مشهورترین آلبوم‌کاورهای تاریخ موسیقی | Abbey Road

2 تیر

/

12 کامنت

2 تیر

/

12 کامنت

آلبوم‌کاورها همیشه برای من خیلی جذاب بودن. کلن من آدم بصری‌ای هستم و ترجیح می‌دهم هر حس و هر هنری رو تجربه‌ می‌کنم حس‌ دیداریم هم درگیرش بشه. توی موسیقی آلبوم کاورها خیلی وقته عهده‌دار بصری‌سازی تجربه‌ی موزیکال ما هستن و همونجاست که موسیقی با عکاسی و گرافیک تلاقی پیدا می‌کنه و برای همین من خیلی دوستشون دارم و خیلی بهشون توجه می‌کنم.

همونطور که قوانین فیزیک هم نشون می‌دن، اول می‌بینید و بعد می‌شنوید. داستان آلبوم کاورها هم همینه. آلبوم کاور یک دروازه‌ی ورودیه برای موزیک داخل آلبوم. یه جورایی بهمون می‌گه که انتظار چه چیزی رو داخل این آلبوم داشته باشیم و اینکه کسانی که این موزیک رو خلق کردن چه جور آدم‌هایی هستن. یک آلبوم موسیقی فقط موزیکش نیست. خیلی وقته اینطوری نیست. سال ۱۹۳۹ اولین بار بود که کلمبیا رکوردز الکس اشتاین‌وایز رو به عنوان مدیر هنری استخدام کرد و همه اتفاق نظر دارن که الکس مخترع آلبوم‌کاور به عنوان یک اثر هنریه.

سال‌ها پیش و قبل از عصر اینترنت نقش آلبوم کاورها در موفقیت آلبوم‌ها خیلی بیشتر بود. تو وارد فروشگاه موزیک‌فروشی می‌شدی و از این شلف به شلف دیگه توی صفحه‌های گرامافون می‌گشتی و آلبوم‌کاورها رو نگاه می‌کردی، درست مثل وقتی که وارد یک کتابفروشی می‌شی و به جلدها خیره می‌شی. ولی این روزها آلبوم کاورها رو کمتر می‌بینیم. یا روی گوشی یا یه گوشه توی وب.

همونطور که گفتم موزیک فقط یک تجربه‌ی شنیداری نیست. یعنی به نظرم نباید باشه. موزیک یک تجربه‌ی چندحسیه که وقتی گوش می‌کنی باعث میشه احساسات و عواطف در شما جرقه بزنه. وقتی به موزیک گوش می‌کنیم، می‌خوایم یه حس و حال دیگه پیدا کنیم. می‌خوایم شوت بشیم به یک فضای دیگه. و آلبوم آرت می‌تونه خیلی توی این قضیه کمک کنه.

[divider][/divider]

حالا من می‌خوام توی این سری چندتا آلبوم کاور مشهور تاریخ موسیقی رو بهتون معرفی کنم و قصه‌ی پشتشون رو براتون تعریف کنم. به نظرم وقتی آدم قصه‌ی پشت یه چیزی رو بدونه ارتباط نزدیک‌تری باهاش برقرار می‌کنه و در نتیجه‌ی تجربه‌ی غنی‌تری رو تجربه می‌کنه. بیاید با بیتل‌ها شروع کنیم.

[divider][/divider]

The Beatles – Abbey Road‌

شاید دلیل اینکه موسیقی بیتل‌ها اینقدر همه‌گیر شد و این گروه به یکی از ماندگارهای تاریخ موسیقی تبدیل شدن سادگی موسیقی و مفاهیمی باشه که توی آهنگ‌هاشون هست. زبون بیتل‌ها خیلی ساده‌س و اساس موسیقی‌شون هم ملودی‌های ساده و قابل درکه.

«اَبی رُود» یازدهمین آلبوم بیتل‌ها بود و در واقع آخرین آلبومی بود که همه‌ی اعضای گروه توش بودن. اختلاف نظرها بالا گرفته و بود پادشاهان در یک اقلیم نمی‌گنجیدن و اینا. در واقعن وقتی آلبوم ریلیز شد جان لنون از گروه جدا شده بود. کمی بعد از منتشر شدن آلبوم پل مک‌کارتنی هم رسمن از گروه خدافظی کرد. چیزی که من در مورد این آلبوم خیلی دوست داشتم اینه که با این شعر تموم میشه:

and in the end, the love you take is equal to the love you make.

این آلبوم راک که بارقه‌هایی از پاپ، بلوز، و پراگرسیو راک رو در خودش داره، نقدهای مثبت و منفی زیادی گرفت. یه عده می‌گن آلبوم مصنوعیه ولی خیلی‌ها هم میگن بهترین آلبوم بیتل‌ها بوده. در زمان خودشون بیتل‌ها آلبوم‌کاورهای خیلی مشهوری به بازار موسیقی کردن. آلبوم‌ کاورهایی که خیلی نیازمند آماده‌سازی و کارگردانی هنری و تدارکات فراوان بود. ولی اون‌ها کاور این آلبوم رو به ساده‌ترین شکل ممکن برگزار کردن. ساده مثل موزیک‌شون.

اوایل قرار بود که اسم این آلبوم «اورست» باشه و حتی قرار بود بچه‌های گروه سوار یک هواپیمای خصوصی بشن و برن هیمالیا و برای کاور آلبوم عکس بگیرن و برگردن. ولی بعدها نمی‌دونم چی شد گشاد کردن یا هرچی تصمیم گرفتن قضیه رو خیلی ساده برگزار کنن. «پل مک‌کارتنی» پیشنهاد داد که از استودیوی ضبط برن توی خیابون و همونجا یه عکس بگیرن و اسم آلبوم رو بذارن اسم همون خیابون (Abbey Road). این شد که روز هشتم آگوست ۱۹۶۹ طرفای ۱۱:۳۰ صبح رفتن تو خیابون «ابی رود»، از یه پلیس خواستن برای ده دقیقه ماشین‌ها رو متوقف کنه و عکاس گروه «یان مک‌میلان» یه نردبون از این تاشوها گذاشت وسط جاده و عکس رو گرفت. چهار عضو گروه یکی دوبار خیابون رو این ور اونور رفتن و در نهایت عکس پنجم از شیش عکس رو انتخاب کردن چون همونی بود که همه‌ی بچه‌ها پاهاشون یک فرم «V» شکل تمیز داشت.

کارگردان هنری «اپل رکوردز» که تهیه کننده‌ و عرضه‌کننده‌ی آلبوم بود تصمیم گرفت که این عکس رو روی آلبوم خیلی ساده کار کنه و حتی اسم «The Beatles» رو روی اون نیازه. به گفته‌ی خودش: «با خودم فکر کردم که خب این بزرگترین گروه موسیقی در دنیاست، چرا باید باید اسم بند رو بیاری روی کاور؟ معلومه که اینا بیتل‌ها هستن و اگه یکی اونا رو نشناسه حتمن توی غار زندگی می‌کنه.»

ساده بودن این کاور اینقدر خفنش کرده. حتی یه جزئیات و نقص‌هایی داره که آدم رو درگیر خودش می‌کنه. مثلن اون مرده که سمت راست از دور توی سایه ایستاده خودش داستان داره. بعدها خبرنگارها پیداش کردن و فهمیدن که یک توریست آمریکایی بود به اسم «پل کول» که اومده بودن با همسرش لندن رو بچرخن. پل به خبرنگارها گفت که:‌ «راستش از تورهای موزه‌گردی و جاهای قدیمی خسته شده بودم و می‌خواستم یه گوشه بشینم و شهر رو نگاه کنم و با آدم‌ها حرف بزنم و گذر عمر تماشا کنم. یهو دیدم چهارتا آدم عجیب غریب وارد خیابون شدن و شروع کردن به عکس گرفتن. می‌گم عجیب چونکه توی لندن کمتر می‌شه کسی رو ببینی با اون لباس‌ها پابرهنه تو شهر راه بره.»

اوم ماشین فولکس سمت چپ رو می‌بینید؟ اون مال یکی از همسایه‌ها بود که بعد از منتشر شدن آلبوم، بارها و بارها پلاکش رو دزدیدن. چند سال بعد این ماشین توی یک حراجی در برلین به قیمت خیلی خوبی فروخته شد.

این روزها این نقطه از شهر به یکی از جاذبه‌های توریستی تبدیل شده. همیشه اونجا ترافیکه چون همه‌ش آدم‌ها می‌رن اونجا و ژست بیتل‌ها رو تقلید می‌کنن و عکس یادگاری می‌گیرن. حتی اونجا یه دوربین مداربسته گذاشتن که همین الان به صورت زنده می‌تونید اینترنتی این تقاطع رو ببینید.

من هم توی همایش جهانی گردشگری یه شب توی یکی از برنامه‌ها با این عکس توی مسابقه‌ی عکاسی‌شون شرکت کردم و مشترکن با این بچه‌ها از اسپانیا و مراکش سوم شدیم. برنده‌ی مسابقه می‌تونست از حمام سلطنتی کاخ استفاده کنه، ولی فقط یک نفر. ما هم جایزه رو بخشیدیم به یکی از همین بچه‌ها. همون نفر اول توی صف.

[divider][/divider]

خب این هم از داستان این آلبوم‌کاور مشهور. باز هم میام پیشتون. آلبوم بعدی «نیمه‌ی تاریک‌ ماه» هستش از پینک‌فلوید که کاورش رو یکی از بزرگترین طراحان آلبوم‌کاور خلق کرده. منتظر اپیزود بعدی از همین سری باشید.

12 پاسخ

  1. جلد البوم ها، به این صورت که گفتی واسم نبوده تا حالا ولی جلد البوم یه گروه همیشه توی ذهنمه موندع، گروه تولtool فکر کنم چیزه جالبی داشته باشن توش، اگه ندیدیش یه سر ببینش

  2. ارشاد جان مثل همیشه کارت درسته و اون پشت مشت های ذهن ها رو خیلی خوب میشناسی و میکشیشون بیرون و بی رحمانه در ساده ترین حالت ممکنه عنوانشون می کنی – دمت گرم – اینو خیلی دوست داشتم

    “وقتی آدم قصه‌ی پشت یه چیزی رو بدونه ارتباط نزدیک‌تری باهاش برقرار می‌کنه”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *