چگونه از کارمون استعفا بدیم و جهانگردی رو شروع کنیم؟

رها کردن هرآنچه که داری، استعفا دادن از کارِ کارمندی، زدن به جاده‌ها و سفر جهانگردی به دور دنیا ممکنه رویای خیلی از شماها باشه. رویای من هم هست. ولی بیاید کمی واقع‌بینانه‌تر به قضیه نگاه کنیم و ببینیم این قضیه چقدر عملیه و برای تحقق این رویا چه‌کار باید کرد.

چند وقت پیش دوستی به اسم مهدی برام یک ایمیل فرستاد و سوال‌هایی رو در این مورد پرسیده بود. این شد که تصمیم گرفتم سوال‌های مهدی و جواب‌هایی که من براش فرستادم رو به شما هم نشون بدم چون حس می‌کنم ممکنه سوال‌های خیلی از شماها باشه.

 

سلام ارشاد عزیز، خوبی؟

من مهدی ۲۹ سالمه ام که در حال حاضر  توی فسا زندگی میکنم. پرستارم اما عکاسی رو هم دوست دارم و عکاسی می‌کنم. ازدواج کردم و همسرم زهره هم مثل من همیشه سعی کرده دنبال رویاهاش باشه. خیلی وقته دنبالت می‌کنم. همیشه سعی کردم تو زندگیم دیوونه‌بازی در بیارم. اما همیشه عدم اعتماد به نفس و ترس و شاید بی پولی جلومو گرفته بود. هر چند عاشق عکاسی از آدمام، اما هیچ وقت جسارت اینکه مقابل سوژه واستم نداشتم و بیشتر منظره کار می‌کردم. تا اینکه با چند تا عکاس خیابانی آشنا شدم و بعد از مدت‌ها ترس رفتم تو خیابون و عکس گرفتم. منی که از نزدیک شدن به آدما و حضور تو خیابون واسه عکاسی استرس داشتم، حالا به جایی رسیده که میرم دوربین رو می‌گیرم جلو صورت طرف و ازش عکس می‌گیرم. یعنی واکنش بقیه خیلی خیلی متفاوت از اون چیزیه که فکر می‌کردم. و نهایت بدبیاریشم اینه که یکی سرت داد میزنه و بعد که عذرخواهی می‌کنی و عکسشو پاک می‌کنی می‌ذاره می‌ره.

توی زندگیم به خصوص ازسال آخر دانشگاه که تونستم به عنوان پرستار کار پیدا کنم همیشه اولویت اولم سفر بوده و زهره هم از وقتی با هم بودیم و بعد که ازدواج کردیم همین طور بوده. اما هیچ وقت بک‌پکینگ (کوله‌گردی) نکردیم. با برنامه و رزرو رفتیم سفر. اما یه چیزیه مدتیه داره مخمو می‌خوره. اینکه وقت بیشتری واسه عکاسی خیابانی بذارم و یه سفر ماجراجویانه برم. فکرم اینه برم استانبول که قبلا رفتم و به هر حال آشناس و همین طور شهر زیبا و خوبی هست. میخوام توی سفر درآمد داشته باشیم. مثلا عکسایی که می‌گیریم رو چاپ کنیم یه جایی بشینیم و بفروشیم. اما میترسم خراب بشه و از کل داستان زده بشم.

ممنون میشم سوالامو جواب بدی و اگه راهنمایی چیزی هم هست بگی. هر چند میدونم سرت خیلی شلوغه.

۱- من و خانمم بعد از چند سال کار تازه استخدام شدیم و میتونیم اگه هر دو خوب کار کنیم یه مقدار پس انداز بکنیم. تو ذهنمونه حداکثر بعد از ۲ سال استعفا بدیم و بریم جهانگردی. آیا فکر خوبیه؟

۲- یه هفته مرخصی داریم توی آبان اول میخواستیم بیایم تهران واسه عکاسی و تئاتر و … اما الان به استانبول فکر می‌کنیم اما در شرایطی که همون طور که گفتم بتونیم درامدی داشته باشیم که بخشی از هزینه‌های سفر در بیاد. آیا روشی که گفتم میشه روش حساب کرد؟ آیا جواب می‌ده؟ چطوری اجراش کنیم؟ بریم گوشه خیابون و عکسامون رو بچینیم؟

۳- آیا بدون شغل ثابت، مثلا با همین عکاسی نمیشه زندگی کرد؟ ما هر دومون از خانواده‌هایی از طبقه اقتصادی پایین میایم که هیچ وقت امنیت اقتصادی نداشتن. پس ترسی زیادی داریم که دوباره بی‌پول بشیم.

۴- آیا این مدل سفر واسه زهره خطر نداره؟! کسی مزاحم یه خانم نمیشه؟ چیکار کنیم که این اتفاق نیفته؟!

و سوالای دیگه که الان تو ذهنم نیست اما اگه وقت داشته باشی میفرستم. امیدوارم بین مشغله های زیادی که داری وقت کنی اینو بخونی.

تشکر

 

توصیه‌م بهت اینه که اگه داری به جهان‌گردیِ طولانی فکر می‌کنی، اول یک ایران‌گردیِ طولانی رو تجربه کن. | عکس از خودم | ارتفاعات ماسال، گیلان

سلام مهدی جان.
خوبی؟

اون چیزی که در مورد عکاسی و علاقه‌ت و پیدا کردن جسارت عکاسی خیابانی گفتی، اون خیلی باحال بود. اصلن به سمتم جسارت پرتاب کرد و گرفتمش :))
حالا سریع می‌رم سر اصل مطلب و جواب سوال‌هات رو می‌دم.

۱) نه فکر خوبی نیست. به نظرم باید اول چند سفر کوتاه و نیمه‌کوتاه (مثلن ده روزه) توی ایران به صورت کوله‌گردی داشته باشید تا اصلن ببینید به درد این کار می‌خورید یا نه. شاید نظرتون اصلن عوض بشه و اون سبک زندگی رو دوست نداشته باشید. یعنی به نظرم این دو سالی که برای خودتون مقرر کردین رو فقط ایران‌گردی کنید. اگر تونستید سفرهای کوله‌گردی به خارج از کشور هم داشته باشید که چه بهتر. این سفرها باعث میشه با این سبک زندگی و آدم‌هایی که دارن رویای شما رو زندگی می‌کنن بیشتر آشنا بشید و خودتون رو محک بزنید.

۲) به نظرم تهران رو انتخاب کنید و سعی کنید اینجا (یعنی تهران و ایران) عکس‌هاتون رو بفروشید. اگر اون برنامه‌ی کسب درآمد از فروش عکس‌ها در سفر توی تهران جواب بده توی استانبول هم جواب خواهد داد. توی این زمینه فرق زیادی نمی‌کنن. کلن اول توی ایران ظرفیت‌ها و امکانات خودتون رو بشناسید و بعد به سفر جهانگردی طولانی و رها کردن خونه‌زندگی‌تون فکر کنید.

۳) نه، فقط با فروش عکس‌ها توی خیابون نمی‌شه زندگی کرد. جهانگردهایی که می‌بینی باریکه‌آب‌های درآمدی کوچیک، ولی به تعداد زیاد دارن. وبلاگ دارن، برای مجلات می‌نویسن، عکاسی می‌کنن، و بعضی‌هاشون توی تخصص خودشون کارهای دیگه می‌کنن. علاوه بر این‌ها روش‌های زیادی بلدن که هزینه‌هاشون رو کم کنن. در مورد تو، شاید اگه وارد شاخه‌هایی مثل تبلیغات و عکاسی عروسی بشی بتونی بچرخونی چرخ زندگی رو، ولی برای اینکه این اتفاق بیفته باید اسمت شناخته بشه که نیاز به زمان و سرمایه‌گذاری مالی و زمانی داره و خودت هم حتمن مسیرش رو می‌دونی چون با جامعه‌ی عکاسی سر و کار داری. اگه پایه‌ای از امروز شروع کن. امروز کار داری؟ از فردا شروع کن. و اگر می‌خوای در سطح بین‌المللی کار عکاسی بکنی و جهانگردی کنی، اون هم روش‌های خودش رو داره و google می‌تونه در پیدا کردن موقعیت‌های مناسب و روش‌های کسب درآمد از عکاسی در سفر کمکت کنه.

۴) خطر همه‌جا هست. یعنی توی سفر فرقی با داخل شهر نداشته برای من تا حالا. خودِ کوله‌گردی خطرات و سختی‌های خاص خودش رو داره که قبلن در موردش براتون نوشتم، و می‌خوام بدونی که بعد از چند سفر در مورد همه‌شون استاد خواهید شد و مدیریت امنیت سفر براتون راحت میشه. برای من هرجا رفتم همون‌قدر خطر داشته که زندگی هر جای دیگه داره. برای اینکه در مورد امنیت، مخارج، وسیله‌های لازم یا هرچیز دیگه بدونی باید چند سفر کوتاه رو به صورت کوله‌گردی تجربه کنی تا خودت، جاده، ترس‌هات، قوت‌هات، همسفرت و خیلی چیزهای دیگه که الان حتی در موردش فکر هم نمی‌تونی بکنی بیان پیش روت رو بشناسی و باهاشون زندگی کنی. پس… توصیه‌م بهت اینه که اگه داری به جهان‌گردیِ طولانی فکر می‌کنی، اول یک ایران‌گردیِ طولانی رو تجربه کن.

جیگرتو
ارشاد.

پی‌نوشت: راستی می‌تونم از این ایمیل که نوشتی توی یک پست وبلاگ و اینستاگرام استفاده کنم؟ آخه به نظرم سوال‌هایی که پرسیدی می‌تونه سوال خیلی‌ها باشه.

درباره نویسنده

ارشاد نیک‌خواه
قبلن خیلی سفر می‌کردم. الان بیشتر بازی می‌کنم. یه جایی کنار تلاقیِ هنر، علم و فلسفه‌.

نظر شما

 1. Avatar

  سارا عبادي

  خیلی خوب توضیح دادی.مرسی

 2. Avatar

  سلام
  میشه بگی برای سفر کوله گردی باید از کجا شروع کنیم؟

  1. ارشاد نیک‌خواه

   در مورد اون هم باید مطلب بذارم پس.

 3. Avatar

  سلام . روزِت بخیر
  من نوزده سالمه و یه مدت زمان‌ نسبتا کوتاه سه ماهه مرخصی استعلاجی دارم‌ (از دانشگاه) ، میخوام توی این مدت حداقل سه چهار باری سفرهای کوتاه کوله گردی رو تجربه کنم ( و تا به حال هیچ تجربه ای ندارم ) ممکنه لطف کنی و بهم بگی که باید از کجا شروع کنم ؟
  پیشاپیش ازت ممنونم

 4. Avatar

  کوله گردی برای نویسنده ها هم میتونه ایدۀ خوبی باشه.

  ممنون پست مفیدی بود.

 5. Avatar

  مرسی ارشاد. برای من خیلی مفید بود ✌✌

 6. Avatar

  مرسی ارشاد پرانرژی???

 7. Avatar

  ما هم یه زن و شوهریم که هر دو پایه سفریم، تو این مدت سفرهای کم هزینه زیادی رفتیم هم کوله گردی هم ماشین و هم قطار، و اتوبوس و هواپیما، و تصمیم داریم یه سفر کوله گردی به اروپا داشته باشیم، و در کل داریم تلاش میکنیم برای اینکه توی کارمون موفق تر باشیم تا راحت تر هزینه های سفرهای بعدیمونو تامین کنیم، بنظرم حتما لزومی نداره قید همه چیو زد و زد به جاده میشه کاری کرد که نصف سال تو سفر بود با وجود شغل داشتن

  1. ارشاد نیک‌خواه

   کاملن باهات موافقم. سبک زندگی خود من هم یه جورایی هم شهرنشینیه و هم مسافر.

 8. Avatar

  سلام خیلی مفید بود ممنون ازت من یه سوال دارم آیا مطالب ارزشی در مورد وبلاگ نویسی یا مقاله نویسی و درکل نویسندگی داری اگه راهنماییم کنی ممنون میشم

  1. ارشاد نیک‌خواه

   سلام. فکر کنم باید به زودی در مورد وبلاگ‌نویسی یک مطلب بنویسم. در مورد سفرنامه‌نویسی یک مطلب خوب دارم و توش ۱۰ نکته رو نوشتم براتون.

 9. Avatar

  درود دوست عزیز
  از همراهیتون لذت میبرم… چون سالهاست سفر میرفتم اما اون موقع امکانات دنیای مجازی نبود که اینقدر آدما بهم نزدیک بشن… بمحض شروع فیسبوک، مقداری فعالیت انجام شد… سال ۸۸ فیسبوک فیلتر شد… و بدلایلی فعالیت در فضای مجازی رو کنار گذاشتم….و از دو سال پیش مجدد کوله گردها رو دنبال کردم… و شوق سفر نوشت در من زنده شده… و با تجربیاتم در زمینه عکاسی و گردشگری تصمیم گرفتم صفحه ای در اینستا علاوه بر آثار عکاسیم باز کنم… و خاطرات، تجربیاتم رو بازگو کنم….
  که میتونه واسه افرادی که تازه تصمیم به سفر و یا عکاسی دارن راهنمای خوبی باشه… و دوستانی که در شیراز یا شهر های جنوبی هستند بدلیل عدم دسترسی به میتینگ ها و برنامه سفر تهرانیها بتونن برنامه‌ریزی کنن و نسبت به تبادل اطلاعات و همکاری اقدام کنن..
  از شما بخاطر زنده کردن این حس تشکر میکنم…
  خوشحال میشم ببینمتون، و از راهنماییتون استفاده کنیم…
  آدرس اینستاگرام :Camp_tourist_photographers
  آدرس کانال کانون گردشگری و عکاسی ایران ؛
  @kanongardeshgarivaakasiiran

  1. ارشاد نیک‌خواه

   سلام جناب حیدری. دم شما گرم. امیدوارم کلی اتفاقات خوب براتون بیفته.

 10. Avatar

  درود و خدا قوت
  یه پستی هم بنویس که تکنیکهایی که خودت بیشتر در عکاسی استفاده میکنی.
  ممنون

 11. Avatar

  عالی. ممنون از ایده هات و پاسخ پختت

 12. Avatar

  از وقتی شروع کردم به مطالعه مطالب شما و افرادی مثل شما در اینستا و اینترنت و …، سفر کردن یاد گرفتم و فهمیدم برا سفر لازم نیست حتما پول داشته باشی و کافیه تصمیم بگیری و بری.
  دیدگاهم به کلی عوض شده و الان خیلی بیشتر از قبل از سفر کردن لذت میبرم.
  هر کسی یه مدل سفر کردن داره و من بعد از چهل و سه سال زندگی تازه یاد گرفتم مدل مخصوص خودمو.
  دلم میخواد یه بار هم که شده مدل هیچهایکی برم ولی بعنوان یه کارمند خانم جراتشو ندارم..
  عالی هستی ارشاد جان، ازت خیلی ایده گرفتم.
  اگر گذرت به ارومیه افتاد رو خونه من حساب کن?

  1. ارشاد نیک‌خواه

   سیما اگر بدونی چقدر خوندن متنت بهم انرژی می‌ده. یه حسِ این که کاری که دارم می‌کنم داره جواب می‌ده و من رو به هدفم می‌رسونه: همین که زندگی چند نفر دیگه رو عوض کنم. البته نه، اشتباه گفتم. هر کسی فقط خودش می‌تونه زندگیش رو عوض کنه. من فقط دارم به آدم‌ها می‌گم: «این هم هست. می‌شه اینجوری هم زندگی کرد. اگر اراده کنی. ولی سخته. ولی می‌ارزه.»

   امیدوارم خیلی زود همسفرهای جسور مثل خودت رو پیدا کنی و بزنید به جاده و هیچ‌هایک کنید. هیچ‌هایک زندگی من رو تغییر داد و من رو به سمت این سبک زندگی هل داد. شروعش بود. یه کاتالیزور قوی. ولی اگر هم نرفتی مهم نیست. تو مدل خودت رو پیدا کردی و این از همه چی مهم‌تره. مطمئنم که مدلت هم همپا با رشد خودت تکامل پیدا می‌کنه و هی خفن‌تر میشی. منتظرم برام عکس بفرستی که از هواپیما سقوط آزاد پریدی پایین :))

   ارومیه اومدم حتمن میام یه سر بهت می‌زنم. شماره‌م رو برات ایمیل می‌کنم.

 13. Avatar

  ارشاد سلام خوبی؟
  من ۱۹ سالمه عاشق مسافرتم،عاشق اینم به چیزی تعلق نداشته باشم،به نظرت چه کارایی میتونم بکنم که پول سفرامو خودم دربیارم

  1. ارشاد نیک‌خواه

   سلام عرفان. فکر می‌کردم توی این مطلب در موردش نوشتم!

 14. Avatar

  با سلامی گرم خدمت شما
  خلاصه میگم
  حدود بیست و پنج ساله بودم که خیلی دوست داشتم که ببینم نظر خداوند در مورد رفتار و افکار من چیه ؟
  اون موقع خیلی دلم پاک بود و جواب سوالام را سریع به طریقی از خدا میگرفتم
  خواب دیدم که موقع رسیدگی به نمرات انسانهاست و داشتن به هر انسانی کارنامه اش را میدادند . من هم جلو رفتم و با سماجت زیادی که به خرج دادم کارنامه ام را گرفتم . نگاه کردم ببینم که خداوند چطوری به یک انسان نمره میده و چه جنبه هایی از انسان را تفکیک کرده و به هر کدام جداگانه نمره میده
  دقیق یادم نیست که چند مورد از جنبه های زندگی یک انسان داخله کارنامه بود فکر کنم مثلا حدود بیست مورد
  نکته ای که برام خیلی جالب بود این بود که از بیست موردی که در کارنامه یک فرد بود حدود ١٧ موردش مربوط به طرز فکر و نوع نگاه انسان به جهان بود و فقط حدود ١٠ درصد از موارد مربوط به عمل انسان بود
  مواردی از کارنامه
  نوع نگاه به حیوانات
  نوع نگاه به انسان
  نوع نگاه به گیاه
  نوع نگاه به زمین
  نوع نگاه به فیلم ها
  نوع نگاه به رمانهایی که خوانده اید
  نوع نگاه به میهن
  نوع نگاه به جهان هنگام مسافرت
  تعمق و تفکر حل مسائل
  درجه مهربانی
  نوع نگاه و تصور از خود
  تلاش برای جستجوی پاسخ
  درک و توجه هنگام فیلمهای مستند
  درک و برداشت از رویداد
  درک و برداشت از داستان
  درک و برداشت از عظمت کهکشانها
  درک و برداشت از عظمت هستی
  درک و برداشت از تنوع فرهنگی و زبانی
  درک و برداشت از علوم زیستی و فیزیولوژیک
  درک و برداشت از قوانین فیزیک
  درک و برداشت از شعور و آگاهی
  درک و برداشت از تعدد و تکثر بشریت
  درک و برداشت از مرگ
  درک و برداشت از زمان
  درک و برداشت از خداوند
  و فقط چند مورد اخر راجع به اعمال بود
  مثلا
  پایبندی به عدالت و دوری از ظلم
  پایبندی به رحمت و مهربانی در ارتباط
  از خواب که بیدار شدم این ایه قران مرتب به ذهنم می امد
  ( من کان فی هذه اعمی فهو فی الاخره اعمی و اضل سبیلا )
  یعنی هر کس در این جهان کوردل باشد در جهان دیگر نیز کوردل و گمراه خواهد بود
  متوجه شدم که خیلی خیلی مهم است که رویدادها و حقایق را بیخیالانه و بی تفکر ازشون نگذریم
  ممکنه من به خاطره شرایط زندگی وقت برای مسافرت نداشته باشم اما میتوانم هر روز شمعدانی لب طاقچه اتاق را ببینم و بیخیالش نباشم
  میتونم بیخیاله عظمت خلقت بخش بخش بدن خودم نباشم
  میتونم بیخیاله عظمت خورشید که هر روز بالای سرم هست نباشم
  میتونم بیخیاله گلهای مغازه گل فروشی سرکوچمون نباشم
  میتونم بیخیاله پشه ای که دستم رو میگزه نباشم
  و هزاران رویداد و ابجکت و موضوع که نگاه های ما انسانها روی انها متفاوت و متمایز است
  فهمیدم که مهم سفر نیست بلکه مهم نگاه هست

 15. Avatar

  سفر وقت نداریم بریم اما سفرنامه که میتونیم بخونیم
  مستند که میتونیم ببینیم
  کتاب که میتونیم بخریم و دیدمون از جهان را وسعت بدهیم
  خداوند در چندین جای قران توصیه به سفر کرده است با عبارت قل سیرو فی الارض
  در زمین مسافرت کنید
  اما هدف برداشت فکری و علمی و روانی از ابجکتهای جدیدی هست که هنگام سفر میبینیم

کامنت بذارید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *