اولین سفر خارجی: همایش جهانی گردشگری

11 اسفند

/

22 کامنت

11 اسفند

/

22 کامنت

بلاخره رفتم خارج. اولین بار هم خیلی عجیب و غیرمعمول رفتم خارج. یعنی به عنوان وبلاگ‌نویس دعوت شدم به همایش جهانی گردشگری در استانبول. داستانش از این قراره:

قبل از اینکه راه بیفتیم اونجا، به هر وبلاگ نویسی گفته بودن که یه ویدیو بفرستید برامون و خودتون و سایت‌تون رو معرفی کنید و بگید که چه احساسی دارید که دارید میاد و این داستان‌ها. یه ویدویی کوتاهِ چندثانیه‌ای که قرار بود جاهای مختلفی از مراسم در روزهای مختلف پخش بشه. من هم این ویدیو رو فرستادم:

 

به هرکی می‌گفتم اولین بارمه پامو خارج گذاشتم باورشون نمی‌شد. می‌پرسیدن «پس چجوری به عنوان وبلاگ‌نویس دعوت شدی؟» خیلی‌هاشون هم خیلی سریع خودشون به جواب می‌رسیدن: «پس در مورد همون سفرهای داخل ایران می‌نوشتی؟» منم می‌گفتم «آره دیگه.» حالا بیاید براتون تعریف کنم چی شد و کجاها رفتیم و چیکارا کردیم.

 

روز اول / از فرودگاه امام خمینی به هتل W استانبول، مثل یک بیزنسمن لاکچری

خب همونطور که می‌تونید پیش‌بینی کنید سفر ما از فرودگاه امام خمینی شروع شد. اسپانسر این همایش هواپیمایی ترکیه یا همون ترکیش ایرلاین بود و این یعنی بلیط رفت و برگشت ما رو تامین کرده بودن. خیلی خوش‌شانس بودم که همسفرهای فوق‌العاده‌ای هم باهام بودن. بچه‌های سبکتر. چهارتا دختر باهوش و باحال و رفیقِ شفیق. سفر با هرکدوم از این دخترها رو چندباری تجربه کرده بودم و هر کدومشون برای خودشون دنیایی دارن. حالا فکر کن چهارتاشون رو باهم توی یک پکیج کنارم داشتم. هواپیمای ساعت هفت و نیم صبح راه افتاد.

World Tourism Forum - Imam Khomeini Airport 2
خوابشون هم سبکتر شده بود. مهزاد (راست) و مریم (چپ).
World Tourism Forum - Turkish Airlines
والتر وایت کنارم نشسته بود!
World Tourism Forum - Imam Khomeini Airport
طلوعِ پری در فرودگاه امام خمینی

همین که رسیدیم خیلی ما رو تحویل گرفتن و حتی اجازه ندادن توی فرودگاه راه بریم. با یک ماشین اومدن دنبالمون و بعدشم با یک ماشین دیگه مستقیم تا هتل. یک هتل خیلی شیک و لوکس به اسم هتل W استانبول.

World Tourism Forum - Sara Louee
سارا.
World Tourism Forum - W hotel Istanbul 2
هتل W استانبول با کلی W روی در و دیوار.
World Tourism Forum - W hotel Istanbul
بامزه‌ترین ویو رو اتاق من داشت بدون شک 🙂

کمی استراحت کردیم و خودمون رو برای ولکام دینر یا همون شام خوش‌آمدگویی آماده کردیم. اینجا برای اولین بار با رفقای وبلاگ‌نویس‌مون از کشورهای مختلف جهان آشنا شدیم و اولین دوستی‌ها و اولین عکس‌های یادگاری شکل گرفت.

World Tourism Forum - welcome dinner
شام خوش‌آمدگویی

روز دوم / روز سیاست‌مدارها و شب وبلاگ‌نویس‌ها

امروز روز اجلاس جهانی بود. یعنی آدم گنده‌ها (از جمله وزیر گردشگری ترکیه) اومدن و صحبت کردن و جاتون خالی حوصله‌مون حسابی سر رفت. البته ما خودمون رو با قابلیت جدید اینستاگرام LIVE مشغول کرده بودیم و به سوالات فالوورها جواب می‌دادیم تا اینکه از پشت یکی گفت «هیسسسس!» ما هم LIVE رو قطع کردیم و به جاش رفتیم بیرون یه قهوه ریختیم واسه خودمون و جلوی استند مخصوص همایش عکس یادگاری گرفتیم.

World Tourism Forum - Bloggers 3

یا اینکه بهشون می‌گفتم بپرن هوا!

World Tourism Forum - Bloggers 2

کل اون روز با معاشرت و قهوه و پیدا کردن دوست‌های جدید و ردوبدل‌کردن کارت ویزیت و صحبت کردن در مورد وبلاگ‌هامون و سفرهامون و اینا گذشت. همه منتظر رسیدن شب بودیم. شبی که قرار بود یه مهمونی درست‌وحسابی برای ما وبلاگ‌نویس‌ها بگیرن. توی یک جای باشکوه به سام قصر چراغان استانبول. ما هم برگشتیم هتل و شیک‌وپیک کردیم و راهی اونجا شدیم. راهنمای قصر، نوشیدنی‌های جذاب، موزیک و غذای عالی، همه چیز مهیا بود. این قصر الان یک هتل خیلی لاکچری شده و قیمت گرونترین اتاقش که همون اتاق مخصوص سلطان هستش ۳۰ هزار دلار برای یک شب هستش.

World Tourism Forum - Ciragan Palace
منو یاد کاخ نیاوران و کاغ سعدآباد و اون عکس‌هایی که توی کتاب اجتماعی‌ کلاس چهارم بود می‌اندازه | عکس از مریم رها
World Tourism Forum - Ciragan Palace 3
سمت راست: کَچ، وبلاگ‌نویس از فیلیپین و سمت چپ: یاسمین وبلاگ‌نویس و اینستاگرامر از مراکش.

یه مسابقه‌ی عکاسی هم برگزار کردن که هرکسی امشب توی قصر بهترین عکس‌ها رو بگیره از طرف مدیریت قصر بهشون جایزه می‌دیم. ما هم به یاد بیتل‌ها و آلبوم Abbey Road پریدیم هوا و این عکسِ پایین رو گرفتیم. همونجا تصمیم گرفتیم که جایزه هرچی بود تقسیم بر چهار می‌کنیم. بعدش برگشتیم توی مهمونی برای ادامه‌ی رقص و پایکوبی و مهمونی‌بازی. حدس بزن چی شد! سوم شدیم. جایزه:

استحمام در حمام مخصوص قصر!

ولی ما چهار نفر بودیم و اون جایزه فقط مال یک نفر بود! تصمیم گرفتیم که اگه اجازه بدن من سرم، یاسمین دستاش، خوزه پاهاش و روبن قسمت‌های خصوصی بدنش رو اونجا بشوره. مثکه موافقت نشد و در نتیجه ما به نفع خوزه کنار کشیدیم تا بره با حمومش حال کنه!

World Tourism Forum - Ciragan Palace Competition
سمت چپ: عکسی که ما گرفتیم و برنده شدیم | سمت راست: حمام سلطنتی قصر چراغان استانبول

روز سوم / روز یادگرفتنی‌ها و شب اسکار گردشگری

روز سوم کمی دیرتر شروع شد. چون می‌دونستن که دیشب تا دیروقت در حال مهمونی و پارتی بودیم و خب، بدمون نمیاد کمی بیشتر بخوابیم. ولی روز مهمی بود. امروز مخصوص وبلاگ‌نویس‌ها بود. ورکشاپ‌ها و کلاس‌های جالبی برای وبلاگ‌نویس‌ها برگزار شد و چندتا از دوست‌های خودمون رفتن روی صحنه و از تجربیات خودشون در مورد درآمدزایی، عکس‌گرفتن در سفر، ویدیوبلاگینگ و این چیزها صحبت کردن. کلی چیز یاد گرفتیم. باحال بود.

World Tourism Forum - Bloggers sessions

شب سوم هم از راه رسید که شب اختتامیه‌ی ماجرا بود. بهمون گفته بودن که تیپ بیزنسی، رسمی و شیک بزنید. مثلن کت‌شلوار و اینا. منم که تو عمرم کت‌شلوار نپوشیدم و کلن گوشم به این حرف‌ها بدهکار نیست. پس با این تیپ رفتم، کلی خوشحال و خندون.

World Tourism Forum - Gala Night

این مراسم، مثل مهمونی دیشبش، توی قصر چراغان استانبول برگزار شد. اون شب مراسم جوایز توریسم هم برگزار شد. یه چیزی تو مایه‌های اسکارِ گردشگری. یعنی در قسمت‌های مختلف مثلن «بهترین ایرلاین» یا «بهترین هتل» یا «بهترین فیلان» یا «بهترین بیسار» به شرکت‌های مختلف جایزه می‌دادن. بعدشم چندتا خواننده‌ی معروفِ ترکیه اومدن و با یک اجرای زنده مهمون‌مون کردن. البته من هیچ‌کدوم از اینا رو درست‌وحسابی نبودم و هی برای خودم این‌طرف و اون طرف می‌چرخیدم و با بقیه معاشرت می‌کردم، اکثرن توی بالکن قصر که مشرف به همچین منظره‌ای بود:

World Tourism Forum - istanbul

ما توی اسکارِ گردشگری جایزه‌ای نبردیم ولی خیلی خوشحال بودیم. چون اونا برای بردن اون جایزه هزاران دلار هزینه کرده بودن ولی ما برای این همه اتفاق خوب یک قرون هم هزینه نکرده بودیم. اونجاست که دوباره به اون حرف کوکو‌شنل می‌رسیم که:

بهترین چیزها در دنیا رایگان هستن، دومین بهترین‌چیزها در دنیا خیلی خیلی گرون هستن.

 

روز چهارم / تور استانبول

صبح روز چهارم، بعد از خوردن یک صبحانه‌ی مفصل در هتل W استانبول، رفتیم دم در و دیدیم که یک اتوبوس بنز قدیمی منتظر ماست. اتوبوسی بامزه به اسم گورمه‌باس که قرار بود ما رو ببره به جاهای مختلف شهر استانبول و ما رو در معرض خوراکی‌های خوشمزه‌ی شهر قرار بده! یه شکمگردی درست‌وحسابیِ استانبولی.

World Tourism Forum - Gourmet Bus

اسم این گروه که برگزارکننده‌ی تور بودن هست Yerim Seni Istanbul که ترجمه‌ش می‌شه «یه لقمه استانبول بزن». ما هم اون روز خودمون رو سپردیم بهشون و نه تنها یک لقمه، بلکه چندین لقمه از استانبول زدیم. البته از لقمه‌ها عکس‌های زیادی در دست نیست چون… خب، همه رو قبل از اینکه به فکر عکس گرفتن ازشون باشیم، خوردیم!

World Tourism Forum - Istanbul Tour 2

World Tourism Forum - istanbul tour
استانبول. عکس از مریم رها.

و این بود داستان اولین سفر خارجی من. یه سفر پر از اولین‌ها، تجربه‌های جدید، دوست‌های جدید، هم‌صحبتی با حرفه‌ای‌های وبلاگ‌نویسی و روشن‌شدن مسیر، رقص‌های فراوان، نوشیدنی‌ها و غذاهای خوشمزه، هتل‌های لوکس، زندگی لاکچری، و خیلی چیزهای باحالِ دیگه. حالا دیگه برگردیم تهران ببینیم اونجا چه خبره و داستان از چه قراره.

 

???

موسیقی روی ویدیوها، به ترتیبِ ظاهر شدن در متن:

Leito – Age Man Beram 

Poom – Les Voiles

Son Feci Bisiklet – Bikiniside Astronomi

Biz – Dünya Büküldü feat. Nilipek

22 پاسخ

 1. مطلبی که گذاشتی واقعا عالی بود، واقعا اون جمله دوستان که میگه مفت باشه کوفت باشه خیلی خوبه، البته مال شما مفت بود و باقلوا، ترتیب مطالب و عکس ها و کلیپ ها عالی بود، وقتی به آخر مطلب رسیدم افسوس خوردم که چرا زود تموم شد، عالی هستی!

 2. ایول پسر، خیلی باحالی
  یه نماینده شایسته و اهل حال از ایران
  باعث افتخاری 🙂
  تو سبکتر بهت گفتم مستر رمبو :ی
  خوشحال شدم از آشنایی با خودت و سایت ات ، دمت گرم

 3. حاج ارشاد. آقا بی زحمت اسم اهنگ هایی که تو کلیپ ها استفاده میکنی رو هم بذار. هم جهت کپی و رایت و اینا و هم جهت استفاده اینجانب و سایر 🙂 اگه اسم آهنگ کلیپی که با سگه شروع میشه رو هم اینجا بگی که دیگه خیلی مخلصیم.

 4. ارشاد جان خیلی خوشحالم که تجربه ات رو با ما هم شریک کردی
  دلم میخواست یکم هم از اون چیزهایی که یاد گرفتی هم توی ورک شاپ ها بنویسی تا ما هم با اون قسمت هاش آشنا شیم 🙂

  1. قربونت. خوشحالم حال کردی باهاش. والا چیزهایی که یاد گرفتم خیلی مفصل و یه جورایی اینجوری نمیشه. شایدم میشه. بذار کمی روش وقت بذارم ببینم چیکارش می‌کنم.

 5. تو محشری پسر . همیشه خوش باشی و لبت خندون. منتظرم از نزدیک ببینمت . ب امید دیدار

 6. ارشاد خیلی پست باحالی بود. اضافه‌ت کردم به لیست رفقای وبلاگ نویس. دلم میخاد یه متن خوب واست بنویسم ولی صبر می‌کنم بیای اصفهان از نزدیک ببینمت .

 7. سلام

  خیلی قلم خوبی داری 🙂 تصویر بسیار خوب وزیبایی از این چند روز رو ساختی .

  راستی نگفتی چطوری به این همایش دعوت شدی ؟ هرساله ست؟ ما هم می تونیم دعوت شیم ؟شرایط و..؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *