ولی واقعن چجوری سفر ارزان داشته باشیم؟

23 بهمن

/

27 کامنت

23 بهمن

/

27 کامنت

یک کوله‌گردِ همیشه در سفر، مثل هر انسان دیگه‌ای سه تا نیاز اصلی داره. خوراک، پوشاک و اقامت. ولی یک نیاز دیگه هم به قسمت تحتانی هرم مزلوِ کوله‌گرد اضافه می‌شه: حمل‌ونقل. نیازی که از دلایل اصلی افزایش هزینه‌های کوله‌گرده و دشمن سفر ارزان هستش. اگه یک مسافر می‌خواهد همیشه در جاده بمونه و به سفر کردن ادامه بده باید سعی کنه هزینه‌های تامین این چهارتا نیاز رو به حداقل برسونه. البته این قضیه به سطح رفاه مالی کوله‌گرد، میزان ولخرجی، و سبک سفر کوله‌گرد هم بستگی داره، ولی کلن هر کوله‌گردی با هر سبک سفری بدش نمیاد هزینه‌هاش رو کم کنه و درآمدش رو بیشتر کنه تا بتونه به سفرش ادامه بده. اینجا می‌خوام فقط در مورد کاهش هزینه‌ها در تامین این چهار نیاز اصلی صحبت کنم.

 

حمل‌ونقل

کاهش هزینه‌ها در حمل‌ونقل برای کوله‌گرد ایرانی اهمیت خیلی زیادی داره چون قیمت ایاب‌ذهاب در کشور خیلی بالاست. در اروپا و جاهای دیگه این مشکل بزرگی نیست چون قیمت‌ بلیط هواپیما، قطار و اتوبوس به نسبت درآمدها عدد ناچیزیه و تقریبن همه از پسش برمیان. ولی توی ایران باید یه فکر اساسی به حال قضیه کرد. روش‌های پیشنهادی من اینا هستن:

از سرویس‌های چارتر و ثانیه‌آخری برای تهیه بلیط استفاده کنید. یکی از روش‌های پیشنهادی من استفاده از سایت‌های چارتر، ثانیه‌آخری، و این دست سرویس‌هاست که بتونید بلیط‌های ارزونی برای هواپیما پیدا کنید. بلیط ۱۵ هزار تومنی از کیش به تهران هم بعضاً دیده شده! پس اگه برنامه‌ی زمانی مشخصی ندارید و مثل من خیلی وقت‌ها فقط سفر می‌کنید که در رهایی محض زندگی کنید، همیشه یه نیم‌نگاهی به بلیط‌های چارتر داشته باشید. فکر کنم در کشور فقط برای هواپیما بلیط چارتر داریم که امیدوارم به زودی برای اتوبوس و قطار هم راه بیفته.

توی های‌سیزن مسافرت نکنید. چون خیلی قیمت‌ها گرونه. می‌کشن روش دیگه. تقاضا زیاد، عرضه کم، قیمت بالا.

از سرویس‌های شِیرکردن سوخت /به انگلیسی fuel sharing/ استفاده کنید. یه سایت‌هایی هست برای اینکه سفرتون را با دیگران تقسیم کنید. یعنی اگه مسیرتون می‌خوره، یکی دیگه رو هم سوار کنید و هزینه‌ها رو هم تقسیم کنید. توی ایران کاروانرو اخیرن شروع به کار کرده و داره به خوبی رشد می‌کنه، توی اروپا BLA BLA CAR خیلی استفاده می‌شه.

هیچ‌هایک کنید. آره! اگه عجله‌ای در رسیدن به مقصد ندارید، ماجراجو هستید و می‌خواید توی راه آدم‌های جدید و قصه‌های جدیدی رو ببینید، هیچ‌هایک کنید و هزینه‌های حمل‌ونقل رو به صفر برسونید! در مورد اینکه هیچ‌هایک چی هست و نکات امنیتی و سختی‌هاش چیه و تجهیزات لازمش چی می‌تونه باشه و بقیه‌ی ماجرا قبلن براتون صحبت کردم.

 

اقامت

کوچ‌سرفینگ کنید. توی این شبکه‌ی اجتماعی می‌تونید توی شهر مقصد میزبان، رفیق، و همدم پیدا کنید. یه جایی همه‌ی چیزهایی که باید در مورد کوچ‌سرفینگ بدونید و یه جای دیگه خودآموز کوچ‌سرفینگ رو براتون کامل توضیح دادم. و اگه می‌خواید بدونید امنیتش چجوریه یه سر به اینجا بزنید.

[فعلن برای خارج از کشور] کار کنید و به جاش جای خواب و غذا بگیرید. یه سرویس‌های آنلاین مثل ووفینگ و هلپکس هست که می‌تونید برای پیدا کردن اقامت رایگان ازش استفاده کنید. تجربه‌ی خیلی باحالی می‌تونه باشه اگه حال و حوصله‌ی میوه‌چیدن، باغبونی، بچه‌داری، یا هر کارِ پیشنهادی رو دارید. پس اگه به فکر سفر ارزون توی خارج از کشور هستید، حتمن این سایت‌ها رو یه نگاه بندازید.

برید هاستل. به جای اینکه به هتل‌های گرون قیمت و غار تنهایی فرو برید، برید هاستل‌های ارزون قیمت و با بقیه‌ی کوله‌گردها و مسافرها معاشرت کنید، در برنامه‌های مفرح‌شون شرکت کنید و کلی دوست های جدید پیدا کنید. قیمت هاستل‌ها هم معمولن خیلی ارزون‌تر از هتل‌هاست.

برید پیش دوست‌هاتون. از قبل آمارِ شهر مقصد رو دربیارید و ببینید دوستی، آشنایی، رفیق قدیمی، هم‌خدمتی اونجا دارید که شب رو پیشش بمونید. اگه وارد گروه‌های کوله‌گردها و هیچ‌هایکرها بشید به شبکه‌ای از آدم‌های باحال دسترسی پیدا می‌کنید که ممکنه از اون طریق میزبان‌ها و دوست‌های جدیدی هم پیدا کنید. پس با بقیه‌ی مسافرها و کوله‌گردها تعامل داشته باشید و باهاشون دوست بشید.

برید پیش محلی‌ها بمونید. این قسمتش از بهترین‌هاش بوده. اینجاست که وارد مردم و زندگی‌شون می‌شی، البته اگه به اندازه‌ی کافی پذیرای اونا باشی و باهاشون یکی بشی. خیلی وقت‌ها چادر دارم، ولی می‌رم که شب رو با یک خونواده‌ی محلی بمونم. می‌رم که دوست‌های جدیدی پیدا کنم و با دنیاهای جدید آشنا بشم. تنها راهش اینه که لبخند بزنید و به آدم‌ها نزدیک بشید و باهاشون معاشرت کنید. همه دوست دارن با یک کوله‌گردِ خوشرو معاشرت کنن و داستانش رو بشنون. بستگی به خودتون داره. و هرچقدر شهر یا روستایی که توش هستید کوچیکتر باشه، مردمش دل بزرگتری دارن و احتمال اینکه شما رو به خونه‌شون دعوت کنن بیشتره.

برید خانه معلم. این روزها قطعن توی خونواده‌تون، فامیل و آشنایان یک معلم پیدا می‌شه. خب از کارت اونا می‌تونید استفاده کنید تا در خانه‌ معلم‌های شهر مقصد اقامتِ ارزونی داشته باشید.

چادر بزنید. این ارزون‌ترین روش اقامته. یک هزینه‌ی اولیه داره (خرید چادر: از ۲۰۰ هزار تومن شروع می‌شه) و دیگه بعدش همیشه رایگانه. ولی حواستون باشه که بهتره قبل از رسیدن به شهر مقصد از آب‌وهوا، جاهای مناسب و امن برای چادر زدن، و داشتن لباس و کیسه‌خواب مناسب اطمینان حاصل کنید.

 

خوراک

قضیه‌ی خوراک و نحوه‌ی برخوردی که با شکم‌تون دارید دیگه یه چیز شخصیه. مثلن من شکم اولویتم نیست (برای همین اینقدر لاغرم شاید!) ولی وقتی گشنه می‌شم پاچه می‌گیرم. گشنه بشم هرچی دارم می‌دم پای کمی غذا که به زندگی برگردم. رویکرد هر فرد با شکمش با وضعیت جیبش هم ارتباط تنگاتنگی داره. حالا من چند روش می‌گم برای وقتایی که پول‌تون ته کشید

رستوران‌های گرون قیمت نرید. دیگه شما که آدم کمرویی نیستید. برید و منو رو نگاه کنید، اگه قیمت‌ها با جیبِ مبارک سازگاری نداشت بیاید بیرون و برید سراغ یک جای ارزون‌تر. اصلن برید یک املتی و با ۵ هزار تومن یه املت مشتی با کلی سبزی و پیاز سفارش بدین. روز بعدش عدسی بخورید. روز بعدش هم خودتون را با یک دیزی سنگی مهمون کنید. خیلی ولخرجی کردی! هیچی پول نداری؟ فکر کنم وقتشه هزینه‌ها رو باز هم کمتر کنیم. پس بریم خودمون آشپزی کنیم.

خودتون آشپزی کنید. مواد اولیه رو از میوه‌فروشی و سوپرمارکت تهیه کنید و خودتون غذا درست کنید. آره بابا اینجوری خیلی ارزونتر در میاد.

از سایت‌های تخفیف و خرید گروهی استفاده کنید. سایت‌هایی مثل نت‌برگ، تخفیفان، و … همیشه لیستی از رستوران‌ها و کافه‌ها دارن که با تخفیفِ زیادی در قیمت‌هاشون آماده‌ی پذیرایی از شما هستن.

 

پوشاک

خوشبختانه قبل از اینکه راهی جاده‌ها بشید چند دست لباس توی کمد‌تون پیدا میشه. از همون‌ها یک دست لباس گرم و دو دست لباس خنک ولی سبک انتخاب کنید و با خودتون ببرید. البته انتخاب لباس‌ها رو به آب‌وهوای جایی که می‌خواید برید منوط کنید. اگه در انتخاب لباس دقت کنید دیگه کمبودی نخواهید داشت که مجبور بشید لباس تهیه کنید.

لباس‌هاتون رو با بقیه‌ی کوله‌گردها معاوضه کنید. اینجوری هم کاستی‌های جفتتون برطرف میشه و هم تنوعی در لباس‌هاتون ایجاد کردین. این تنوع وقتی اهمیت پیدا می‌کنه که سه هفته با دو دست لباس مسافرت می‌کنید.

از تاناکورا خرید کنید. من خودم همین کار رو می‌کنم. البته اگه پوشیدن لباسی که قبلن تنِ یک غریبه بوده براتون مهم نیست. من که هیچ اهمیتی به این قضیه نمی‌دم. لباس رو خوب می‌شورم و با لذت دوچندانی می‌پوشم. چیزهایی که توی تاناکورا پیدا می‌شه رو هیچ بوتیکی نمی‌شه پیدا کرد. خیلی خاص، مرغوب و قشنگ هستن به نظرم.

 

ما از این کارها می‌کنیم که می‌تونیم دو سه هفته رو با پنجاه هزار تومن توی جاده بمونیم. البته روش‌های کاهش هزینه به اینا محدود نمی‌شه و اگه شما هم ایده‌ای به ذهن‌تون می‌رسه حتمن این پایین توی قسمت کامنت‌ها برامون بنویسید که ما هم یاد بگیریم.

27 پاسخ

 1. مرسی ارشاد جون مثل همیشه نوشته هات عالیه، عشقی دمت گرم.
  یکی از ایده های من واسه سفر، درست کردن کار های دستی که هم وقت نسبتا کمی میگیره و هم یه چیز باحالیه، مثل دستبند، گردنبد که طرفدارای خودشو داره. میشه قبل از سفر یا حتی در حین سفر درستشون کرد و توی سفر فروختشون. اینجوری جدا از درآمدی که از کارهای اصلیمون داریم یه درآمد جداگانه ای هم میتونیم توی سفر داشته باشیم که اختصاص بدیمش برای هزینه های سفر.

  1. ایول حمیدرضا. مرسی برای پیشنهاد خوبت. البته باید یه مقاله بنویسم درمورد درآمدزایی در سفر که این نکته های تو اونجا قرار میگیره. اینجا فقط راجع به کاهش هزینه ها حرف زدم و درآمد کسب کردن رو گذاشتم برای یک مقاله ی دیگه. مرسی به هر حال که اومدی و وقت گذاشتی.

 2. البته در کنار خانه معلم و پروازهای چارتر باید پروازهای سازمانی نیروی هوایی و مهمانسراهای ارتش هم در نظر گرفت.

 3. سلام
  اول اینکه چقدر خوبه که انقدر راحت و ساده اطلاعاتتون رو به بقیه انتقال میدید(من تو این قسمت مشکل دارم ، و اینکه تایپ کردن سخترین کار در دنیا هست!!!)
  دوم اینکه دوستانی که تنها میخواهید سفر کنید همونطور که اشاره شد به حس خودتون اعتماد کنید
  سوم اینکه تا حد امکان از پرسیدن ادرس و مسیر و و این جور چیزها خوداری کنید برای اینکار سعی کنید یک محلی مطمعن پیدا کنید. این مورد رو پلیس ارومیه وقتی فهمید تنها سفر میکنم بهم تذکر داد
  و در اخر اینکه سفرهای پر از هیجانی رو براتون ارزو میکنم

  1. سلام و درود?
   اینبار که اومدی به شهرمون خبر بده حتماً?
   منم فکر کنم بزودی جزو خونواده هیچ هایکرا بشم

 4. سلااااااااااااااااااااااام
  ارشاد عزیز
  چندتا گروه میشه بم معرفی کنییییییی
  برم ببینم با کیا میتونم شروع کنم

  ممنونم بابت اطلاعات مفیدت

 5. اقا من یه چیزی بگم، که برا خودم شد تجربه
  ببینید اگه قراره از یه جای سرد به جای گرم برید و میدونید وقتی برگردید اونجا هم هوا مطلوب شده به هیچ وجه لباس زمستونی سنگین نبرید، اولا سعی کنید تیشرت و بلیز و هرچی دارید رو هم بپوشید یا اینکه یه لباس زوار در رفته به درد نخور زمستونی ببرید و وقتی به هوای گرم رسیدید لباس رو دور بندازید یا اینکه بدید به یه نفر که داره میره برسه اونجای سردی که شما بودید.
  من از اراک میخواستم برم بندر و وقتی از اراک حرکت کردم هوا -۱۳ درجه بود در حالی که تو بندر عباس هوا ۲۲ درجه بالای نسیم بهاری بود و من مجبور شدم ۱۰ روز کاپشن سنگین و پر حجمی رو توی کوله تحمل کنم و وقتی هم به اراک برگشتم هوا شده بود ۷ درجه که دیگه نیازی به اون کاپشن حجیم نبود و اگه عقل کرده بودم به جای اون کاپشن لباس های توی کوله رو روی هم میپوشیدم و یا از یه کاپشن پاره نیمه سوخته برای درومدن از اراک استفاده میکردم تا وقتی رسیدم به جای گرم خیلی بی خیال از شر سنگینی لباس های زمستونی راحت بشم

 6. مرسی ارشاد عزیز بابت در اختیار گذاشتن اطلاعات بسیار مفید و آموزنده و عشقی که تو این کار داری
  اکثر نکات بدرد بخور و کار راه انداز رو گفتی … به نظرم میشه از مراکز اقامتی و کمپ هایی که قیمت خیلی ارزونی دارن و معمولا اکثر شهرهای بزرگ دارن استفاده کرد.یا حتی امامزاده ها و اینجور اماکن که به راحتی یه جا خواب در اختیار مسافر میذارن. و در اخر هم اقامتگاه های بومگردی که خوشبختانه داره گسترش پیدا میکنه واسه اسکان گزینه ی خوبیه

   1. مخلصیم ارشاد جان … کارت خیلی درسته
    واقعا سایت پربار ، فوق العاده خوب و جذابی داری
    سبز باشی و آفتابی

 7. واسه اروپا چون هزینه های غذا هم بالاست دو تا پیشنهاد دارم اول اینکه از سوپر مارکت خرید کنید هم غذای آماده با ماکروویو هست هم در جاهایی که یه بنای تاریخی هست ساندویچهای با کیفیت امادر حد ۴،۵،۳ یورویی پیدا میشه،ضمنا نون هم ارزونه اونجا،کنسروهای هانی رو هم ببرید که چه بهتر جای زیادی هم نمیگیره،واسه موزه ها هم دقت کنید شنبه،یکشنبه یا سه شنبه از مثلا ساعت سه ظهر به بعد مجانیه،واسه مترو و اتوبوس هم اگه سفر بیشتر از سه روز باشه گزینه سفرهای زیاد مناسبه اما روز کمتر بشه گرون میشه یه بلیت،اگرکسی اطلاعاتی تو این زمینه داره بذاره منم استفاده کنم واسه بلیت ارزونتره منرو و اتوبوس تو مدت مثلا دو سه روزه

 8. واقعا لذت بردم از این روحیه و به اشتراک گذاشتن بی‌منت این همه اطلاعات مفید. پرچم سفر بروها بالاست. در هر جمعی خوش‌برخوردترین و بی‌ریاترین هستن.

 9. دمت گرم ارشاد..فقط میتونی ادرس تاناکورای تهران رو هم بگی؟ گزینه ی خوبی بنظر میاد. بذار منم استفاده کنم?
  بسی عالی بود حرفات ایول!

 10. سلام داداش. والله من دیگه به طرز وحشتناکی کم خرجم توو سفر.
  ۱٫ من یاد گرفتم توو سفرچونه بزنم یعنی جوابه ها، چون بعضی شهرها به چونه عادت دارن، البته دیگه پدرشونم درنیارید که اسم مسافر بد در بره، من توی بیروت چونه زدم برای یه هفته قرار شد ۱۵ دلار بدم گفتم ۸ تا قبوله گفت آره همین 🙂
  ۲٫ لوازم سفری که خیلی سنگین نیست با خودتون ببرید و خرید نکنید مثل صابون، نان(نان جو خشک هست که خوشمزه و ترده اون خیلی میره شاید یه هفته بَسِت باشه)
  ۳٫اگر میخوای خرج غذاتون کم بشه از اونجا بخرید بعد توی ظرفتون درست کنید به یه رستوران کوچولو، نونوایی یا اشپزخونه ها بدید میذارن توی تنورشون یا روی گازشون بعد که پخت بردارید(حالا ساده دیگه نه درحد تهچین پلو) چون به نظ من گاز حمل کردن هر چقدرم کوچیک باز سنگینه
  ۴٫ خیلی دوست دارم برای مورد چهار هم یه چیزی بنویسم ولی حیف که دیگه چیزی بلد نیستم
  ۵٫یادم اومد 🙂 اگه خارج از ایران بودید سفارت ایران معمولا توی روزهای خاصی مراسم دعا دارن و بعدش پذیرایی میکنن، یا اگه پنج شنبه ها برید امامزاده ها هم دیگه نگم چیکار کنید دیگه، برید دست پر بر میگردید.

 11. با سلام به ارشاد عزیز توضیحات وتجربیات وراهنمایی هاتون عالیه امیدوارم بتونم در سفرهای آینده ازش استفاده کنم من خیلی به سفر کردن علاقه دارم واز اینکه شمارو پیدا کردم خوشحالم براتون آرزوی بهترینهارو دارم با سپاس فراوان

 12. سلام. مرسی از مطالب خوبتون.
  یه تجربه هم من بگم، که البته بیشتر برای خانوما جواب میده، حستون رو خوبِ خوب کنید و باور داشته باشین هر چی آدم خوبه سر راه شما قرار میگیرن، بعد ببینین بدون نیاز به هیچ مدل دلبریی عالم و آدم میخان که هیچ هزینه ای نکنی و خودشون سر خود یا تخفیف میدن یا پولی نمیگیرن یا کمکتون میکنن بدون هزینه به چیزی که میخواین برسین و ..!
  اینکه گفتم برای خانوما جواب میده بخاطر اینه که هم مردها و هم خانوم هایی که بخصوص مادرن وقتی میبینن یه دختر تنها سفر میکنه حس حمایتی بهش پیدا میکنن بدون هیچ نیت سوئی. و به نظرم دیدن اییینهمه آدم خوب یکی از قشنگترین جنبه های سفره. ولی امان از وقتی که حس درونیمون بد باشه از قبلش، هیشکی سر سازش نداره :))
  درونتونو پر از صلح و صفا کنین، تو تمام طول سفر.

 13. ارشاد لطف میکنی دقیق دقیق ادرس تاناکورا رو بگی تو کامنت های بالا کلی گفتی من دقیق میخوام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *