جنسیت، هویت جنسی، جهت‌گیری جنسی | این‌ها فرقشون چیه؟

عکس از عاطفه معین

همونطور که می‌دونید مدتیه دارم در مورد هویت جنسی پست می‌ذارم و سعی می‌کنم چیزهای جدیدی در مورد جنسیت بهتون یاد بدم. حالا می‌خوام در مورد تفاوت سه فاکتور مهم و تعیین‌کننده در مورد هویت هر کسی، یعنی تفاوت میان «جنسیت»، «هویت جنسی» و «جهت‌گیری جنسی» براتون چیزهای جالبی بگم.

جنسیت بیولوژیک یا همون جنسیت (s e x) صفتیه که وقتی به دنیا میایم بر اساس اینکه دول داریم یا نداریم بهمون اطلاق می‌شه و توی شناسنامه نوشته می‌شه. مثلن من توی شناسنامه «مذکر» هستم.

هویت جنسی (gender) یک حس درونیه که فرد در مورد خودش داره و اوایل کودکی، آدم در موردش آگاه می‌شه و خودش رو پسر یا دختر می‌دونه و رفتارهای پسرونه یا دخترونه از خودش نشون می‌ده. مثلن من درونن حس می‌کنم پسر هستم. ولی ممکنه برای همه اینطوری نباشه و هویت جنسی فرد، با جنسیتش همخونی نداشته باشه.

جهت‌گیری جنسی (sexual orientation) یعنی فرد جذب چه آدم‌هایی میشه. چه از لحاظ جنسی و چه از لحاظ عاطفی. مثلن من دگرجنس‌گرا (heterosexual) هستم، یعنی جذبِ جنس مخالف می‌شم و تمایل جنسی به پسرها ندارم، ولی این قضیه برای همه اینقدر شفاف و مرزبندی شده نیست. بعضی‌ها به جنس موافق خودشون تمایل دارن (homosexual)، بعضی‌ها به هردوتا جنس تمایل دارن (bisexual)‌ و بعضی‌ها اصلن به هیچ کدوم تمایلی ندارن و به اصطلاح اسکشوال (asexual) هستن.

جنسیت رو میشه با عمل جراحی و یا تزریق هورمون تغییر داد، ولی هویت جنسی و جهت‌گیری جنسی رو اصلن نمیشه تغییر داد. اگر کسی بدنش، حس درونیش یا تمایلات عاطفی و جنسیش به ما شبیه نباشه لزومن بیمار نیست. فقط متفاوته و کمترین انتظاری که داره اینه که از طرف جامعه درک بشه.

همونطور که گفتم، برای بعضی‌ها هویت جنسی و تمایل جنسی اینقدر شفاف مرزبندی شده نیست. مثلن ممکنه یک نفر هنگام تولد «مونث» تشخیص داده بشه، ولی به مرور که بزرگ میشه رفتارها و ذائقه‌های پسرونه از خودش نشون بده و هویت جنسی «مذکر» داشته باشه و جهت‌گیری جنسی این آدم به سمت پسرها باشه.

هر ترکیبی و هر مدلی ممکنه اتفاق بیفته و شاید بچه‌ی شما هم درگیر این وضعیت بشه. مهم اینه که این آدم‌ها رو همونجوری که هستن بپذیریم. اون‌ها نه بیمار هستن و نه مجرم. یکی هستن مثل خود ما، ولی با تمایلات و هورمون‌هایی متفاوت. فقط درک‌شون کنید. همین. اون‌ها به اندازه‌ی کافی توی جامعه‌ی سنتی ما با مشکل‌ها و چالش‌ها و تبعیض‌ها و پرت‌وپلاهای بیشماری، هر روز، دست و پنجه نرم می‌کنن. ما حق نداریم هر آدمی که تمایلات و بدنش شبیه ما نیست رو محکوم، طرد، یا نکوهش کنیم. منصفانه نیست واقعن.

کلن یک عده هم هستن که می‌گن ریشه‌ی همه‌ی مشکلات از همین عناوین و صفت‌ها هستن و همه‌ی تبعیض‌های ما ناشی از همین صفت‌ها هستن که آدم‌ها و جنسیت‌ها رو قطبی و کلاس‌بندی می‌کنن: دختر، پسر، لزبین، گی، دگرجنس‌گرا، ترنس، فیلان، بیسار، کوفت، زهرمار.

جنسیت رو نمی‌شه قطبی در نظر گرفت. علم داره این رو به ما ثابت می‌کنه. هیشکی کاملن پسر، دختر، ترنس، لزبین یا گی نیست، بلکه همه‌ی ما تا حدی و هرکدوم به میزانی متفاوت، همه‌ی این کیفیت‌ها رو در خودمون داریم.

گلوریا اشتاینم، فعال حقوق بشر میگه: «هرچی جامعه از این نقش‌ها و صفت‌های جنسیتی کمتر داشته باشه صلح و آرامش توش بیشتره و هرچی نقش‌ها و صفت‌های جنسیتی بیشتر باشه خشونت و تبعیض در جامعه بیشتره. هر آدمی منحصر به فرده. ما به هم متصل هستیم، ولی رتبه‌بندی‌شده نیستیم. مفاهیمی مثل نژاد و جنسیت بین ما تفرقه می‌ندازه.»

جالبه که تو زبان فارسی و کوردی (وضعیت تورکی یا بقیه‌ی زبان‌ها چجوریه؟) هم صفت‌های جنسیت‌زده نداریم. یعنی صفت سوم شخص مفرد برای مذکر و مونث مشترکن «او»/«ئه‌و» هستن. اخیرن فعالان حقوق بشر در این زمینه صفت‌های بدون جنسیتی رو پیشنهاد دادن که به جای he و she در زبان انگلیسی مورد استفاده قرار بگیره. per و zie این صفت‌ها هستن.

عکس این مطلب رو از عاطفه معین گرفتم.

درباره نویسنده

ارشاد نیک‌خواه
قبلن خیلی سفر می‌کردم. الان بیشتر بازی می‌کنم. یه جایی کنار تلاقیِ هنر، علم و فلسفه‌.

نظر شما

 1. Avatar

  مرسی که توی این جامعه که از همه طرف فشار روی ما هست,تو درک میکنی و سعی در فرهنگ سازی داری. آفرین که طبق آخرین مطالعات دنیا مطلب مینویسی و دنبال کننده ی مطالب چندسال اخیر راجع به مسائل جنسیت نیستی

 2. Avatar

  توی ترکی ، هم ضمایر بدون جنسیت هستند ، دقیقا عین فارسی

 3. Avatar

  توی ترکی هم تفکیک جنسیتی در کلمات نداریم، همون سوم شخص یکسان رو برای دختر و پسر استفاده میکنیم میشه “Oe”

 4. Avatar

  تو زبان تورکی هم صفتهای جنسیت زده نداریم

 5. Avatar

  اول متن می خواستم گیر بدم که این اسم گذاریا چیه میکنیا اینا که
  به خودم گفتم یک لحظه خفه شو تا تهش بخون
  و در آخر حال کردم 🙂 مخصوصا با جمله گلوریا
  عقیده من اینه که اصن همه ما پنسکشوالیم خودمون خبر نداریم ولی خوب بگذریمD:

  1. ارشاد نیک‌خواه

   جیگرتو. خوشحالم خوشت اومده. مثل اینکه علاقه‌مند هستی به این قضیه. اگه دوست داری در مورد همین پنسکشوالیزم یه مطلب بنویس یا ترجمه کن یا هرچی، که همینجا توی سیزدهم‌دات‌کام منتشر کنیم.

 6. Avatar

  چقدر خوبه شناختن آدم هایی مثل تو ارشاد، وقتی توی محیطی که کلا باید همیشه خفه باشیم یکی پیدا میشه مه حرف میزنه من فقط دلم میخواد بیشتر بدونم.
  مرسی بابت انرژی که برامون میزاری?

  1. ارشاد نیک‌خواه

   روشنک، مرسی واقعن. همین نوشته‌های و بازخوردهای شما خیلی تشویقم می‌ده ادامه بدم.

 7. Avatar

  سلام
  من سحر هستم و تازه با شما و سایت خوبتون اشنا شدم و هر از گاهی بهش سر میزنم و صدالبته لذت میبرم
  اخیرا یه تئاتری با همین موضوعی که عنوان کردین تماشا کردم به اسم “آبی مایل به صورتی”
  ابدا قصد ندارم تئاتر رو تبلیغ کنم چون صرفاً یک تماشاگر بودم و بس
  ولی همینو بگم که به پهنای صورت گریه میکردم وقتی توی این تئاتر با اجرای فوق العاده خوب و دلنشین بچه هاش، حس درونیم همسو شد با آدمهایی که جسمشون با روحشون همخوانی نداره و جامعه بدون درک کردن همچین مساله یی، یا مسخره شون میکنه یا لهشون میکنه حتی بهشون نجس میگفتن……
  قصد ناراحت کردن خوانندگان وبلاگتون رو نداشتم ببخشید

  پ.ن: ولی باور کنید هق هق زدن بدون صدا تو سالن تئاتر خیلی کار سختیه… گلوم درد گرفته بود (((-:

 8. Avatar

  باید بگم که تو زبان تبری یا همون مازندرانی هم زن و هم مرد سوم شخص رو “وِ” / “ve” می گیم.

 9. Avatar

  راحیل زالی

  خیلی ممنونم ازت برای این متن .توضیح کاملی بود من اخیرا فیلم Call me by your namd رو دیدم .این‌فیلم‌ رو خیلی دوست داشتم و خیلی من رو به فکر فرو برد ،به نظر من آدم هایی مثل تو خیلی میتونن توی جامعه تاثیر بذارن و خوشحالم که می نویسی.

 10. Avatar

  راحیل زالی

  خیلی ممنونم ازت برای این متن .توضیح کاملی بود من اخیرا فیلمCall me by your name رو دیدم .این‌فیلم‌ رو خیلی دوست داشتم و خیلی من رو به فکر فرو برد ،به نظر من آدم هایی مثل تو خیلی میتونن توی جامعه تاثیر بذارن و خوشحالم که می نویسی.

کامنت بذارید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *