چه جوری همسفر انتخاب کنیم؟

5 فروردین

/

18 کامنت

5 فروردین

/

18 کامنت

همسفر خیلی مهمه دیگه. اینو همه می‌دونیم. همسفر کسیه که حین سفر هر روز در هر شرایطی کنارته و هر طرف رو که نگاه می‌کنی هست. اگه همسفرت اونی نباشه که باهات هم‌آهنگ و هم‌سو و هم‌فازه، این قضیه ممکنه بره روی مختون. همسفر خوب کسیه که تو رو می‌شناسه و الگوهای رفتاریت اون رو اذیت نمی‌کنه. ریتمتون یکیه. درک می‌کنه و خوب گوش می‌ده. گاهی اگه خدای نکرده یه ذره با همسفرت زاویه داشته باشی، به هم گیر می‌کنید و اونجاست که سفر زهرمارت میشه. پس بهتره همراهی رو انتخاب کنی که با هم قِل بخورید و به هم گیر نکنید و با هم مَچ باشید.

پیشنهاد من اینه که قبل از اینکه با کاندیدای مورد نظر بزنید به دل جاده، قشنگ بشینید و سنگ‌هاتون رو از هم وا بِکنید و حرف بزنید. از هم در مورد اخلاق و هنجارها و خط قرمزهای همدیگه بپرسید تا همدیگرو خوب بشناسید. اگه نمی‌دونید از هم چی بپرسید من براتون کلی سوال‌های به دردبخور دارم. ایناهاشون:

۱) چرا سفر می‌کنه و هدفش چیه؟

می‌خواد از وضعیت ناجوری که اخیرن گرفتارش شده فرار کنه؟ می‌خواد خودش رو پیدا کنه؟ فقط دنبال خوش‌گذرونیه یا می‌خواد ماجراهای خفن جدید رو تجربه کنه. بشینید خیلی صادقانه و ساده با همدیگه صحبت کنید و به درک متقابل برسید. اینجوری در شرایط مختلف خیلی بهتر رفتارهای همدیگرو درک خواهید کرد و بهتر همدیگرو می‌پذیرید.

۲) استایل سفرش چیه؟

دوست داره بی‌مقصد بزنه به دل جاده یا اینکه برنامه‌ریزی‌شده سفر می‌کنه؟ بک‌پکری سفر می‌کنه؟ با هیچ‌هایک چطوره؟ می‌خواد بره هتل یا اینکه شب رو می‌خواد توی چادر سپری کنه؟ طبیعت‌نوردی دوست داره یا شهرگردی؟ شاید اصلن فازتون به هم نخوره بابا.

۳) ریتم شخصیش چیه؟

آدم سحرخیزیه؟ شب‌ها دیر می‌خوابه؟ غذا چی، زیاد می‌خوره یا کم؟ آیا هر روز باید دوش بگیره یا چند روز یکبار؟

Choose Travelmate

۴) چه جور آدمیه؟

انعطاف‌پذیره؟ خونسرده؟ ماجراجوئه؟ وسواسه؟ حساسه؟ اینا رو بپرسید. خجالت نکشید. قراره این آدم رو چند (شاید هم چندین) روز بیست و چهار ساعته کنار خودتون داشته باشید.

۵) بودجه‌ش چطوریه؟

این قضیه روی ابعاد مختلفی از سفر از جمله خوراک، اقامت و حمل‌ونقل تاثیر می‌ذاره. یکی پول نداره و می‌خواد ارزون سفر کنه و یکی پول داره و براش مهم نیست مسائل اقتصادی. باید در موردش حرف بزنید تا به ادبیاتِ سفر مشترکی برسید.

۶) علاقه‌مندی‌هاش چیه؟

چی دوست داره؟ بعضی وقت‌ها دونستن علاقه‌مندی‌هاش کمک می‌کنه یه جاهایی که حالش گرفته‌س همسفرت رو خوشحال کنی.

۷) باهات مَچه؟

برای دونستن جواب این سوال بهترین روش اینه که (اگه سفر طولانی در پیش دارید) یه سفر کوتاه با همدیگه برید، توی یک چادر بخوابید و پیش هم غذا بخورید و با هم از همه چیز حرف بزنید. آخر سر (یا وسط‌هاش) از خودتون بپرسید: «خب، چه حسی داری؟ این همون کسیه که می‌خوای باهاش بری سفر؟»

18 پاسخ

   1. ارشاد من این جواب کامنت رو ندیده بودم. خسته بودم گفتم برم یکم سیزدهم گردی کنم 😐 که کامنت ات رو دیدم. این بریم تاجکستان هم با مهسا بودم. اما خوو تو هم بیا بریم! از تو بهتر از کجا بیاریم!؟ ویزاش الان ۵۰ دلاره. هیجانش به اینه زمینی باشه ولی ویزای ترکمنستان و ازبکستان هم باید بگیری انوقت که اون یه سری دردسرهایی داره (قیمت و اعتبار خیلی کوتاه ویزا) مسیر افغانستان هم هست که الان منطقه جنگیه. هواپیما هم قیمتش خیلی خوبه.

 1. رفیق پیدا کردنش خیلی سخت تر از انتخابشه
  راجع به اونم یه مطلب مفید بزاری واقعا ممنون میشم??

 2. ارشاد ، آبادان و دریاب .. البته من خودم قصدم این هست که جاذبه های توریستیش و کشف کنم و ترولر هارو ترغیب کنم بیان .. ببینم چی میکنم دیگه.. آبادان خیلی خونگرمن و مردمش کلی داستان برا گفتن دارن .. خلاصه خوشحالمون میکنی بیای

 3. ازت خوشم میاد.میدونی. سر کلافه زندگی رو می دونی کجاس. در عین حال ک توو دستت شل گرفتیش

 4. سلام
  دوستان کسی برای سفر به گرجستان پایهه هست؟
  با هیچهایک از سمت ترکیه وارد گرجستان ( باتومی) میشیم چهار روز باتومی و بعد هم چهار روز در تبلیس خواهیم بود
  برای گفتگو بیشترhs_nb@
  ۲۲سالمه و ادم پایه ای هستم
  کسی در بین دوستام با روش سفر حال نکرد
  و این شد که الان اینجام??

 5. برام خیلی جالبه واقعا چجوری باید به یه ناشناس باید اعتماد کنی و باهاش بری سفر؟؟؟؟که جناب هادی نامی دنبال همسفر میگرده که معلوم نیس چه بلایی سر آدم بیاره!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *