چجوری سفر رو شروع کنیم؟ چجوری همسفر پیدا کنیم؟

16 آذر

/

62 کامنت

16 آذر

/

62 کامنت

چجوری شروع کنم؟ سوالت اینه؟ به نظر من قدم اول اینه که یک همسفر خوب پیدا کنی. یه همسفر که هم‌فازت باشه و یه جورایی با هم دنبال یک چیزِ یکسان باشید. و یا اگه چیزتون یکسان نیست، حداقل همسو باشید، همدیگرو به جلو هل بدین، و در راه از همدیگه حمایت کنید.

در نتیجه از اونجایی که «چجوری سفر رو شروع کنیم؟» برای من یعنی «چجوری همسفر پیدا کنیم؟»، در ادامه می‌خوام چندتا روش بهت پیشنهاد بدم تا همسفرِ پایه‌ت رو پیدا کنی، و بلاخره کوله رو ببندی و یه کم از انرژی جاده رو بچشی و ببینی اون بیرون چه خبره و این داستان‌هایی که من تعریف می‌کنم حقیقت دارن یا همه‌ش «بافته شده».

قبل از اینکه به این روش‌ها بپردازم، اول بذار یه چیزی بهت بگم. لازمه‌ی پیدا کردن دوست و همسفر جدید اینه که اول با خودت دوست بشی. خودت رو همین‌جور که هستی بپذیری و باور کنی که عده‌ای هم اون بیرون هستن که تو رو همین‌طور که هستی می‌پذیرن. فقط باید بری سمتشون، خودِ خودت رو بهشون نشون بدی و باهاشون تعامل داشته باشی. الان دیگه وقت مردم‌گریزی نیست. اگر تصمیم گرفتی شروع کنی و با همسفر شروع کنی، وقتشه به اون خودِ بدبین و کمرو بگی «خفه شو!» و با روی باز و لبخند با آدم‌های جدید معاشرت کنی.

 

با تورهای مسافرتی شروع کن

اگر تاحالا سفر مستقل کوله‌گردی نداشتی، با تور سفر کردن رو شروع کن. الان اگه گوگل کنی تورهای باحالی برای ایرانگردی می‌تونی پیدا کنی. با تورهای یک‌روزه شروع کن و کم‌کم تعداد روزهای سفر رو بیشتر کن و با تورهای طولانی‌تر و ماجراجویانه‌تر همراه شو. شروعی به این سبک دوتا منفعت داره: اول) تو اتمسفر سفر جمعی می‌تونی برای سفرهای بعدی همسفرِ هم‌فازت رو پیدا کنی. دوم) باعث میشه راحت‌تر رضایتِ اولیه‌ی خانواده رو جلب کنی و به مرور زمان و با سفرهای بیشتر و طولانی‌تر اون‌ها رو متقاعد، و اعتمادشون رو جلب کنی.

در مورد پیدا کردن تور خوب از اشکان پرسیدم که متخصص توریسم در ایرانه. می‌گه: «مهم اینه که اول انتخاب کنید چه نوع توری می‌خواید برید، فرهنگی، تاریخی، طبیعت‌گردی، ماجراجویانه یا هرچی. بعد بر اساس ژانر منتخب، تحقیق کنید که چه شرکتی توی اون نوع تور بهتره. حتمن توی اینترنت سرچ کنید و سابقه‌ی شرکت‌ها رو دربیارید. یادتون نره که حتمن قرارداد ببندید چون بدون قرارداد دستتون به هیچ‌جا بند نخواهد بود اگر همه چیز خوب پیش نرفت. ترجیحن به طور مستقیم با اپراتورهای برگزارکننده‌ی تور سفر کنید و با واسطه‌ها کار نکنید. مخصوصن توی شهرستان‌ها خیلی این چالش وجود داره و واسطه‌ها خیلی زیادن. در صورتی که با واسطه‌ها کار می‌کنید، حتمن ازشون بپرسید که برگزارکننده کیه و در مورد سابقه‌شون و نظرات دیگران جستجو کنید.»

استانبول، ترکیه | در جریان همایش جهانی گردشگری، برای ما وبلاگ‌نویس‌ها تور شکم‌گردی استانبول گذاشته بودن. اسم تور بود: «یه لقمه استانبول بزن». این تور نقش مهمی داشت توی دوست شدن بچه‌ها با همدیگه. یک روز کامل با هم استانبول رو چرخیدیم و خوردیم و در مورد فوتبال و ترکیه و پرچم‌شون و پوشش آدم‌ها و رجب طیب اردوغان و همه چی حرف زدیم.

 

مخ یکی از دوست‌هات رو بزن

اگر با تور سفرهات رو رفتی و می‌خوای سفر کوله‌گردی و مستقل رو  تجربه کنی، پیشنهاد اول من اینه که توی دوست‌هات، کسی که نسبتاً باهات هم‌فازه پیدا کن، خیلی صادقانه در مورد سفری که تو ذهنته براش بگو. اینکه چی تو فکرته و چرا می‌خوای بری. راحتی‌ها و سختی‌هاش رو براش بگو. کجا می‌خواید بمونید و کجاها می‌خواید برید. قشنگ و شفاف با هم حرف بزنید و ببینید همسفر خوبی برای هم خواهید بود یا خیر.

متقاعدش کن که باهات همسفر بشه و برای شروع، سفر کوتاهی رو باهاش تجربه کن. توی این سفرهای کوتاه چیزهای خیلی خوبی در مورد خودت و کلن سفر یاد می‌گیری. خودت رو در سفر و روی جاده می‌شناسی. کم‌کم سبک سفرت رو پیدا می‌کنی. آروم آروم به ترکیب بهینه‌ی چیزهایی که لازم داری توی کوله‌ت داشته باشی می‌رسی و هی سبکتر می‌شی. و خب، کم‌کم بهترین همسفرهای هم‌فازت رو پیدا می‌کنی.

ببین این قضیه مثل یادگرفتن شنا می‌مونه. می‌تونی از عمق یک متری شروع کنی (سفرهای کوتاه و راحت‌تر)، کم‌کم شنا یاد بگیری و بعد از مدتی در ناشناخته‌های اون طرف استخر، یعنی عمق چهار متری (سفرهای بلندمدت و بی‌مقصد) ببینیمت؛ یا اینکه یهو خودت رو پرت کنی توی چهارمتری و اینقدر دست و پا بزنی که یاد بگیری. ولی خب، ریسک (و دهن‌سرویسی‌های) روش دوم خیلی بالاست و شاید نخوای همچین مشقتی رو برای یادگرفتن شنا به خودت تحمیل کنی.

ضرورتی نداره که اولین سفر، یک هیچ‌هایک بی‌مقصد برای کشف یک سرزمین ناشناخته باشه، یا شامل سه ساعت پیمایش سخت توی یک دره‌ی صعب‌العبور. قرار شد از عمق یک متری شروع کنیم. با همسفرت کوله‌هاتون رو بذارید روی دوشتون، برید ترمینال، و راهی بندرانزلی، اصفهان، بندرگز، شیراز، یا هرجایی که می‌تونید برای خودتون یک اقامت راحتِ یک‌شبه و مطمئن داشته باشید و در کوچه‌ها و فرهنگ و شیرینی‌ها و غذاها و قصه‌های شهر، سفر کنید. از همین سفرهای کوتاهه که پخته شود خامی و فیلان. سفرهایی مطمئن و برنامه‌دار ولی جدید و کنجکاوی‌برانگیز. خوبی سفر اینه که پر از دوست و راهنما و آدم‌های مهربونه و با سفرهای بیشتر دوست‌های بیشتری پیدا می‌کنی. هر بار یه ذره به جاده اعتماد کن و ببین واکنش اون چیه. اگه جوابش ردیف بود و حال داد یعنی بیشتر بیا جلو. فراموش نکن که این قضیه یک فرآیند یک شبه و یک هفتگی و یک ماهه نیست و

سفر هزار فرسنگی با یک قدم شروع می‌شه. – لائو تسه

 

یک پیشنهاد برای پیدا کردن همسفر از بین دوست‌هات یا دوست‌های دوست‌هات:

ببین، معمولن دوست‌های دوست‌هات کم‌وبیش شبیه و هم‌فازت هستن دیگه. برای اینکه هم‌سفرِت رو از بین این آدم‌ّها پیدا کنی پیشنهاد می‌کنم یک گروه تلگرامی بسازی. توش سه چهارتا از دوست‌هات که به نظرت همسفر خوبی هستن رو اد کن و خیلی صادقانه قضیه رو بگو:

«بچه‌ها، من خیلی وقته می‌خوام برم [مقصد مورد علاقه‌تون رو بنویسید] ولی یک همسفر پایه لازم دارم. اگه شما پایه هستید، بیاید بریم. اگه خودتون پایه نیستین با توجه به شناختی که از من دارید، از بین دوست‌ها و آشناهاتون اگه کسی هست که به نظر شما هم‌فازِ منه و ممکنه همسفر خوبی بشیم، اینجا ادش کنید که با هم در مورد این سفر حرف بزنیم.»

 

توی باشگاه‌ها، گروه‌ها، دورهمی‌ها و جامعه‌های هم‌فاز بچرخ

اگر از دوست‌هات چیزی نمی‌ماسه و همسفرت اونجاها نیست، بهت پیشنهاد می‌کنم توی گروه‌ها، کلاس‌ها و جامعه‌هایی که ممکنه هم‌فازت باشن شرکت کن، و دوست‌های جدیدی پیدا کن. آدم‌های زیادی اون بیرون هستن که دغدغه‌ها و ارزش‌های مشابهی با تو دارن و می‌تونن همسفرهای خوبی برات باشن. پری در «سایت سبکتر» یه مطلب نوشته در مورد «راه‌هایی برای پیدا کردن همسفر» و خیلی خوب توضیح داده قضیه رو. مریم هم یه مطلب داره در مورد «۱۰ راهکار برای پیداکردن همسفر» که توصیه می‌کنم حتمن اون مطلب‌ها رو بخونید.

من بهترین دوست‌ها و همسفرهام رو توی همین دورهمی‌های خودجوش پیدا کردم. اگر دورهمی پیدا نکردید، خودتون بسازید. سایت کوچ‌سرفینگ از خوب‌های این ماجراست که می‌تونید بعد از عضویت در دورهمی‌هایی که توی شهرتون برگزار میشه شرکت کنید یا خودتون دورهمی بسازید. من بهترین دوست‌های دوران‌ها رو از همین دورهمی‌ها پیدا کردم.

 

از اینستاگرام و شبکه‌های اجتماعی کمک بگیر

یک راه دیگه برای پیدا کردن همسفری که باتجربه و خوش‌سفر باشه اینه: توی اینستاگرام بچرخ، آدم‌هایی که به نظرت خوش‌سفر و باحال هستن رو پیدا کن، و خیلی صادقانه براشون بنویس که:

 سلام. من […] هستم، […] سالمه و عاشق نقاشی، آشپزی، گربه‌ها و […] هستم. خیلی وقته دوست دارم سفرهایی به سبک سفرهای شما رو تجربه کنم ولی خب، برای شروع به یک تکانه، یا شاید یک همسفر با تجربه نیاز دارم. و چون با سفرهای تو خیلی حال می‌کنم، دوست دارم با تو همسفر بشم. می‌دونم الان نمی‌تونی بهم جواب بدی چون خب تو که من رو نمی‌شناسی و درک می‌کنم نخوای با کسی که نمی‌شناسی سفر کنی. در نتیجه می‌خوام به یک قهوه‌ دعوتت کنم، هر کافه‌ای که به جفتمون نزدیک باشه. با هم گپ بزنیم و ببینیم همسفرهای خوبی برای هم می‌شیم یا نه.

حالا این پیام رو با هر ادبیاتی که دوست داری بنویس، ولی راستش رو بهش بگو. یهو دیدی تیرت به هدف خورد و همسفر شدین و سر از ناکجاآبادهای خفنی درآوردین.

یکی از دوست‌هام مهران (اینستاگرام: @mehranmaghzi) یه مدت همینجوری با کسانی که دوست داشتن هیچ‌هایک رو تجربه کنن همسفر می‌شد و بهشون یاد می‌داد و اینا. نمی‌دونم این روزها هم این برنامه‌ها رو می‌چینه یا نه ولی در مورد این قضیه ازش پرسیدم گفت:

در تمام برنامه‌هایی که با تازه‌کارها به سفرهای هیچ‌هایکی می‌رفتیم اکثر بچه‌ها تو سفر با هم آشنا می‌شدن و بعدش با هم گروه تشکیل می‌دادن و سفرهای مختلف می‌رفتن، طوری که من بعد از هر برنامه منتظر بودم ببینم هفته‌ی بعدش کی با کی رفته سفر و عکس‌های ماجراجویی‌هاشون رو توی اینستاگرام می‌دیدم. این احتمال هم هست که در سفرهای اول همسفرِ هم‌فاز پیدا نشه ولی نباید از خودتون ناامید بشید و باید ادامه بدین.

 

تنهایی شروع کن، تو راه همسفر پیدا کن

اگر روش‌های بالا رو امتحان کردی و به نتیجه نرسیدی (که خب شک دارم اگه درست انجام بدی به نتیجه نرسی) بهت پیشنهاد می‌کنم تنهایی راه بیفتی. تقریبن از همه‌ی کسانی که تنهایی سفر می‌کنن بپرسی می‌گن «ما هیچ وقت تنها نمی‌مونیم. همیشه در سفر همسفر پیدا میشه.» راست هم میگن. الان اگه برید جنوب کشور کلی کوله‌گرد و هیچ‌هایکر می‌بینی که می‌تونی باهاشون همسفر و همراه و دوست بشی. من خیلی از دوست‌هام رو از همین سفرها پیدا کردم. همونطور که قبلن گفتم: شروع کردن و پیدا کردن همسفر از خودت شروع می‌شه. از یک تصمیم. از اینکه آیا می‌خوای یک چیزی رو در زندگی تغییر بدی یا نه. این تصمیم رو بگیری دیگه بقیه‌ش درست می‌شه. با اولین سفرها اولین‌ همسفرها هم پیدا می‌شه و با اولین همسفرها اولین ماجراجویی‌ها.

 

[divider][/divider]

اگر این مطلب به دردت می‌خوره خوشحال می‌شم با بقیه هم به اشتراک بذاری.

62 پاسخ

 1. سلام، مطلب واقعا عالی ای بود. بخصوص اولش که گفتی خودتون رو قبول کنین و بدونین خیلیا هستن که با این چیزی که هستین حال میکنن و نمیخواد تظاهر به خفن بودن بکنین. راه حل های بدرد بخور و در دسترسی پیشنهاد دادی. من که خودم مخ یکی از دوستام رو زدم واسه سفر به جنوب. چشمک.

  1. اقای ارشاد ببخشید که سوالم ربطی به این پستتون نداره و اینجا مطرحش میکنم
   خواستم بپرسم الان که شمالین میشه چند تا هاستل یا اقامتگاه ارزون معرفی کنید. من سه ساله دوست دارم برم قلعه رودخان و تو تبریز زندگی میکنیم اما بخاطر اینکه همسفر نمیتونم پیدا کنم و مکان اقامت مناسب پیدا نکردم و خانوادم یکم حساسا نتونستم این سفرو برم اما اگه مثلا هاستلی تو ماسوله یا فومن اینا باشه که ادم هم شبو بمونه و هم اونجا دوست پیدا کنه و باهاش بره خیلی خوب میشه. لطفا اگه همچین جاهایی رو سراغ دارید معرفی کنید متشکرم

   1. سلام حمید هستم اهل ارومیه منم دنبال همسفرجدی میگردم اگه دوس داری میتونی تماس یا SMS بدی تا بیشتر آشنا بشیم، در ضمن تو فکر برنامه ریزی برا سفر اروپا هستم ۰۹۱۴۱۴۹۱۸۵۷

 2. ارشاد سلام.من زهرام و ازونام که مدتهاست دنبالت میکنم ولی اهل لایک و کامنت نیستم.
  این مدل سفر کردن واقعا جذابه و من دِی دریمینگ میکنم دربارش…ولی…فوبیا دارم.
  چند سال پیش با دوتا از دوستام رفته بودیم ساری،سنمون زیر بیست بود و اولین سفر بدون حضور مرد یا بزرگتر،صبح با قطار رفتیم و شبم برگشتیم،ولی اونجا با دوتا پسر بومی که میخواستن جاهای قشنگ ساری رو نشونمون بدن رفتیم یه جنگلی جایی،چندتا تماس تلفنی داشتن توی مسیر…..(تپش قلب گرفتم دارم مینویسم،اولین باره بعد از قریب به ده سال درموردش حرف میزنم) خلاصه که بهم تجاوز شد،چند نفر موتوری هوار شدن سرمون،با زور چاقو و فلان از هم جدامون کردن،گوشیامونو گرفتن و….
  حالا من ازدواج کردم و همسر ماجراجویی دارم که اگه بهش پروبال بدم ممکنه خاطرات قشنگی رو دوتایی بسازیم،ولی اون فوبیای لعنتی که نکنه بیان خفتمون کنن یا چی….ولش کن اصن،خواستم بگم خوش بحالت که مردی،که شجاعی…شاید توی زندگی بعدیم دیگه فقط دی دریمینگ نباشه برام

  1. زبونم بند اومده و نمی‌دونم چی بگم.

   این انصاف نیست واقعن. به نظرم برو پیش یک روانکاو و در موردش حرف بزن. کندوکاو کن شاید بتونی راهی پیدا کنی و بر این فوبیا غلبه کنی. شت.

   1. کص مغز با توام ارشاد:|
    اتفاقا همین مطالبی که منتشر میکنیو و کص شعرم توش زیاده:| همین مشکلاتو هم داره ها!!!
    آخه برادر من! به پسر تجاوز میکنن چه برسه دختر که طرفو تشویق میکنی با یه ناشناس فارغ از جنسیت برن مسافرت!!!
    الان ایشون شانس اوردن زنده موندن!!!!!
    طرفایی هستن تو این قضایا کشته شدن

  2. سلام . از ماجرایی که براتون پیش اومده بود خیلی ناراحت شدم . ولی الان یه کم این مسئله سفر مجردی دختران جا افتاده و این ماجرا ها خیلی به ندرت شاید اتفاق بیفته در ضمن شما هم یه جاهایی اعتمادتون بی جا بوده که ناشی از تجربه کم شماست .

  3. تو شجاع ترین هستی که این موضوع رو اینجا مطرح کردی. اونقدر قوی هستی و اونقدر عشق داری که خانه ات رو چراغان کنی و همسرت رو عاشق ترین مردها. تمام این زندگی رو عشق باران کن و تا زندگی بعدی ات صبر نکن.

 3. اون مثال شنا (از دید تو ندیده بودمش قبلا فکر می‌کردم تنها راه یادگیری کاملش اینه یهو بری تو ۴ متری ،هنوزم بر همین باورم البته) و تیکه خفه شو به من بد بینو خوب گفتی.
  به نظر منم شنا مثال و شباهتایی به زندگی و کارا داره مثل همین که تو گفتی.
  یا مثل همین که من تو اینستا نوشته بودم :
  شنا ورزش موردعلاقم به جز اینکه هم ورزشه هم تفریح و هم مورد علاقه‌ی منه، یه چیزای جالب دیگه‌ای هم تو خودش داره، یکیش اینه که وقتی تو آبی اگه هول کنی و آروم نباشی جایی که پاتم به زمین میرسه آب میتونه غرقت کنه. (این خیلی باحاله ب نظرم?).
  هر گاه از چیزی می ترسی خود را در آن بیفکن که گاهی ترسیدن از آن چیز مهم تر از واقعیت خارجی است(امام علی)
  #شنا#ترس
  اینجا هشتک #هیچهایک و #در_آن_افکنیدن رو هم اضافه می‌کنم.

 4. آدم وقتی می خواد سفر کنه ، معمولا با این جملات مواجه میشه ؟
  – کار دارم ، بگذار چند روز دیگه !
  – الان که هوا سرده ، کی میره مسافرت ؟!
  – آخ حال داری ، پیاده بری ؟
  – من این هفته کار دارم !
  – و…..
  که همه دوستان می دونند ، من تهش به این نتیجه رسیدم ، وسط راه همسفر پیدا کردن بسیار راحت تر از اول راه همسفر پیدا کردن هست.

 5. خب ارشاد چرا لینک گروه های که عضوی مثل هیچهایک و هاست یاب و همسفر و اینارو نمیذاری براشون

 6. سلام..من مهدی هستم ..عاشق سفر های برون شهری با دوچرخم.. تا سالها تنها همسفر من( البته فقط داخل شهر) پسر عموم بود و حالا به لطف ماشینی ک تازگیا خریده اونم پریده..خود منم با اینکه تقریبا هر روز فکر سفرکردن با دوچرخه به جاهای ناشناختس نزدیک یک ساله که نتونستم سفر کنم (به لطف امر مقدس سربازی ? ).. از طرفی نمیتونم اینطوری که تو گفتی وقت بذارم واسه پیدا کردن اون همسفر گم شده…بنظرت چیکار کنم؟ اصلا چرا سایتی واسه پیدا کردن همسفر نیست کلا؟ یا هست؟ اگه نیست کلید بزنیم ? (خواستم بگم برنامه‌نویس هم هستم)

  1. سلام …هم چنین بنده …دوچرخه سوار تنها ///برنامه نویس هم کار می کنم ولی شغلم معلمی ست

 7. من خیلی علاقه دارم که برم سفر ولی همیشه خجالت کشیدم به کسی بگم شما برای سفرهاتون همسفری که تا حالا هیچ جا نرفته و دنبال تجربست نمیخواید یا حداقل معرفی کسایی که میخوان:)))

 8. فوق العاده بود ،ممنون از زحمتی که کشیدی
  همیشه سلامت و موفق باشی
  الان با اجازه شما share میکنم برای همه دوستام

 9. سلام، عالیه،، دوروزه پیج اینستاگرامتونو دنبال میکنم، اینقد این سفرنامه شب یلداتون قشنگه بی صبرانه دنبالش میکنم،، ادم انرژی میگیره ازتون،، عاشق سفرم وتنها سفر میکنم ،
  ایکاش روزی بتونم با خودم کنار بیام وجهانگرد بشم اونم با دوچرخه…

 10. چقد خوبی تو ارشاد! هر یادداشتی که ازت میخونم بیشتر علاقه مند میشم که منم زودتر شروع کنم این مدل سفرهارو :)) مرسی که انقد خوب مینویسی و باهامون به اشتراک میذاری 🙂

 11. ارشاد جان به نظرت جاده هارو پیاده بپیماییم یا تا مقصد ماشینی پیدا کنیم؟

 12. سلام،منم می‌خوام واسه عید اولین هیچهایکمو برم ،اونم تنهایی ،بچه اصفهانم،تو چندتا شهر زندگی کردم و با همه مدل ادمی زود جوش میخورم ،سفرمو شاید از شیراز شروع کنم ،درسته عاشق جنگل و شمالم اما به نظرم هیچهایک تو دل جنگل واسه تازه کارا سخت تره با توجه به گم شدن و حیوونا و …. ،فعلا می‌خوام تو شهر و روستاها بگردم و لذت ببرم
  همیشه دوست داشتم متفاوت سفر کنم ،ی مدت رفته بودم تو نخ خریدن کاروان ،تا توش همه چی درست کنم اشپزخونه و … ،هزینش زیاد میشد ، بعد خواستم با دوچرخه برم ک اونم خداییش سخته اما خوبی های خودش رو داره
  اما از دیروز ک با سایت شما آشنا شدم خواب به چشمم نیومده و به هر قیمتی شده انجامش میدم ،وسایل هیچی ندارم اما کم کم میخرم و اگه نشد قرض میگیرم ،فدامدا منصور

 13. سلام. من همینجا با کمال پر رویی دنبال یه همسفر هستم. میخوام از تهران برم یزد و شیراز و زاهدان تا سیستان بلوچستان رو بگردم. ۲بار تاحالا هیچ کردم که بلندترین زمانش ۳۸ روز طول کشید.پارسال. توی سفر دنبال طبیعت و آثار باستانی هستم از باغ و موسیقی سنتی لذت وحشتناکی میبرم. کم خرج سفر میکنم . برای چیزهایی که ازش لذت میبرم زمان میزارم. اگه پایه پیدا کنم اوایل بهمن میرم.
  بااجازه مدیر، آی دی تلگرامم رو میزارم: saiihha@

 14. سلام ارشاد عزیز
  از طرف یه طرفدار و پیگیر کنه
  میتونی یه سایت همسفر یاب ایرانی بهم معرفی کنی؟

 15. سلام ارشاد؛ من پاییزم؛ تقریبا دو ساله که دارم صفحه و وبتو دنبال میکنم و لذت میبرم از شجاعتت برای زندگی، تقریبا دو سال هم هست که میخوام سفر رو شروع کنم ولی هنوز نشده اما امسال حتما حتما میخوام عملیش کنم، خواستم ببینم تو جایی رو توی تهران میشناسی که بتونم وسایل سفر مثل کوله و کیسه خواب و اینا دست دوم یا با قیمت بصرفه بتونم گیر بیارم؟
  ممنونم از این که تجربیاتتو انقد ملموس در اختیارمون میذاری، دمت گرم

  1. سلام پاییز.
   پس امسال سال خفنی قراره باشه برات. نذار هیچی جلوتو بگیره. خب؟

   و اینکه به نظرم برای کوله‌پشتی، کفش و کیسه خواب هزینه کن چون این خرج‌ها یکبار برای همیشه هستن. ولی بقیه‌ی لوازم رو می‌تونی با کیفیت پذیرفتنی و قیمت معقول از میدان منیریه تهران بخری.

 16. سلام به ارشاد عزیز و دیگر دوستان. ساسان هستم از شیراز، اهل سفر هستم همه جوره، اما تابحال چنین تجربه ای نداشتم. با توجه به وضعیت شغلی ترجیح میدم هر هفته سفر های کوتاه نهایتا ۲ روزه (یک شب مانی) یا حتی یک روزه داشته باشم. هرکی پایه ست توی تلگرام پیام بده
  ۰۹۱۷۳۱۰۷۶۱۵

 17. سللااام ….مدتی دارم نوشته های شما رو دنبال میکنم و زندگی میکنم ….نمیدونم چرا چند سال پیش انقدر این سبک زندگی برام دور از دسترس بود ….انقدر دنبال میکنم اینجا رو تا بلاخره یه دوره اینجوری تو زندگیم شروع بشه…دمت گرم به اندازه نصف زندگیم دارم از نوشته های اینجا و اینستا لذت میبرم…میگن وصف العین نصف العین واقعاااااا همینه ???

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *