بهترین کوله‌پشتی برای مسافرت، کوله‌گردی و هیچ‌هایک

7 شهریور

/

40 کامنت

7 شهریور

/

40 کامنت

شاید از اونایی باشید که طرفدار سفرهای کم‌هزینه هستید و از راه‌های مختلف سعی می‌کنید خرج سفرهاتون رو کم کنید و این خیلی خوبه، ولی نظر من رو بخواید در سه چیز نباید صرفه‌جویی کرد: کوله‌پشتی مناسب، کفش مناسب و کیسه‌خواب مناسب. کوله‌پشتی‌های مناسب برای مسافرت‌های کوله‌گردی و هیچ‌هایک با کوله‌‌پشتی‌های مخصوص کوهنوردی (که اکثر بازار ایران رو در برمی‌گیره و روی دوش اکثر مسافرها و هیچ‌هایکرها دیده میشه) تفاوت‌هایی دارن. کوله‌های کوهنوردی برای پیاده‌روی‌های طولانی و پیمایش‌های سخت طراحی شده ولی کوله‌‌پشتی‌های مناسبِ کوله‌گردی برای سفرهای شهرگردی، روستاگردی و هیچ‌هایک طراحی شدن و امکانات ویژه‌ای رو برای این نوع مسافرت‌ها در اختیار صاحبش قرار می‌دن. به این نوع کوله‌پشتی‌ها می‌گن کوله‌های مسافرتی یا Travel Backpack.

به احتمال زیاد شما هم یک کوله‌ی کوهنوردی دارید که البته بهتون حق می‌دم چون ۱) مسافرت‌های کوله‌گردی و هیچ‌هایک اندک زمانی است که بین ماجراجوها و سفربروها پرطرفدار شده و ۲) انتخاب‌هایی که برای خرید کوله در ایران داشتیم همیشه محدود بوده و عرضه‌کنندگان تجهیزات سفر همیشه به کوله‌های کوهنوردی توجه می‌کردن و کوله‌های مسافرتی در ایران پیدا نمی‌شد. ولی این روزها ماجرا داره عوض می‌شه. پس اگر سبک سفر شما هم کوله‌گردی‌های شهری و روستاییه، خیلی سوار اتوبوس و قطار و هواپیما می‌شید، هیچ‌هایک می‌کنید، یا به جای صعود به دماوند بیشتر به پیاده‌روی‌های شهری و دیدن جاهای دیدنی علاقه دارید، کوله‌های مسافرتی رو بهتون پیشنهاد می‌کنم، کوله‌هایی که اخیرن بین مسافرها محبوبیت زیادی پیدا کردن و کم‌کم دارن به بازار ایران هم راه پیدا می‌کنن.

در این مطلب سعی داریم ویژگی‌های کوله‌پشتی‌های مخصوص مسافرت و کوله‌گردی رو براتون سیرتاپیاز کنیم و با توجه به سبک سفرتون بهترین کوله‌پشتی موجود در ایران رو معرفی کنیم و امکانی رو فراهم کردیم که همینجا بخرید و ما براتون بفرستیم دم آدرستون. بریم ببینیم داستان این کوله‌پشتی‌ها چیه.


چرا کوله‌پشتی‌های قدیمی برای سفر مناسب نیستند؟

اولین باری که می‌خواستم کوله بخرم تمام وبسایت‌ها رو زیرورو کردم و همه‌ی کوله‌های منیریه رو امتحان کردم. متاسفانه هیچ‌ کدوم کوله‌پشتی مسافرتی نبودند و درنهایت یک کوله‌ی vaude با ظرفیت ۴۲ لیتر خریدم که اکثر معیارهای لازم را داشت: سبک، راحت، مناسب برای پیاده‌روی‌های طولانی و خوش‌رنگ و خوشگل بود. اما من نمی‌خواستم هیچ کوهی رو بالا برم، می‌خواستم یک سفر یک ماهه به آذربایجان و گرجستان داشته باشم و شهرها و روستاهاش رو دربنوردم. بعد از سفر به کمبود‌ها و نقص‌های کوله‌م پی بردم:

مهمترین مشکل، نداشتن دسترسی مناسب به همه‌ی وسیله‌ها و لباس‌ها بود. کوله‌های کوهنوردی معمولن فقط از بالا باز می‌شوند (انگلیسی‌ها می‌گن Top Loading هستن) یا اگر از روی کوله زیپ دسترسی داشته باشند دسترسی خوب و راحتی به همه‌ی وسیله‌ها ندارند. بنابراین برای بیرون آوردن وسیله‌ها باید کوله رو به هم بریزید تا وسیله‌ی مورد نظر رو پیدا کنید. هنگام کوه‌نوردی نیازی نیست که به همه‌ی وسیله‌ها دسترسی داشته باشید چونکه وسایل به ترتیب استفاده توی کوله چیده می‌شن و به ترتیب استفاده بیرون میان، اما در سفرهای کوله‌گردی و شهرگردی هر لحظه ممکنه به لباس‌ها، دوربین و وسایل‌تون احتیاج پیدا کنید.

کوله‌‌پشتی‌های کوهنوردی تسمه‌های زیادی برای بستن و نگه‌داشتن وسیله‌ها دارند. این تسمه‌ها برای بهینه‌کردن وضعیتِ کوله‌پشتی روی شانه‌ها و کمر یا بستن باتوم، کیسه خواب، چادر، زیرانداز و غیره روی کوله‌ تعبیه شدن. اما این تسمه‌ها در سفرهای غیر کوه‌نوردی کاربردی ندارند و در محیط‌های شهری ممکنه دست‌وپاگیر باشند. مثلن در مترو، فرودگاه، رستوران‌ و کافه‌ به چیزهای دیگه گیر می‌کنند و ممکنه به وسیله‌های شما یا دیگران آسیب بزنند.

کوله‌پشتی‌های کوه‌نوردی «فقط» برای کول‌تون طراحی شدن و وقت‌هایی که روی کول‌تون نیستن خیلی دوست‌داشتنی نیستن. خیلی از کوله‌های کوهنوردی باریک و دراز‌ هستند که این باعث میشه میانگین بار کوله روی مرکز ثقل بدن شما قرار بگیره ولی این مساله جا دادنِ وسیله‌ها رو داخل کوله سخت‌تر می‌کنه و حفظ تعادلش روی زمین سخت می‌شه. در سفرهای شهرگردی بر خلاف کوه‌نوردی دائما لازم دارید کوله رو توی مترو، اتوبوس، پارک‌ و … زمین بگذارید، و اذیت می‌شید اگه همیشه بخواید با یک دست تعادل کوله رو نگه دارید. همچنین حمل کوله‌ی دراز با دست و به صورت ساکِ دستی سخت‌تره. در سفرهای شهری شما مدام در مترو، اتوبوس، فرودگاه و جاهای مختلف نیاز دارید که کوله‌پشتی‌تون رو با دست حمل کنید یا زمین بگذارید. کوله‌های کوهنوردی دستگیره‌های مناسب برای حمل دستی (مثل ساک) ندارند، دستگیره‌های کوله‌های کوهنوردی اغلب یک تسمه‌ی ساده و باریک هستن بدون هیچ پَد و ابری، چون اصولن قرار نیست با دست حملشون کنید و برای کول‌تون طراحی شدن.

کوله‌های کوهنوردی امنیت پایینی دارند چونکه از بالا و با یک بند بسته می‌شن، که این قضیه اصلن مناسب رها کردن کوله در هاستل‌ها و قسمت بار اتوبوس‌ها و مکان‌های عمومی نیست.

کوله‌های مسافرتی چه خصوصیاتی دارند؟

زیپ سراسری دارند. مهمترین ایده‌ی کوله‌پشتی‌ مسافرتی یا Travel Backpack اینه که زیپش مثل چمدان دورتادور کوله رو باز می‌کنه. اینطوری می‌تونید بدون اینکه همه‌ی وسیله‌های داخلش رو به هم بریزید، به چیزی که می‌خواید دسترسی پیدا کنید و بعدش هم خیلی راحت بذارید سر جاش. همونطور که قبلن هم اشاره کردم، کوله‌های کوه‌نوردی از بالا باز می‌شن و همه‌ی وسیله‌هاتون رو قورت می‌ده چون پیش‌بینی شده که به دفعات درش رو باز و بسته نمی‌کنید. اما در سفرهای شهری به چیزهای مختلفی در ساعات مختلف روز نیاز دارید پس مناسب‌ترین کوله‌پشتی سفر اونه که درش مثل چمدان باز بشه و همیشه به همه‌ی وسیله‌ها دسترسی داشته باشید.

مقایسه‌ی کوله‌ی کوهنوردی (راست) و کوله‌ی مسافرتی (چپ).
مقایسه‌ی کوله‌ی کوهنوردی (راست) و کوله‌ی مسافرتی (چپ).

ساک می‌شن. کوله‌پشتی مناسب سفر باید دستگیره‌های بزرگ و نرم، هم در بالا هم در بغل کوله (مثل ساک دستی) داشته باشه تا حمل کردنش همه‌جا راحت باشه. در سفرهای شهری خیلی وقت‌ها لازم میشه کوله‌پشتی رو با دست حمل کنید.

امنیت بیشتری دارن. زیپ‌های این کوله‌ها به هم قفل می‌شن و دست‌های کج رو از محتویات کوله دور نگه می‌دارن. همچنین جاهایی برای قایم کردن اشیاء قیمتی دارند.

بی‌بندوبارن! منظور بدی ندارم. کوله‌های مسافرتی اون همه تسمه و بندِ آویزون ندارند و حتی در بعضی مدل‌ها بندهای رو دوشی و دورکمر هم با یک پوشش زیپ‌دار پوشانده می‌شوند و ظاهر کوله‌پشتی درست شبیه به یک ساک دستی می‌شه (به اصطلاح Carry-on میشه) که می‌تونید با خودتون ببرید داخل کابین هواپیما.

هنگام خرید کوله‌ی مسافرتی به چه نکات دیگری دقت کنیم؟

بند روی دوش و بند کمری

کیفیت بندهای کمری و بندهای دوشی در کوله‌پشتی‌های مسافرتی همیشه خیلی خوب نیست، چون معمولن این کوله‌ها برای کمتر از ۱ ساعت مداوم روی دوش بودن طراحی می‌شن. البته این زمان برای پیاده‌روی یکسره کافیه، چون وقتی بین شهرها سفر می‌کنیم از وسایل نقلیه استفاده می‌کنیم و کوله رو برای مدت طولانی حمل نمی‌کنیم. اما بهتره کوله‌ای رو انتخاب کنیم که بندهای نرم و پد‌داری داره و قابل تنظیم باشه که خوب روی کمر و دوش ما بشینه.

زیپ‌های کوله

در کوله‌های مسافرتی زیپ‌های بی‌کیفیت بزرگ‌ترین ضعف‌شونه چون زود خراب می‌شن. پس کوله‌ای بخرید که زیپ درست‌وحسابی و بادوامی داشته باشه.

فُرم ایستا

برای کوله‌های مسافرتی نکته‌ی مهمیه. این قضیه ممکنه ظاهر کوله‌پشتی مسافرتی رو ساده‌تر از کوله‌های کوه‌نوردی کنه، انحناهای زیبای کوله‌های کوهنوردی رو نداشته باشه و ظاهرش ما رو یاد چمدان بندازه، ولی عوضش حمل و استفاده‌ش راحت میشه.

کوله‌ی روزانه

کوله‌ی روزانه یکی از بهترین خصوصیات یک کوله‌ی مسافرتی هستش. کوله‌ی روزانه یک کوله‌ی کوچک ۱۰ یا ۲۰ لیتریه که وسایل لازم برای گشت زدن در شهر رو توش می‌ذارید و کوله‌ی بزرگ (مادر) رو در هاستل یا محل اقامت خود رها می‌کنید. اینجوری لازم نیست اون کوله‌ی بزرگ و سنگین رو همه جا با خودتون حمل کنید. بعضی کوله‌پشتی‌های مسافرتی کوله‌ی روزانه هم دارن و بعضی‌ها ندارن. ولی اگر کوله‌تون بچه نداشت می‌تونید خودتون اون رو به صورت جدا بخرید که جای زیادی هم نمی‌گیره و خیلی سبکه.

کوله‌پشتی یک روزه.
کوله‌های یک روزه رو می‌تونید جدا هم بخرید. جمع میشه تو خودش و اندازه‌ی یه توپ تنیس میشه.

 

بهترین کوله‌پشتی برای من کدومه؟ (توی ایران هم موجود باشه لطفن!)

کوله‌‌پشتی‌های مسافرتی هم مدل‌های گوناگون دارن که بهتون توصیه می‌کنم در انتخاب کوله‌‌پشتی مناسب علاوه بر سلیقه‌ی شخصی، سبک سفر و مدت زمان سفرهاتون رو لحاظ کنید. من این نوع کوله‌‌پشتی‌ها رو به دسته‌های کلی‌تری تقسیم کردم که انتخابشون رو ساده می‌کنه و از هر دسته هم بهترین کوله‌پشتی که همه خصوصیات لازم رو داشته و در بازار ایران هم موجود باشه رو معرفی می‌کنم:

کوله‌گردی دور دنیا

برای یک سفر بدون مرز به گوشه‌های دست‌نیافتنی دنیا به کوله‌‌پشتی سرسخت و جاداری نیاز دارید که در همه‌ی شرایط آب‌وهوایی مقاوم باشه. کوله‌ای که حتی برای سفرهای چند ساله هم مناسبه، حملش راحت باشه و پدهای نرمش کمترین فشار رو به بدن‌تون وارد کنه، زیپ‌های محکمی داشته باشه که حالاحالاها خراب نشه و کسی نتونه اون رو بشکنه.

برای این سفر به یک کوله‌پشتی روزانه هم احتیاج دارید تا کاوش‌های سَبُک‌تون رو با اون انجام بدین و کوله‌پشتی سنگین و بزرگِ مادر رو در محل اقامت‌تون بذارید. می‌تونید یک کوله‌ی روزانه‌ی جدا هم بخرید اما اگر خودِ کوله‌پشتی یک بچه داشته باشه از مزایای اتصال کوله‌ی بچه به کوله‌ی مادر بهره‌مند خواهید شد، که هم می‌تونه پشت کوله‌ی مادر بسته بشه و یا روی شکم خودتون.

بهترین کوله‌پشتی مسافرتی‌ که همه‌ی خصوصیات بالا و از کوله‌های رده‌ی اول دنیا در این کلاس باشه، کوله‌ی Lowe Alpine AT Voyager هستش، و به خاطر همین خصوصیات نام وُیِجِر رو روش گذاشتن که اسم یک کاوشگر فضایی جذبه.

[one_half]

[button type=”bd_button btn_small” url=”https://sizdahom.com/YxrOW” target=”off” button_color_fon=”#fbd212″ button_text_color=”#ffffff”]خرید مدل زنانه[/button]

[/one_half]

[one_half last=last]

[button type=”bd_button btn_small” url=”https://sizdahom.com/tjqdd” target=”off” button_color_fon=”#fbd212″ button_text_color=”#ffffff”]خرید مدل مردانه[/button]

[/one_half]

کوله‌ی مسافرتی-طبیعت‌گردی

اگر هم به سفرهای شهرگردی کوله‌گردی علاقه‌مندید هم به سفرهای طبیعت‌گردی، و کوله‌ای می‌خواید که خصوصیات هر دو رو داشته باشه، کوله‌هایی در بازار موجود هستند که چابکی و امکانات کوله‌های طبیعت‌گردی را در اختیارتان می‌گذارند و جای مخصوصی برای کیسه خواب، قمقه آب، چوب دستی، زیرانداز و باقی وسایل کمپ دارند. و همچنین خصوصیات کوله‌های مسافرتی را هم دارند: زیپ سرتاسری روی کوله دارند و مانند یک چمدان دسترسی آسان به تمام کوله را فراهم می‌کند. اندازه‌ی استاندارد کوله این اجازه را می‌دهد که آنها را به عنوان کیف همراه (carry-on) درون هواپیما برد و تسمه‌های دست و پا گیر در سفرهای شهری را ندارند. این کوله‌ها برای سفرهای دور و کاملن رها به همه‌ی گوشه‌‌های دنیا طراحی شده‌اند.

اما خرید این کوله‌ها بسیار سخت است، پیدا کردن نمونه‌ای که همه این خصوصیات را به شکل کارا و درست طراحی کرده باشد بسیار سخت است. بهترین کوله‌پشتی از این دست که بتونیم توی ایران هم خریداری کنیم کوله‌ی «لو آلپاین» مدل AirZone Trek 45:55 است. این کوله بسیار مورد توجه مسافران شهری-طبیعت قرار گرفته و قطعاً کوله‌ی بعدی خودم هم خواهد بود چرا که به شکل ویژه‌ای همه‌ی امکانات گفته شده رو داره و همچنین سیستم تهویه هوای خوبی که داره باعث ایجاد فاصله بین کمر و سطح پشتی کوله‌پشتی می‌شه و از عرق کردن کمر جلوگیری می‌کنه، جیب های زیاد و در دسترسی داره به طوری که تقریباً برای هر چیز جیب مخصوصی طراحی کرده و قیمتش در مقایسه با محصولات با کیفیت مشابه خیلی جذابه.

[one_half]

[button type=”bd_button btn_small” url=”https://sizdahom.com/WIwi1″ target=”off” button_color_fon=”#fbd212″ button_text_color=”#ffffff”]خرید مدل مردانه[/button]

[/one_half]

[one_half last=last]

[button type=”bd_button btn_small” url=”https://sizdahom.com/cRHvU” target=”off” button_color_fon=”#fbd212″ button_text_color=”#ffffff”]خرید مدل زنانه[/button]

[/one_half]

سفرهای سبک و کوتاه

یک کوله‌ی سبک و جمع‌وجور برای سفرهای کوتاه‌مدت و سبک همونقدر مهمه که یک کوله‌ی محکم و جادار برای سفرهای طولانی و سنگین‌تر. در سفرهای بلندمدت لازمه که همیشه جایی در کوله برای وسیله‌های پیشبینی نشده خالی باشه اما در سفرهای کوتاه‌مدت حملِ سریع و راحتِ کوله‌پشتی و نداشتن چیزهای اضافه کیفیت سفر رو بالا می‌بره. بهترین کوله‌پشتی در این سبک که علاوه بر داشتن همه مزایای کوله‌های مسافرتی، بتونی مثل یک کیف دستی حملش کنی، اندازه‌ش طوری باشه که بتونی راحت همه جا ببریش و جنسش هم در مقابل پارگی مقاوم باشه کوله‌پشتی «لو آلپاین» مدل AT Lightflight Carry-on هستش با ظرفیت چهل و پنج لیتر که همه‌ی نیازهای مسافران چابک و ماجراجو رو پوشش می‌ده.

[button type=”bd_button btn_small” url=”https://sizdahom.com/mQSCb” target=”off” button_color_fon=”#fbd212″ button_text_color=”#ffffff”]خرید این کوله‌پشتی[/button]

خب این هم از کوله‌هایی که ما بهتون پیشنهاد می‌کنیم. همه‌شون از برند آمریکایی Lowe Alpine بودن، یک برند شناخته شده در حوزه‌ی تجهیزات سفر. ولی اگر کسی رو دارید که می‌تونه از خارج براتون کوله‌پشتی بخره گزینه‌های بیشتری خواهید داشت که من قبلن در موردشون براتون صحبت کردم. در مورد تجهیزات دیگه‌ای برای سفرهای هیچ‌هایک، کوله‌گردی و شهرگردی نیاز دارید هم اینجا براتون نوشتم.

اگر شما هم در مورد خرید کوله‌پشتی مناسب سفر پیشنهادی دارید حتمن این زیر برامون بنویسید. کوله‌ی الان‌تون چیه؟ چه مزایا و معایبی داره؟ برامون بگید از تجربه‌های کوله‌پشتی‌ای‌تون.

40 پاسخ

  1. سلام ارشاد:)
    منم تصمیم گرفتم ک هیچهایک و شروع کنم و سفر و سفر و سفر کنم.فقط اینکه بنا ب دلایلی حمل کوله سنگین روی شونه هام برای ی مدت طولانی برام ممنوع شده چون روی قفسه سینه ام فشار میاره.باید هریک ساعت مثلا کولمو بصورت دستی حمل کنم و خب بطبع اگه کوله مخصوص سفر باشه ک چرخدار هم باشه برای من مناسبه.در این قضیه چی پیشنهاد میکنی؟کوله سفر و چرخدار:)

    1. سلام مهسا. کوله‌های سفری چرخدار خوبی هستن. ولی نمی‌دونم توی بازار ایران موجود باشن یا نه. به هرحال چیزیه که شده و به نظرم تسلیم نشو. به جای اینکه خودت رو اذیت کنی سبک سفرت رو تغییر بده و با چمدون یا کوله‌های چرخدار سفر کن.

  2. سلام سلام 🙂 دمتون گرم واقعا چشمان منه کوله ندیده رو باز کردید .
    اقا الان با این وضع تحریم و گرونی و ترامپو ، مناقشات اخیر خاورمیانه و قتل هزاران راهب بودایی ب دست ارتش سرخ چین و همه این حرفا این کوله رو موجود دارید؟
    و یک سوال دیگه ! با توجه به اینکه این مطلب برای یک سال پیشه کوله جدیدی رو با این ویژگی ها پیشنهاد میکنید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *