چجوری سفر رو شروع کنیم؟ چجوری همسفر پیدا کنیم؟

16 آذر

/

62 کامنت

16 آذر

/

62 کامنت

چجوری شروع کنم؟ سوالت اینه؟ به نظر من قدم اول اینه که یک همسفر خوب پیدا کنی. یه همسفر که هم‌فازت باشه و یه جورایی با هم دنبال یک چیزِ یکسان باشید. و یا اگه چیزتون یکسان نیست، حداقل همسو باشید، همدیگرو به جلو هل بدین، و در راه از همدیگه حمایت کنید.

در نتیجه از اونجایی که «چجوری سفر رو شروع کنیم؟» برای من یعنی «چجوری همسفر پیدا کنیم؟»، در ادامه می‌خوام چندتا روش بهت پیشنهاد بدم تا همسفرِ پایه‌ت رو پیدا کنی، و بلاخره کوله رو ببندی و یه کم از انرژی جاده رو بچشی و ببینی اون بیرون چه خبره و این داستان‌هایی که من تعریف می‌کنم حقیقت دارن یا همه‌ش «بافته شده».

قبل از اینکه به این روش‌ها بپردازم، اول بذار یه چیزی بهت بگم. لازمه‌ی پیدا کردن دوست و همسفر جدید اینه که اول با خودت دوست بشی. خودت رو همین‌جور که هستی بپذیری و باور کنی که عده‌ای هم اون بیرون هستن که تو رو همین‌طور که هستی می‌پذیرن. فقط باید بری سمتشون، خودِ خودت رو بهشون نشون بدی و باهاشون تعامل داشته باشی. الان دیگه وقت مردم‌گریزی نیست. اگر تصمیم گرفتی شروع کنی و با همسفر شروع کنی، وقتشه به اون خودِ بدبین و کمرو بگی «خفه شو!» و با روی باز و لبخند با آدم‌های جدید معاشرت کنی.

 

با تورهای مسافرتی شروع کن

اگر تاحالا سفر مستقل کوله‌گردی نداشتی، با تور سفر کردن رو شروع کن. الان اگه گوگل کنی تورهای باحالی برای ایرانگردی می‌تونی پیدا کنی. با تورهای یک‌روزه شروع کن و کم‌کم تعداد روزهای سفر رو بیشتر کن و با تورهای طولانی‌تر و ماجراجویانه‌تر همراه شو. شروعی به این سبک دوتا منفعت داره: اول) تو اتمسفر سفر جمعی می‌تونی برای سفرهای بعدی همسفرِ هم‌فازت رو پیدا کنی. دوم) باعث میشه راحت‌تر رضایتِ اولیه‌ی خانواده رو جلب کنی و به مرور زمان و با سفرهای بیشتر و طولانی‌تر اون‌ها رو متقاعد، و اعتمادشون رو جلب کنی.

در مورد پیدا کردن تور خوب از اشکان پرسیدم که متخصص توریسم در ایرانه. می‌گه: «مهم اینه که اول انتخاب کنید چه نوع توری می‌خواید برید، فرهنگی، تاریخی، طبیعت‌گردی، ماجراجویانه یا هرچی. بعد بر اساس ژانر منتخب، تحقیق کنید که چه شرکتی توی اون نوع تور بهتره. حتمن توی اینترنت سرچ کنید و سابقه‌ی شرکت‌ها رو دربیارید. یادتون نره که حتمن قرارداد ببندید چون بدون قرارداد دستتون به هیچ‌جا بند نخواهد بود اگر همه چیز خوب پیش نرفت. ترجیحن به طور مستقیم با اپراتورهای برگزارکننده‌ی تور سفر کنید و با واسطه‌ها کار نکنید. مخصوصن توی شهرستان‌ها خیلی این چالش وجود داره و واسطه‌ها خیلی زیادن. در صورتی که با واسطه‌ها کار می‌کنید، حتمن ازشون بپرسید که برگزارکننده کیه و در مورد سابقه‌شون و نظرات دیگران جستجو کنید.»

استانبول، ترکیه | در جریان همایش جهانی گردشگری، برای ما وبلاگ‌نویس‌ها تور شکم‌گردی استانبول گذاشته بودن. اسم تور بود: «یه لقمه استانبول بزن». این تور نقش مهمی داشت توی دوست شدن بچه‌ها با همدیگه. یک روز کامل با هم استانبول رو چرخیدیم و خوردیم و در مورد فوتبال و ترکیه و پرچم‌شون و پوشش آدم‌ها و رجب طیب اردوغان و همه چی حرف زدیم.

 

مخ یکی از دوست‌هات رو بزن

اگر با تور سفرهات رو رفتی و می‌خوای سفر کوله‌گردی و مستقل رو  تجربه کنی، پیشنهاد اول من اینه که توی دوست‌هات، کسی که نسبتاً باهات هم‌فازه پیدا کن، خیلی صادقانه در مورد سفری که تو ذهنته براش بگو. اینکه چی تو فکرته و چرا می‌خوای بری. راحتی‌ها و سختی‌هاش رو براش بگو. کجا می‌خواید بمونید و کجاها می‌خواید برید. قشنگ و شفاف با هم حرف بزنید و ببینید همسفر خوبی برای هم خواهید بود یا خیر.

متقاعدش کن که باهات همسفر بشه و برای شروع، سفر کوتاهی رو باهاش تجربه کن. توی این سفرهای کوتاه چیزهای خیلی خوبی در مورد خودت و کلن سفر یاد می‌گیری. خودت رو در سفر و روی جاده می‌شناسی. کم‌کم سبک سفرت رو پیدا می‌کنی. آروم آروم به ترکیب بهینه‌ی چیزهایی که لازم داری توی کوله‌ت داشته باشی می‌رسی و هی سبکتر می‌شی. و خب، کم‌کم بهترین همسفرهای هم‌فازت رو پیدا می‌کنی.

ببین این قضیه مثل یادگرفتن شنا می‌مونه. می‌تونی از عمق یک متری شروع کنی (سفرهای کوتاه و راحت‌تر)، کم‌کم شنا یاد بگیری و بعد از مدتی در ناشناخته‌های اون طرف استخر، یعنی عمق چهار متری (سفرهای بلندمدت و بی‌مقصد) ببینیمت؛ یا اینکه یهو خودت رو پرت کنی توی چهارمتری و اینقدر دست و پا بزنی که یاد بگیری. ولی خب، ریسک (و دهن‌سرویسی‌های) روش دوم خیلی بالاست و شاید نخوای همچین مشقتی رو برای یادگرفتن شنا به خودت تحمیل کنی.

ضرورتی نداره که اولین سفر، یک هیچ‌هایک بی‌مقصد برای کشف یک سرزمین ناشناخته باشه، یا شامل سه ساعت پیمایش سخت توی یک دره‌ی صعب‌العبور. قرار شد از عمق یک متری شروع کنیم. با همسفرت کوله‌هاتون رو بذارید روی دوشتون، برید ترمینال، و راهی بندرانزلی، اصفهان، بندرگز، شیراز، یا هرجایی که می‌تونید برای خودتون یک اقامت راحتِ یک‌شبه و مطمئن داشته باشید و در کوچه‌ها و فرهنگ و شیرینی‌ها و غذاها و قصه‌های شهر، سفر کنید. از همین سفرهای کوتاهه که پخته شود خامی و فیلان. سفرهایی مطمئن و برنامه‌دار ولی جدید و کنجکاوی‌برانگیز. خوبی سفر اینه که پر از دوست و راهنما و آدم‌های مهربونه و با سفرهای بیشتر دوست‌های بیشتری پیدا می‌کنی. هر بار یه ذره به جاده اعتماد کن و ببین واکنش اون چیه. اگه جوابش ردیف بود و حال داد یعنی بیشتر بیا جلو. فراموش نکن که این قضیه یک فرآیند یک شبه و یک هفتگی و یک ماهه نیست و

سفر هزار فرسنگی با یک قدم شروع می‌شه. – لائو تسه

 

یک پیشنهاد برای پیدا کردن همسفر از بین دوست‌هات یا دوست‌های دوست‌هات:

ببین، معمولن دوست‌های دوست‌هات کم‌وبیش شبیه و هم‌فازت هستن دیگه. برای اینکه هم‌سفرِت رو از بین این آدم‌ّها پیدا کنی پیشنهاد می‌کنم یک گروه تلگرامی بسازی. توش سه چهارتا از دوست‌هات که به نظرت همسفر خوبی هستن رو اد کن و خیلی صادقانه قضیه رو بگو:

«بچه‌ها، من خیلی وقته می‌خوام برم [مقصد مورد علاقه‌تون رو بنویسید] ولی یک همسفر پایه لازم دارم. اگه شما پایه هستید، بیاید بریم. اگه خودتون پایه نیستین با توجه به شناختی که از من دارید، از بین دوست‌ها و آشناهاتون اگه کسی هست که به نظر شما هم‌فازِ منه و ممکنه همسفر خوبی بشیم، اینجا ادش کنید که با هم در مورد این سفر حرف بزنیم.»

 

توی باشگاه‌ها، گروه‌ها، دورهمی‌ها و جامعه‌های هم‌فاز بچرخ

اگر از دوست‌هات چیزی نمی‌ماسه و همسفرت اونجاها نیست، بهت پیشنهاد می‌کنم توی گروه‌ها، کلاس‌ها و جامعه‌هایی که ممکنه هم‌فازت باشن شرکت کن، و دوست‌های جدیدی پیدا کن. آدم‌های زیادی اون بیرون هستن که دغدغه‌ها و ارزش‌های مشابهی با تو دارن و می‌تونن همسفرهای خوبی برات باشن. پری در «سایت سبکتر» یه مطلب نوشته در مورد «راه‌هایی برای پیدا کردن همسفر» و خیلی خوب توضیح داده قضیه رو. مریم هم یه مطلب داره در مورد «۱۰ راهکار برای پیداکردن همسفر» که توصیه می‌کنم حتمن اون مطلب‌ها رو بخونید.

من بهترین دوست‌ها و همسفرهام رو توی همین دورهمی‌های خودجوش پیدا کردم. اگر دورهمی پیدا نکردید، خودتون بسازید. سایت کوچ‌سرفینگ از خوب‌های این ماجراست که می‌تونید بعد از عضویت در دورهمی‌هایی که توی شهرتون برگزار میشه شرکت کنید یا خودتون دورهمی بسازید. من بهترین دوست‌های دوران‌ها رو از همین دورهمی‌ها پیدا کردم.

 

از اینستاگرام و شبکه‌های اجتماعی کمک بگیر

یک راه دیگه برای پیدا کردن همسفری که باتجربه و خوش‌سفر باشه اینه: توی اینستاگرام بچرخ، آدم‌هایی که به نظرت خوش‌سفر و باحال هستن رو پیدا کن، و خیلی صادقانه براشون بنویس که:

 سلام. من […] هستم، […] سالمه و عاشق نقاشی، آشپزی، گربه‌ها و […] هستم. خیلی وقته دوست دارم سفرهایی به سبک سفرهای شما رو تجربه کنم ولی خب، برای شروع به یک تکانه، یا شاید یک همسفر با تجربه نیاز دارم. و چون با سفرهای تو خیلی حال می‌کنم، دوست دارم با تو همسفر بشم. می‌دونم الان نمی‌تونی بهم جواب بدی چون خب تو که من رو نمی‌شناسی و درک می‌کنم نخوای با کسی که نمی‌شناسی سفر کنی. در نتیجه می‌خوام به یک قهوه‌ دعوتت کنم، هر کافه‌ای که به جفتمون نزدیک باشه. با هم گپ بزنیم و ببینیم همسفرهای خوبی برای هم می‌شیم یا نه.

حالا این پیام رو با هر ادبیاتی که دوست داری بنویس، ولی راستش رو بهش بگو. یهو دیدی تیرت به هدف خورد و همسفر شدین و سر از ناکجاآبادهای خفنی درآوردین.

یکی از دوست‌هام مهران (اینستاگرام: @mehranmaghzi) یه مدت همینجوری با کسانی که دوست داشتن هیچ‌هایک رو تجربه کنن همسفر می‌شد و بهشون یاد می‌داد و اینا. نمی‌دونم این روزها هم این برنامه‌ها رو می‌چینه یا نه ولی در مورد این قضیه ازش پرسیدم گفت:

در تمام برنامه‌هایی که با تازه‌کارها به سفرهای هیچ‌هایکی می‌رفتیم اکثر بچه‌ها تو سفر با هم آشنا می‌شدن و بعدش با هم گروه تشکیل می‌دادن و سفرهای مختلف می‌رفتن، طوری که من بعد از هر برنامه منتظر بودم ببینم هفته‌ی بعدش کی با کی رفته سفر و عکس‌های ماجراجویی‌هاشون رو توی اینستاگرام می‌دیدم. این احتمال هم هست که در سفرهای اول همسفرِ هم‌فاز پیدا نشه ولی نباید از خودتون ناامید بشید و باید ادامه بدین.

 

تنهایی شروع کن، تو راه همسفر پیدا کن

اگر روش‌های بالا رو امتحان کردی و به نتیجه نرسیدی (که خب شک دارم اگه درست انجام بدی به نتیجه نرسی) بهت پیشنهاد می‌کنم تنهایی راه بیفتی. تقریبن از همه‌ی کسانی که تنهایی سفر می‌کنن بپرسی می‌گن «ما هیچ وقت تنها نمی‌مونیم. همیشه در سفر همسفر پیدا میشه.» راست هم میگن. الان اگه برید جنوب کشور کلی کوله‌گرد و هیچ‌هایکر می‌بینی که می‌تونی باهاشون همسفر و همراه و دوست بشی. من خیلی از دوست‌هام رو از همین سفرها پیدا کردم. همونطور که قبلن گفتم: شروع کردن و پیدا کردن همسفر از خودت شروع می‌شه. از یک تصمیم. از اینکه آیا می‌خوای یک چیزی رو در زندگی تغییر بدی یا نه. این تصمیم رو بگیری دیگه بقیه‌ش درست می‌شه. با اولین سفرها اولین‌ همسفرها هم پیدا می‌شه و با اولین همسفرها اولین ماجراجویی‌ها.

 

[divider][/divider]

اگر این مطلب به دردت می‌خوره خوشحال می‌شم با بقیه هم به اشتراک بذاری.

62 پاسخ

 1. ارشاد جان خیلی عالی بود. هرچی بود خوندم. من تجربه اول هیچهایکم ساری به هرمز بود و فوق العاده بود. و دقیقا خیلی اتفاقی بهترین همسفر دنیارو پیدا کردم. مرسی ازت.

 2. سلام واقعا از مطالبتون لذت بردم من چند وقته ک عجیب حال و هوای این نوع زندگی زده به سرم دلم میخواد سفر رو شروع کنم و خیلی از جاهای دنیا رو ببینم ادمهای گوناگون فرهنگ ها طبیعتهای بکر و حال و هوای مردم هر کشور و منطقه ولی یجورایی سر در گمم شاید کندن از این زندگیه یک نواخت و روز مره سخته ولی من این قصد و دارم و دلم میخواد بلاخره از یجایی شروع کنم خیلی در موردش تحقیق میکنم ولی در مورد هزینه های ک باید محاسبه کنم گیج میشم و نمیدونم باید دقیقا چکار کنم خیلی خوشحال میشم اگ کمکم کنی

 3. سلام ارشاد من تو رو از پادکست رادیو جولون شناختم و بعدم اینستاتو پیدا کردم و بعدم اینجا رو.
  سوال دارم ازت اگه جواب بدى خیلى خوشحال میشم
  من میخوام ٣٠-۴٠ روز برم کلى از جاهاى ایران که مد نظرمه و توى کل کشور پراکنده ن رو بگردم منتها با ماشین خودم. اول اینکه از کجا میتونم گروه یا اکیپى که همچین برنامه اى داشته باشن و منو همراهى کنن پیدا کنم و دوم اینکه کلا به نظرت این کار درسته؟ یا اینکه اگه بگ بکرى برم بیشتر حال میده و اینا.
  دمت گرم

 4. سلام . دوستانی که ویزا روسیه دارند با من هماهنگ کنند برای سفر ارزان زمینی بصورت گروهی و دنگی بدون هیچ هزینه اضافه حرکت دوشنبه از تهران به سوچی از مسیر ترابوزان karamian@gmail.com09156611752

 5. سلام ارشاد جان
  من مدتیه به فکر تغییر سبک زندگیم هستم،تو اینستا مسافرای زیادی رو دنبال میکنم و همش بهشون قبطه میخورم،امروز با تو و وبسایتت آشنا شدم و برام خیلی جالب بود که حرف دلم رو از زبون تو شنیدم،اینکه میترسم اینکه کسی پایم نیست و اینکه چقدر دوس دارم یه آدم با تجربه پیدا کنم که کمکم کنه و باهاشسفر رفتن به این شکل رو تجربه کنم،تو اینستا به هرکسی که این فرمی سفر میکنه پیام دادم عملا جوابی پیدا نکردم،فکر میکنم شاید تو دورهمی بشه کسی رو پیدا کرد و باهاش همسفر شد.خواستم ازت بخام و پیشنهاد بدم که تو میتونی یه میتینگ بذاری برای کسایی که دنبالت میکنن و عشق سفرن شاید توی اون میتینگ اتفاقای خوبی بیوفته به خصوص برای امثال من که هیچ پایه و تجربه ای ندارن…مرسی از تمام مطالبت?

 6. سلام ارشاد جان
  من مدتیه به فکر تغییر سبک زندگیم هستم،تو اینستا مسافرای زیادی رو دنبال میکنم و همش بهشون قبطه میخورم،امروز با تو و وبسایتت آشنا شدم و برام خیلی جالب بود که حرف دلم رو از زبون تو شنیدم،اینکه میترسم اینکه کسی پایم نیست و اینکه چقدر دوس دارم یه آدم با تجربه پیدا کنم که کمکم کنه و باهاشسفر رفتن به این شکل رو تجربه کنم،تو اینستا به هرکسی که این فرمی سفر میکنه پیام دادم عملا جوابی پیدا نکردم،فکر میکنم شاید تو دورهمی بشه کسی رو پیدا کرد و باهاش همسفر شد.خواستم ازت بخام و پیشنهاد بدم که تو میتونی یه میتینگ بذاری برای کسایی که دنبالت میکنن و عشق سفرن شاید توی اون میتینگ اتفاقای خوبی بیوفته به خصوص برای امثال من که هیچ پایه و تجربه ای ندارن…مرسی از تمام مطالبت?

 7. سلام حمید هستم منم تصمیم جدی برا سفر با دوچرخه دارم ابتدا اروپا بعدش اگه خدا بخواد دور دنیا ولی اولین گزینه ام پیدا کردن یه همسفره که امیدوارم پیداش کنم اگه کسی هست لطفا به این شماره پیغام بده، ۰۹۱۴۱۴۹۱۸۵۷

 8. راستش جناب نیک خواه یکی از ست های شما سفر از جایی شروع شد که داخل اکباتان بودید ما به شما نزدیک هستیم خاستم بگم اگه امکانش هست برنامه تفریحی بچینیم گروهی بریم

 9. هنوزم هنوز من صدردصد مطمئن هستم بدبین نیستم خیلیا اینجان دنبال سواستفاده نه دنبال همسفر:|
  سیاه سفیدم نمیبینم دیدم انجور قضایا رو

 10. سلام.من یک عکاس مردم نگار هستم و تازگیا میخوام شروع کنم ولی دغدغه من پوله و داشتن یک همسفر خوب مطالب سایت عالی بود استفاده کردم امیدوارم به نتیجه برسم و شروع کنم و سفر کنم و عکاسی کنم و لذت ببرم این ایدی اینستاگرام.من hamidrezaamiri_

 11. سلام من عارفم ۲۲ ساله تا حالا تجربه نکرم ایم مدل سفر رو.خیلی دوست دارم تجربه کنم اونم با یه همسفر یا بیشتر.
  دوست دارم سیستان و بلوچستان و کردستان و… تجربه کنم.
  اگه از دوستان کسی دوست داشت بیشتر با هم اشنا شیم ایدی تلگرامم رو میذارم
  مرسی ارشاد جان
  @arefi75

 12. سلام اسم من میلاده یه بختیاری که همیشه میخنده ، آقا منم عاشق سفرم و تو خانواده هم بهم میگمن مارکو پولو ولی میخوام یه تجربه جدید تو یسری استانا داشته باشم متاسفانه راه روش هیچهایک هم بلد نیستم ، اگه یکی بتونه یه روش های جالب واسه هیچهایک بهم بگه خوشحال میشم چون انقدر پول ندارم تا بخوام به این هدف های جدیدم دست پیدا کنم ممنون 🙂

 13. سلام دوستان طبیعت دوست، بیاید یه سفر آشنایی هم که شده یه سفر یک دو روزه اطراف تهران بذاریم خب. مثلا دربند . درکه . فشم. آبنیک . گرمابدر . افجه و…. شایدم باهم دوست شدیم و رفتیم سفر
  ایمیل من جهت تماس : rahman.jafari1352@gmail.com

 14. ارشاد گلی سلام. بذا ماچت کنم پسر. من همیشه از چهره ی بیضی و نارنجیت کلی انرژی میگیرم. مث یه خورشید میتابی به حال زار ما حسرت به دل های سفر. میدونی من آدم زودجوشی نیستم و پیدا کردن دوست برام سخته چه برسه به همسفر. اما مطالبی که اینجا نوشتی انگار برای من بود و دغدغه های منو انگار مطرح کردی. مچکرم از ت. میشه بگی از اول اول از کجا شروع کردی که انقد تو زندگی غرق شدی و داری حال میکنی باهاش؟ میدونی برا من خیلی یکنواخت و مزخرف شده میخام عوضش کنم و سفر فکر می کنم اسم دیگه ی زندگی باشه

 15. من خودم معتقدم که همسفر خیلی مهم هست
  و من به شخصه اصلا ر یسک نمیکنم با کسی که سفر نرفتم برم سفر واقعا ریسکی هست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *