرد و برای استفاده ازشون باید به همون صفحه کلید یا اصطلاحا کیبورد عربی مراجعه کنیم.
  در آخر اینکه ios قابلیت چپ چین و راست چین کردن کلمات و جملات رو،بعد از مارک کردنشون داره.
  منم تشکر می کنم بابت مطلب مفیدتون

 2. واقعا یعنی اینهمه آدم که تشکر کردن به این مشکل نخوردن که جی بورد اینتر و رفتن به خط بعد رو نداره؟!!!!

 3. سلام ارشاد

  اگر یه تشکر صمیمانه ازت نکنم به خودم مدیون میشم.بسیار ممنونتم به خاطر همه چیزهایی که آموزش دادی با بیانی ساده و دلچسب که قطعا
  برآمده از جوهر وجودیت ِ.

  برقرار باشی پسر.

 4. سلام .. میگم من به ی مشکل بدی بر خوردم :/ … وقتی می‌خوام یه کپشن فارسی بزارم و بینش انگلیسی ، اون انگلیسیه برعکس میشه :’| مثلاً بخوام بنویسم : «آهنگه fire …» می‌نویسه : « آهنگه erif» (برعکسش)… ممنون میشم کمک کنین :’

 5. در مورد کیبورد
  بنده کلی کیبورد امتحان کردم واسه آندروید و کیبورد SwiftKey کیبورد عالی هست بدون تبلیغات.
  و کلیدبرد۲ کافه بازار تنها مشکلش حدس کلمات درست هست که نداره.

 6. سلام. من میخام ی پست بزارم همراه با کپشن،، اما وقتی آپلود میشه فقط عکس نشون میده کپشنی ک نوشتم نیست. دلیلش چیه??

 7. ممنون از مطلب خوبتون. چطور از بهم ریختن متن وقتی فارسی و انگلیسی می نویسیم می شه جلوگیری کرد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *