هیچ‌هایک چیست؟

هیچ‌هایک یعنی مرامی‌سواری. یه روش ارزون، کمی سخت، و البته پر از ماجرا و قصه‌س برای مسافرت کردن. هیچ‌هایک یه روش اقتصادی و بسیار هیجان‌انگیز ولی نسبتاً سخت برای رفتن از نقطه‌ی الف به نقطه‌ی ب هستش. یعنی تو نقطه‌ی الف بغل جاده وایمیسی، دستت رو به سمت جاده دراز می‌کنی و به ماشین‌ها لبخند می‌زنی تا بلاخره یکی بزنه بغل تا سوارتون کنه. بعد می‌ری جلو و ازشون می‌پرسی که آیا یه همسفر می‌خوان و اینکه تمایل دارن شما رو بدون پول تا یه جایی برسونن؛ هرجایی که به مسیر آقا/خانم راننده بخوره، و تو مسیر شما به سمت نقطه‌ی ب باشه. هیچ‌هایک کردن یه قلق‌های ریزی داره که اینجا همه‌ش رو براتون گفتم. البته خودتون هم با یکبار سفر کردن همه‌ش رو استاد می‌شید.

فرهنگستان ادب فارسی کلمه‌ی «رایگان‌سواری» رو برای هیچ‌هایک پیشنهاد داده که به نظر من ناقص ترجمه شده چون در این روش سفر کردن رایگان بودن خیلی مهم نیست، بلکه تجربیات و ماجراهاشه که این سبک رو اینقدر خاص می‌کنه. پس «رایگان سواری» چه ترجمه‌ی مضخرفیه؟ در عوض دوستی کلمه‌ی «مرامی‌سواری» رو پیشنهاد داده بود که به نظرم نزدیک‌ترین ترجمه‌ی فارسی کلمه‌ی هیچ‌هایک هستش و شاید بهتر باشه ترویجش بدیم و ازش استفاده کنیم. تو ادبیات داستانی ایران بهش «اتواستاپ» هم می‌گن که همون معنی فرانسوی کلمه‌ی هیچ‌هایک می‌شه. مثلن تو ناتورِ دشت یه جایی هولدن به اون دختره می‌گه بیا فرار کنیم و تا فیلان جا اتواستاپ کنیم. یا کتاب معروف داگلاس آدامز به اسم A Hitchhiker’s Guide to the Galaxy رو آرش سرکوهی اینجوری ترجمه کرده: راهنمای کهکشان برای اتواستاپ‌زن‌ها، که خیلی کتاب باحالیه، ترجمه‌ش هم خیلی خوبه و خوندنش واقعاً توصیه می‌شه.

سفر به روش هیچ‌هایک یه هیجان خاصی داره و پر از داستانه، همه‌چیش غیرقابل‌پیش‌بینیه و راننده‌هایی که توقف می‌کنن و شما رو سوار می‌کنن آدم‌های باحال و جالبی هستن. برای من که روزهای زیادی تو جاده‌ هستم و سفر به یک سبک‌زندگی برام تبدیل شده کلی صرفه‌جویی اقتصادی داره. اینجوری آلودگی هوا هم کمی کمتر می‌شه چون خودروی تک‌سرنشین رو به خودروی دوسرنشین تبدیل می‌کنی! البته سفر با اتوبوس و قطار هم دوست دارم. کلن بالا و پایین رفتن با کره زمین رو دوست دارم برای همین سفر زمینی رو ترجیح می‌دم.

هیچ‌هایک کردن (یا همون مرامی‌سواری) روحیه‌ی خاصی می‌خواد. من یه چک‌لیست تهیه کردم که خودتون رو باهاش بسنجید و ببینید اهلش هستید یا نه:

 

هیچ‌هایک برای کسانی مناسبه که:

 • ماجراجو هستن و کنجکاو. دوست دارن شیرجه بزنن به سوی ناشناخته‌ها.
 • چالش‌پذیر هستن و دوست دارن گاهی خودشون رو پرت کنن تو بوته‌ی آزمایش.
 • کسانی که خیلی پول ندارن.
 • کسانی که فکر می‌کنن هنوز خوبی و اعتماد به همدیگه توی دنیا هست.
 • کسانی که سَبُک سفر می‌کنن. سبک از همه نظر. روانی، فکری، جسمی، کوله‌پشتی.

 

هیچ‌هایک برای این آدم‌ها مناسب نیست:

 • کسانی که دید کلاسیکی به سفر دارن و فکر می‌کنن سفر حتمن باید لوکس باشه.
 • کسانی که بدون برنامه و بدون مقصد نمی‌تونن مسافرت کنن.
 • خانواده‌ها.
 • کسانی که غرغرو هستن (البته این جور آدما خودشون از غر زدن لذت لحظه‌ای می‌برن ولی دهن اطرافیان و همسفرهاست که اینجا سرویس می‌شه)
 • کسانی که فکر می‌کنن دنیا جای تاریکیه و همه‌ی آدم‌ها خبیث هستن و می‌خوان یا تو رو بچاپن یا اینکه اذیتت کنن یا بهت تجاوز کنن و یا اینکه تو رو (بعد از شکنجه‌های فراوان و جورواجور) به قتل برسونن!

 

همین دیگه. خودتون ببینید جزء کدوم دسته هستید. اگه دیدین جزء گروه اول هستین، آمادگی فکری و جسمی لازم برای این شکل سفر رو دارید، یه سری نکته‌ی آموزشی در مورد هیچ‌هایک (مرامی‌سواری) و یک سری نکته‌ی امنیتی براتون دارم که حتمن قبل از جمع کردن وسیله‌هاتون برای سفر هیچ‌هایکی یه نگاه بهش بندازید. و اگه هنوز آمادگی هیچ‌هایک رو ندارید اصلن مهم نیست. هیچ‌هایک نکنید. این همه روش دیگه برای مسافرت کردن هست. مهم اینه که بزنید بیرون. نباید وایسیم.

درباره نویسنده

ارشاد نیک‌خواه
قبلن خیلی سفر می‌کردم. الان بیشتر بازی می‌کنم. یه جایی کنار تلاقیِ هنر، علم و فلسفه‌.

نظر شما

 1. Avatar

  اقا خونواده هم میتونه. خودم دیدم تو گرجستان :دی

  1. ارشاد نیک‌خواه

   تونستن که غیرممکن اصلن وجود نداره 🙂 ولی من خودم با زن و بچه‌م هیچهایک نمی‌کنم :))

 2. Avatar

  خیلی ها هستن همه این شرایط هارو برای سفر دارن اما خانواده قبول نمیکنه، خصوصا برای ما دخترا که اختیار خودمون هم دست خودمون نیست..‌?
  من پیح بیشتر هیچهایکر هارو دنبال میکنم اما هیچکس در این مورد توضیحی نداده، یعنی این دخترایی که الان هیچهایکرن و راحت سفر میکنن، یه روزی تصمیم گرفتن که برن سفر به خانوادشون گفتن اونا هم قبول کردن به همین راحتی؟؟؟
  کاش میشد یه توضیحاتی هم در این باره بدید واقعا ادم نمیدونه تو این شرایط باید چکار کنه 🙁

  1. Avatar

   حقیقتش اینه که من که پسر هستم هم مثل شما داستانم غم انگیزه ?? واقعا هیچ جوره نمیگنجه تو مخ پدر و مادرم که بخوان بهم اجازه بدن همچین کاری بکنم ،در کل شاید شرایط برای دخترا سخت تر یا خیلی سخت تر باشه اما همه چی بر میگرده به خونواده !! خیلی خوب میشه اگه اقا ارشاد یچیزایی در این باره هم برامون بداره

   1. Avatar

    پدر و مادرت، شخصیت و عقل دارن.به حرفشون گوش کن. این هم یک روش راحت طلبی و گدایی زوری هست هدفش هم مشخص است پول ندادن یا همان صرفه اقتصادی است. با پول بقیه سفر کن! آنوقت توجیه های فلسفی هم آورده شده که جای تعجب ندارد وقتی کل متن را می خوانی چون چند مقاله که بخوانی در هر سایتی، روحیه نویسنده هم دستت می آید. هر که هر چی گفت نباید قبول کنید که. همه هم کار خودشون رو جالب نشون می دهند حتی گدایی هم میتواند به صورت فلسفی و شیک توضیح داده شود.

   2. Avatar

    اوه !چه ذهن سختگیر و قضاوت کننده اى!!!!

  2. Avatar

   باران عزیز من نمیگم دنیا جای تاریکی هست!
   ولی این واقعیته باید قبول کنیم خیلی از دختر پسرا تو این موارد مورد تجاوز قرار گرفتن!! برخیا به قتل رسیدن
   خانوادت نگرانتن مطمئن باش هیچکسی دوست نداره بچشوو مجدود کنه و افسرده ببار بیاره

 3. Avatar

  یه چند تا بیان پایه شن بریم?

 4. Avatar

  یعنی واقعا نمی شه با برنامه ریزی هیچ هایک انجام داد؟ یعنی طول مسیر مسافرت رو کوتاه تر کرد و برنامه ریزی بهتری برای زمان رسیدن به مقصد، محل اقامت و … انجام داد؟

  1. ارشاد نیک‌خواه

   چرا میشه. البته اگه مقصد داشته باشی. ولی بیشتر اوقات من مقصدی ندارم. می‌رم که ببینم جاده برام چی داره. ولی وقت‌هایی که مقصد دارم توی ذهنم براش برنامه‌ریزی کوچیکی می‌کنم و قبل از اینکه برسم به مقصد وضعیت اقامت رو مشخص می‌کنم.

   1. Avatar

    سلام
    وقت بخیر چطور میشه باشما همسفر شد و ا از تجربه خاتون استفاده کرد و یاد گرفت

   2. ارشاد نیک‌خواه

    سلام علی جان. ممنون که من رو به عنوان همسفر مد نظر داری ولی راستش من ترجیح می‌دم تنهایی سفر کنم.

  2. Avatar

   چرا عزیزم، فقط هدف پول ندادن است.

 5. Avatar

  خیلی خوبه سایتت آقا ،
  خدا بذرتو زیاد کنه .
  برامون ازینکه چه اشتباهایی ام می شه تو سفر کرد بنویس ما نکنیم.

  1. ارشاد نیک‌خواه

   مرسی واقعن. لطف داری. چندتا از اشتباهاتم رو توی مقاله‌ی «سختی‌ها و ناامنی‌های هیچ‌هایک» نوشتم. خوندیش؟ یا می‌تونی روی برچسب «اشتباه‌های من» توی قسمت برچسب‌ها کلیک کنی.

 6. Avatar

  من جزو گروه دومم و قاعدتا دلایل محکمه پسندی براش دارم و کلا آدم سفر نیستم،چه برسه به سفر اینجوری.
  نمی گم غیرممکنه ولی خیلی فانتزی به نظر میاد.یادمه چندسال پیش یکی یه نظرسنجی گذاشت و گفت فقط پسرا جواب بدن.سوال این بود که اگه نصف شب کنار جاده یک دختر چمدون به دست ببیننن چی کار می کنن؟و اکثریت گفته بودند همون کاری رو می کنیم که دخترا ازش می ترسن!!

  1. ارشاد نیک‌خواه

   به همین دلیل نصف شب، تنهایی وایسادن کنار جاده، اصلن ایده ی خوبی نیست. ولی اگر هم اینجوری شد، میشه شرایط رو مدیریت کرد و خودت رو به یک جای امن برسونی و بری به سمت آدم های قابل اعتماد.

 7. Avatar

  سایت و نوشته های خیلی خفنی داری 🙂 تو بخش همسایه های سایتم لینکت کردم، موفق باشی!

 8. Avatar

  اميد بيخيال

  درودً ارشاد جان
  امید هستم شیرازی
  تجربه سفرای خیلی زیادی دارم ولی تا حالا ب صورت کوله گردی شفر نکردم و خیلی دوست دارم تجربه کنم
  اولا پایه ندارم و اولین سفرمه میخوام شروع کنم
  تیر ٩۶ سفر دو ماه الی ٣ ماهه میخوام از جبهه جنوب غربی تا شمال غربی شروع کنم
  پیشنهادت برای این ک اولین سفرمه خوب بشه چیه
  کدوم شهر ها رو عرفی میکنی بیشتر وقت بزارم

  1. ارشاد نیک‌خواه

   سلام امید. خیلی سفر خفنی در پیش داری. ولی مطمئنی که می‌خوای سه ماه رو توی جاده باشی؟ تا حالا تجربه‌ی اینقدر توی جاده موندن رو داشتی؟
   ببین کلن غرب کشور رو قراره در بنوردی و این خیلی باحاله. چون داری به جاهای بکری قدم می‌ذاری. داری می‌ری طبیعت بکر ایلام و روستاهای معنوی کرمانشاه (خاستگاه علی‌اللهی ها و تنبور و تصوف). داری می‌ری کردستان و روستاها و مهمان‌نوازی مردمش. و بعدش هم طبیعت خنک آذربایجان و اردبیل.

   به نظرم قبلش یه چندتا ماموریت برای خودت تعریف کن و برو سراغ اونا چون دو سه ماه سفر کردن بدون هدف خسته‌ت می‌کنه. مثلن ماموریت بذار که موسیقی کرمانشاه رو کشف کنی. یا چه می‌دنم… روستاهای ایلام رو فیلان. بخون در مورد این مقصدها، فرهنگ‌شون، چیزهای باحال. و بعد بزن به جاده و کشف کن.

   1. Avatar

    اميد بيخيال

    درودً ارشاد جان-اول ممنون بابت جواب دادنت-دوما تَرم اخرم و تابستون ٢ تا درس معرفی براستاد موند و مجبورم سفرم رو دو قسمت کنم.اولین قسمت سفر ۴ تیر هست ب مقصد سوباتان اردبیل و تبریز و اذرباییجان غربی و اورامان و سفر دوم نیمه دوم شهریورقسمت جونی غربی ب بالا-تجربه سفر رو از ١٢ سالگی دارمً بیشتر مناطق اذرباییجان غربی رو مثل کف دستمً بلدم تنها سفر کردن رو شروع کردمً و…سفرای سه ماهه چندین و چن بار تجربه داشتم با این تفاوت همیشه با اتوبوس و …میرفتم و خسته شدم میخوام هیچهایک کنم امسال از یک نواختی دربیام از طرف کوه نورد هستم و تا حدودی از پس خودم تَو طبیعت میتونم برای یه هفته بر بیامً و امداد گر تیم تخصصی سیلاب هستم و بیشتر مد نظرم اینه برمً رودخونه های بکر رو بگردم و درباره شناخت جریانات ابی رودخانه مطلب بنوسیم ک بیشترین غرق شده ها ماله اینه ک اطلاعات کافی نیست بتونم عکس و فیلم تهیه کنم و کتابی تَو این زمینه نداریم-بنظرت این هدفم چطوره!
    تنها مشکل من اینه نمیدونم از سوباتان تا اردبیل و تبریز و مهاباد و …چ جاهای باحالی هست ک برمً و وقت بزارم-از اونجایی ک همیشه در سفری پاییز یه کتاب میفرستم برات در زمینه زندگی در شرایط سخت(بقا)اگه جایی گیر کردی بتونی اب و غذا با دست خالی بدست بیاری اگه هم قسمت باشه برگشتن زنده موندم از سفر تهران میام وقتت ازاد بود بریم یه کافه ای چیزی یه خورده از تجربیاتت استفاده کنم و گپ و گفتگو کنیم البته شیرازم اومده بودی کافه اومده بودم ولی کاری پیش اومدم نتونستم کامل از تجربیاتت استفاده کنم
    ارادت مندت
    Omid_bikhial

   2. ارشاد نیک‌خواه

    سلام امید جان. خوبی؟ در مورد سفرت باید بگم که خیلی باحال به نظر میرسه. مرسی از این همه مهری هم که به من داری. اومدی تهران دوست دارم ببینمت و از بقا در شرایط سخت برام بگی. سوباتان و اردبیل و اینا رو هم خوب نگشتم طبیعتش رو ولی تو برو بزن به جاده و جاهای خفنش رو کشف کن و برام تعریف کن. خیلی مخلصم پسر. مراقبت کن.

   3. Avatar

    اميد بيخيال

    درودً ب لطفت خوبم-همه چیزای لازم اوکی شده و کم کم تایم حرکته/حتما سر بهت میزنم مشتاق دیدار/سایت خیلی دیر میتونی چک کنیً ب خاطر گرفتاری مایل بودی شمارت ب ایمیلم بفرست لازم شد راهنمایی بگیرم ازت
    ممنون
    همچنان منتظر پستای خوبت هستم تو اینستا
    Omid.habibimotlagh@yahoo.com

 9. Avatar

  شدی از خوبای زندگیم!

 10. Avatar

  ببین داداش من از نظر مالی اوکی ام و اگر روزی برسه که ۱ میلیارد دیگه اضافه هم بهم بدن عمرا چیزی بجز هیچهایکو انتخاب نمیکنم !
  ته تهش به کسی که مرامی بهم حال داده ی پولی میدم ولی راه سفرم همین هیچهایکه چون باعث میشه با فرهنگ مردم اقلیم واقعا اشنا بشم و با آدمای محلی درست حسابی حرف بزنمو …
  خلاصه که ویژگی آدمایی که هیچهایکی هستنو خیلی خوب اومدی !
  هیچهایک با دختر رو هم اضافه کن لامصب سوار شدنت به کمتر از ۵ دقیقه تقلیل پیدا میکنه 🙂 ( تکنیک های هیچهایک = جوین شدن با یه هیچهایکر دختر )

  1. Avatar

   هیچ هایک بکن پول هم بده آقای فرهنگ دوست. افکار هیچ هایکها مشخصه: آویزان شدن و سو استفاده.آویزان دختذها می شوید و گدایی می کنید کلاس هم دارد آنوقت؟ مطبهای روانپرشکی زیادند ها.به یکی مراجعه کنید.

 11. Avatar

  آقا ما خودمون ” تا همین روستای بعدی برسون مذگان داریم ” … هیچ هایک چیه .
  بین شهری این مدلی سفر نکردم اما توی یه محدوده ۱۰۰ کیلومتری شهر و روستای خودمون زیاد شده … جاده های فرعی تر منظورمه… مسیرهایی که میخوره به روستاها … به نظرم آدم هاش هم ساده تر و محلی تر و اعتماد راحت تری میشه کرد تا جاده های اصلی برای کسی که شروع نکرده به هیچ هایک.
  آقا یه مطلب درباره رنگ لباس و اثرش توی هیچ هایک بنویس. فکر میکنم ظاهر هیچ هایکر خیلی موثره برای جلب اعتماد … مثلا لباس سفید (که نمادی از صلح و پاکی هست) خیلی ماشین خورش بهتره :))) تا رنگای تیره تر … یا نداشتن سیبیل و قیافه خشن طور خیلی بهتره .
  خلاصه موفق باشی
  ولی یادت نره ما خودمون تا همین روستای بعدی برسون مذگان داشتیم. حالا شما میگی هیچ هایک .

  1. Avatar

   افرادی با این تفکرات، هیچ هایک می کنند.

 12. Avatar

  درودددد بر شمااااا دوست من چه شکلی میشه با شما همسفر شد ؟؟

 13. Avatar

  حالا چرا اسم اش رو گذاشتید هیچ هایک !!!

  1. ارشاد نیک‌خواه

   من این اسم رو نذاشتم روش. این یک کلمه‌ی انگلیسیه /hitchhike/

 14. Avatar

  دست خوش
  خیلی باهات حال کردم, ساعت ۱۲ شبه و انقدر انرژی گرفتم باهات که الان دارم میپوشم برم بیرون قدم بزنم! تا یکم ذهنم باز بشه بیام در مورد مرامی سواری یه فکری کنم !

  پیگیرتم, شدید

  1. Avatar

   یادت باشه پول ندی فقط!

   1. ارشاد نیک‌خواه

    چرا اینقدر نسبت به این سبک سفر و همه‌ی هیچ‌هایکرها خصومت داری؟ چیزی شده؟

   2. Avatar

    شما اتفاق بدی براتون افتاده ایییین همه کینه دارین نسبت به این موضوع؟؟

 15. Avatar

  سلام ارشاد 🙂
  خوبی؟
  تازه باهات آشنا شدم، ولی انگار قبلاً اسم سایتتو شنیده بودم.
  از سایت معین حشمتی رسیدم اینجا.

  و چقدر خوب جایی اومدم. ذوق سفر گرفتم!
  البته من از اون دسته آدم‌هایی‌ام که دوست دارم قبل سفر یک برنامۀ خوب واسه‌ش داشته باشم.
  ولی قضیۀ چالش‌پذیری من رو ترغیب می‌کنه تا امتحان کنم این روش رو.

  ممنونم ازت 🙂

  1. ارشاد نیک‌خواه

   سلام مصطفا جان. خیلی خوشحالم اومدی این سمتی.
   سفرهای با برنامه‌ هم قشنگی‌های خودش رو داره. رفتن و سلوک مهمه. بقیه‌ش بهانه‌س.

 16. Avatar

  سلام ضمن تشکر و خدا قوت
  لطفا اگر سایت خاصی در مورد سفر هیچهایکی وجود دارد معرفی بفرمایید مجدداً هم از اطلاع رسانی شما ممنونیم????????

 17. Avatar

  متاسفانه ارشاد خان:| جوری متقاعدت میکنه بری سفر فردا پ فردا یا با دختر میگیرنت
  یا بهت تجاوز میکنن
  یا کل زندگی و دارایی و جسمتو و روحتو از دست میدی خخخخخخ

کامنت بذارید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *