چرا کتاب‌های پرطمطراق رو نمی‌خونم، و چرا با زبان ساده می‌نویسم؟

17 شهریور

/

20 کامنت

17 شهریور

/

20 کامنت

Photo by Thought Catalog on Unsplash

معمولن وقتی کتابی رو نمی‌فهمیم فکر می‌کنیم خیلی هوشمندانه و سطح بالاست. ولی من این‌جور کتاب‌ها رو چرت‌وپرتی بیش نمی‌دونم و هیچ وقت نمی‌رم سراغشون.

[divider][/divider]

ببین، بذار اول داستان یک فیلسوف رو برات تعریف کنم که حدود ۴۵۰ سال پیش در جنوب فرانسه زندگی می‌کرد. زمانی که همه‌ی اروپا به فلاسفه‌ی عقل‌گرای یونان و روم باستان می‌گفتن به‌به و چه‌چه، زمانی که آدم خیلی به نیروی تفکر و استدلال و منطق‌بافی خودش مغرور بود و می‌گفت من اشرف مخلوقاتم «میشل دو مونتنی» اومد و گفت «بابا اینقدر عقل عقل نکنید. همین بز که دم خونه‌ی ما داره علف می‌خوره از اندیشه‌ورزترین فیلسوف‌ها هم راضی‌تره».

مثلن در مورد بدن و اینکه تاثیرش روی عقل و استدلال خیلی زیاده، ایده‌های بسیار قشنگی داشت. می‌گفت «چرا فلاسفه‌ همه‌ش میگن عقل عقل. چرا هیچ وقت در مورد بدن و تاثیرش روی ذهن حرف نزدن؟ همین افلاطون اگه ناخنش بره تو پاش آیا می‌تونه اینقدر استدلال‌های عقلانی از خودش در بکنه؟»

مونتنی می‌گفت هر چیزی که ممکن باشه برای انسان اتفاق بیفته غیرانسانی نیست. پس لازم نیست از گفتنشون خجالت بکشیم. حتی می‌گفت مشکلات جسمی ما تا حدی به خاطر اینه که در جمع‌ها و آثار فرهیختگان‌مون به طور صادقانه در مورد این مسائل حرف زده نشده. خیلی از این قضیه شاکی بود و می‌گفت:

«بر بلندترین تخت جهان، هنوز هم روی کون خود نشسته‌ایم.»

یه جای دیگه هم می‌فرمایند:

«پادشاهان و فلاسفه و نیز بانوان متشخص، می‌گوزند.»

مونتنی از خونواده‌ی پولدار و نجیب‌زاده‌ای بود. پدربزرگش تاجر ماهی بود و با سرمایه‌ش یک کاخ بزرگ رو در جنوب فرانسه، شرق بوردو، خرید. پدر مونتنی هم چند شاخه به این کاخ اضافه کرد و زمین‌های کشاورزی متعلق به ملک رو افزایش داد. مونتنی عاشق کتاب بود و هزاران تا از اون‌ها رو در کتاب‌خونه‌ش (طبقه‌ی سوم برجی دایره‌ای در گوشه‌ی کاخ (به قول خود مونتنی «بی‌استفاده‌ترین جای کاخ» بود قبل از اینکه کتابخونه بشه)) چیده بود. مونتنی از کشاورزی چیزی سرش نمی‌شد و همه‌ی وقتش رو در کتابخونه‌ سپری می‌کرد.

کاخ مونتنی اینا در جنوب شرقی بوردو، فرانسه
سمت چپ: کتابخونه‌ی مونتنی از بیرون | سمت راست: داخل کتابخونه‌ی مونتنی و روی تیرهای چوبیش، مونتنی جمله‌های قصار از متفکران محبوبش رو نوشته بود. مثل «خوشبخت‌ترین زندگی،‌زندگی بدون فکر است» از سوفوکل یا این جمله از پلینی: «هیچ چیز قطعی نیست مگر عدم قطعیت. هیچ موجودی سیه‌روزتر و مغرورتر از انسان نیست.»

مونتنی از بچگی مطالعه‌ی آثار کلاسیک رو شروع کرد. لاتین رو به عنوان زبان اول یاد گرفت. در هفت یا هشت سالگی «مسخ‌ها» اثر «اووید» رو خونده بود. قبل از شانزده سالگی پرداختی شماه‌ی آثار ویرژیل رو خونده بود و به خوبی با «انه‌اید»، پلاوتوس و تفاسیر سزار آشنا شده بود. دلبستگی‌هاش به کتاب اونقدر زیاد بود که بعد از سیزده سال کار به عنوان مشاور در پارلمان بوردو با این فکر بازنشسته شد که خودش رو کاملن وقف کتاب کنه. مطالعه حالش رو خوب می‌کرد. خودش می‌گفت:

مطالعه من رو در خلوت خودم تسلی می‌ده. من رو از سنگینی بطالت اندوه‌بار آزاد می‌کنه و در هر زمانی می‌تونه من رو از معاشرت‌های کسالت‌بار خلاص کنه. هر زمان که درد، کشنده و شدید نباشه، مطالعه چاقوی درد رو کُند می‌کنه. برای منحرف کردن ذهنم از افکار مایوس‌کننده صرفن نیاز دارم به کتاب‌ها پناه ببرم.

مونتنی در مورد کتاب‌هایی که از کلمات قلمبه‌سلمبه و نوشتار سخت استفاده می‌کنن می‌گفت:

نمی‌تونم با اون‌ها معاشرت‌های طولانی داشته باشم. من فقط کتاب‌های ساده و لذت‌بخش رو دوست دارم که علاقه‌م رو ارضا کنن. نمی‌تونم برای چیزی، حتی برای یادگیری، به مغزم فشار بیارم، هرچقدر هم که ارزشمند باشه. اگر در هنگام مطالعه با عبارت‌های دشواری روبرو شوم، اصلن خودم رو اذیت نمی‌کنم: بعد از یکی دوجمله کتاب رو رها می‌کنم و می‌رم کتاب دیگه‌ای برمی‌دارم.

مونتنی تلویحن می‌گفت که دشوار یا حوصله‌سربر بودن کتاب‌های علوم انسانی هیچ دلیل موجهی نداره. حکمت نیازمند واژگان یا دستورزبان تخصصی نیست.

می‌گفت وقتی اثر دشواری می‌خونیم، دوتا گزینه داریم: نویسنده رو به خاطر عدم شفافیت مقصر بدونیم یا اینکه خودمون رو به خاطر عدم درک مطلب احمق به حساب بیاریم. مونتنی ما رو تشویق می‌کنه که نویسنده رو مقصر بدونیم. سبک نوشتاری نامفهوم به احتمال زیاد بیشتر نتیجه‌ی تنبلی است تا هوشمندی. چیزی که به آسانی خونده می‌شه به ندرت به آسانی نوشته شده. یا اینکه همچین نثر دشواری نقابی‌ـه بر فقدان محتوا. هیچ دلیلی نداره که متفکرها و نویسنده‌ها از کلماتی استفاده کنن که در کوچه و بازار استفاده نمی‌شه.

ولی ساده‌نویسی شهامت می‌خواد. چون خیلی‌ها ممکنه به خاطر نوشتار ساده به نویسنده‌ش بی‌اعتنایی کنن و اون رو کم‌هوش بدونن.

مونتنی ادبیاتِ ساده و کوچه‌بازاری سقراط رو مثال می‌زنه:

زیبایی‌هایی که به طور ساده و خودجوش خلق می‌شن به سرعت مورد بی‌اعتناییِ بینش و دانش ناپخته‌ی ما قرار می‌گیرن. آیا به عقیده‌ی ما «سادگی» خویشاوند نزدیک «بلاهت» و صفتی در خورِ سرزنش نیست؟ سقراط روح خودش رو با ریتم مردم عادی به حرکت درمیاره، چون دهقان یا زن کارگر همین‌جوری حرف می‌زنه. استقراها و قیاس‌های او از عادی‌ترین و شناخته‌شده‌ترین فعالیت‌های بشری گرفته شده. هر کسی می‌تونه حرف سقراط رو بفهمه. کلام سقراط اونقدر عامیانه و ساده‌س که اگه امروز بیان بشه، ما هیچ وقت اصالت و شکوه اعجاب‌آور مفاهیمش رو تشخیص نمی‌دادیم. چون ما هر چیزی رو که با فضل‌فروشی متورم نشده باشه، بی‌ارزش و پیش‌پاافتاده می‌شمریم و هیچ وقت از غنای اثری آگاه نمی‌شیم مگر وقتی که با طمطراق نمایش داده بشه.

می‌خوام بگم که… بینش و تجربه‌ای که از طریق نثر سخت و ادبیات قلمبه‌سلمبه وارد جامعه بشه، تاثیرگذاری کمی خواهد داشت چون مردم عادی متن سخت نمی‌خونن. چون همین الانش هم سرانه‌ی مطالعه‌ی کشور زیرِ یک دقیقه‌س و مردم حال و حوصله ندارن وقت بذارن و جملات سخت شما رو اول معناگشایی و بعد در موردش تفکر کنن. اگه می‌خوای واقعن تاثیر بذاری و خونده بشی، برای این مردم و با زبون خودشون بنویس. ولی اگه می‌خوای پیام و نوشته‌ت فقط بین بچه‌های خودتون (روشنفکرها) بچرخه و سر از کتابخونه یا روی میز چای‌خوری یکی دوتا فرهیخته‌ی دیگه مثل خودت دربیاره و فقط خاک بخوره (یا چای بریزه روش) همین فرمونِ پرزرق‌وبرق و پرمُدّعا رو بچسب و حوصله‌ی همه‌مون رو سر بِبَر.

[divider][/divider]

اکثر این مطلب رو از کتاب «تسلی‌بخشی‌های فلسفه» نوشته‌ی «آلن دوباتن» نقل قول و بازنویسی کردم. که خودش هم از مونتنی و بقیه‌ نقل قول کرده بود. یعنی اومدم خودم یه چیزهایی در مورد «ساده‌نویسی» بنویسم ولی دیدم مونتی خیلی بهتر و دقیق‌تر از من نوشته، پس گفتم چه کاریه، همون رو براتون تعریف کنم. خودِ مونتنی خیلی به این معتقد بود که آدم‌های باهوش باید عقاید خودشون رو از آدم‌های باهوش‌تر از خودشون کسب کنن چون اون‌ها همون افکار رو با شفافیت و صحت روانشناسانه‌ای بیان کردن که ما به پای اون‌ها نمی‌رسیم. اون‌ها ما رو از خودمون بهتر می‌شناسن. می‌گفت «ما این کلمات رو در کتاب‌های خودمون نقل می‌کنیم تا نسبت به یادآوری واقعیت خودمون به خودمون ادای احترام کنیم.» مونتنی در کتاب «مقالات» تعداد زیادی تفسیر و صدها نقل‌قول از نویسنده‌هایی آورده که به نظر خودِ مونتنی مطالب رو دقیق‌تر و عمیق‌تر از خودش فهمیده بودن. در این کتاب ۱۲۸ بار از افلاطون، ۱۴۹ بار از لوکرتیوس و ۱۳۰ بار از سِنِکا نقل قول کرده.

خب دیگه. تموم شد. به من که خیلی خوش گذشت. از اون نوشته‌هایی شد که چند وقت یک‌بار باید بیام بهش سر بزنم تا یه چیزهای قشنگی رو بهم یادآوری کنه.

جیگرتونو. فعلن.

20 پاسخ

 1. ارشاد جان من اسمم محمد مهدی صالحی تو وجودم یک خلأ بزرگ هست نیاز شدید به مشاوره حرف زدن باهات احتیاج شدید دارم افکار پراکنده هستش دوست دارم سفر کنم با ی همسفر خودمو پیدا کنمولی نمیدونم چجوری شروع کنم واقعا نیاز دارم دارم دیوونه میشم خواهشا شماره ای ایدی تلگرامی ی چی که بتونم راحت باهات ارتباط پیدا کنم با هم حرف بزنی م این شمارمه خواهشا کمکم کن منتظر پیامت هستم ۰۹۳۸۹۹۸۳۳۰۶

 2. سلام ارشاد
  به نظرم این کار تو خیلی منطقیه که متن هایی رو که اصرار دارن پیچیده حرف بزنن رو نمیخونی! قشنگ مشخصه نویسنده نشسته یه گوشه همه ی زورش رو زده تا ثابت کنه از من که کتابش رو میخونم بیشتر میفهمه :))
  به نظر منم فلسفه اونقدر ساده هس که برای فهمیدنش نه نیاز به تحصیلات آکادمیک و این قرتی بازیا هس و نه برای توضیحش اینقد نیاز هس که پیچیده حرف بزنن.
  البته من به درک فلسفه از طریق شهود بیشتر معتقدم. همین که مثلا یه گوشه نشستیم و با دیدن یچیز ساده به یه مفهوم کلی میرسیم. یا همین که از اتفاقات کوچیک و ساده ی زندگیمون چیزای اصلی رو برداشت کنیم.
  فک میکنم وقتی دورمون رو با کلمات گنده گنده پر کنیم، اونقد درگیرشون میشیم که دیگه هدف اصلی یادمون میره. مگه فلسفه برای چیزی به جز خوب و خوشحال زندگی کردنه؟! اینکه پیچیدگی نمیخواد بابا 🙂

 3. اما این سادگی بعد از مدتی آدمو دلزده نمیکنه؟
  توی هرکاری اولش آدم از چیزای ساده شروع میکنه و لی خب بعدش دوست داره پله پله بره بالاتر و چیزای سخت تر رو هم امتحان کنه.
  حداقل برای من که اینجوریه.

  1. سلام نیلوفر. من هم با شما موافقم. ولی همین ساده نویسی برای وارد شدن در یک زمینه خاص مثل فلسفه کاملا ضروریه. درست مثل یادگرفتن خوندن و نوشتن. نکته بعد اینکه همه ما وقت و تمرکز مطالعه متون سخت و پیچیده رو نداریم . ولی برای ترقی جامعه بشری لازمه که مفاهیم عمیقتر و باارزشتر رو هم بدونیم و گسترش بدیم. در هر حال من فکر میکنم چندتا کتاب متن ساده رو خوندن خودبخود با گذر زمان فرد علاقمند به صورت کاملا ناخوداگاه رو به سمت متون سخت تر سوق میده. این کامنت رو داشته باش تا روزی که ببینی ارشاد کتاب لذات فلسفه ویل دورانت رو مطالعه میکنه و چندوقت بعدش میره سراغ الباقی بزرگان…..

 4. مطلبتون بسیار جالب بود
  من دوس دارم ب جمع کتابخون ها راه پیدا کنم میشه بعضی کتابای خوبی رو بهم معرفی کنین برای شروع؟ب کتاب خوندن علاقه زیادی دارم ولی نمیدونم چی بخونم!ممنون میشم از کمکتون

 5. سلام
  تو پست قبلی گفته بودی که پدرت دوست داشتن معلم بشی
  پسر تو الانم یه معلم تمام‌عیاری
  دمت گرم
  جدی میگم
  خیلی خوب بود این نوشته
  مثل قبلیا، کلی چیز یاد گرفتم.
  بازم دمت گرم.
  دمِ تو و مونتنی

 6. خیلی خوب و بهتره بگم سبک ، چون راحت هذم میشه به نظرم یه ایده‌ی نابه چون این سبک نوشتن خسته کننده نیست و ادم مجبور نیست دیگه کتابهارو نیمه کاره رها کنه . این مدل کتابهارو دوست دارم چون به شعور خواننده احترام میزاده

 7. سلام تا حد زیادی باهات موافقم ولی بعضی جاها واقعا یک سری اصطلاحات لازمه وگرنه حق مطلب ادا نمیشه که با توجه به قید هایی که زده بودی فکر کنم خودتم موافقی

  در رابطه با سبک زندگیت هر دو طرفش رو میپسندم یعنی به نظر منم هم گلوریا نیازه هم سفر و البته هم نوشتن . البته برای سفر هیچ هایک رو زیاد نمی پسندم و بیشتر سفر جاده ای با ماشین رو دوست دارم . به روحیه ی آزادم بیشتر میخوره

  چقدر دوست داشتم دوستای دیوونه ای مثل خودم داشتم مثل تو ولی انگار کم گیر میاد .
  تو از اونا هستی که مجازی دوست میشن بعد دوستیشونو به دنیای واقعی میکشونن؟

 8. عالی هست مقاله هاتون به خصوص اونکه درباره ی تنبلی و عقب افتادن کارها بود❤❤❤❤❤

 9. سلام نمی دونم با این وضعیت دلار چیکار می کنید
  اما یک پیشنهاد دارم. به راحتی میتونی با کامپیوتر خونگی دلار به روش بیت کوین در بیاری، تقریبا روزی ۲
  دلار میشه
  باید فقط باید نرم افزار ماین بیت کوین
  رو نصب کنی تا بتونی روزی ۲ دلار راحت در
  بیاری
  با این قیمت دلار واقعا صرف دار
  لینک
  http://bit.ly/justfriend

 10. چه باحال حال کردم حتی یکیشو گذاشتم تو bio م هرچند ربطی به bio نداره ولی حیفم اومد بقیه نخوننش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *