کوله‌های مناسب برای هیچ‌هایک و شهرگردی

- دریادگرفتنی‌ها
۴۷

قبلن‌ها که اینطوری نبود. اینقدر آپشن نداشتن مسافرها. الان از همه رنگ و همه حجم و همه نوع کوله اومده توی بازار(های خارجی!). دنیا برای مسافرها جای قشنگ‌تری شده. الان خونه‌به‌دوش‌ها کوله‌های راحت‌تر، جادارتر، و خوش‌دسترسی‌تری دارن. من اینجام که شما رو در انتخاب خونه (بخونید کوله‌ی) آینده‌تون راهنمایی کنم.

خیلی از نکته‌هایی که در انتخاب کوله‌ی مناسب باید رعایت کنید رو قبلن پری توی این مقاله براتون نوشته. پس من سعی می‌کنم تکرار مکررات نکنم و کوله‌های مناسب برای هیچ‌هایک و شهرگردی رو بهتون معرفی کنم و بهتون بگم که چرا این کوله‌ها برای سفرهای به سبک من، سفرهای شهرگردی و روستاگردی، و کلن سفرهایی که معلوم نیست یک ساعت بعد کجایی مناسب هستن.

چرا من کوله‌ی طبیعت‌گردی نخریدم؟

دسترسی به فیهاخالدون کوله نداشتم

سبک سفر من صرفاً طبیعت‌گردی نیست. طبیعت هم می‌رم ولی خیلی وقت‌ها شهرگردی و روستاگردی می‌کنم. برای سفرهای طبیعت‌گردی معمولن توی خونه همه‌ی وسایلتون رو توی کوله می‌چینید و وقتی به محل کمپ رسیدین کوله رو می‌ذارین زمین و همه‌ی چیزهای لازم رو درمیارید. منظورم اینه که یه بار پر و یه بار خالی می‌کنید. برای همینه که این کوله‌ها خیلی جمع و جور و باریک ساخته می‌شن و مثل گونی از بالا پر و خالی می‌شن و شما دسترسی راحت و سریعی به همه جای کوله ندارید. ولی ما توی سفرهامون هر لحظه ممکنه به یه چیزی از داخل کوله نیاز پیدا کنیم چون معلوم نیست یک ساعت بعد کجایی و داری چیکار می‌کنی.

 

کوله‌های طبیعت‌گردی با قسمت بار مشکل دارن

به دو دلیل:

۱) اول از همه اینکه کوله‌های طبیعت‌گردی چون از بالا (مثل گونی) پر و خالی می‌شن مکانیزم قفل کردن محتویات داخل کوله رو ندارن. ترجیح می‌دم وقتی کوله‌م رو می‌ذارم داخل قسمت بار اتوبوس یا هواپیما، دوتا زیپ داشته باشه که به هم قفل کنم و خیالم راحت‌تر باشه.

۲) بندهای زیادی دارن (بند کمر و بندهای پشت و بقیه‌ی بندها برای آویزون کردن چادر و زیرانداز و غیره) که ممکنه هی به این ور و اون ور گیر کنن.

این‌طوری شد که کوله‌های مخصوص مسافرت‌های شهرگردی طراحی و ساخته شد.

کوله‌های شهرگردی (یا همون Travel) دوتا ویژگی مهم دارن: یکی اینکه برخلاف کوله‌های طبیعت‌گردی که از بالا همه چیز رو می‌بلعن، کوله‌های شهرگردی مثل چمدون یه زیپ سراسری دارن و دسترسی راحتی به تمام محتویات کوله در اختیارتون می‌ذارن. یه ویژگی دیگه‌ی این کوله‌ها اینه که carry-on می‌شه. یعنی یه روکش میاد و بندهای اسفنجی کمری و شونه‌ای کوله‌ رو می‌پوشونه و مثل یک ساک دستی جمع و جور می‌شه که حتی می‌تونید اون رو با این روش از قسمت بار هواپیما نجات بدین و با خودتون ببرید توی هواپیما. توی ویدیوی زیر این قضیه رو بهتون نشون دادم.

 

 

کوله‌ی من یه کوله‌ی آلمانیه با برند MeRu. سایت مایت نداره و تو فروشگاه آنلاین globetrotter.de عرضه می‌شد. الان دیگه «ناموجود» می‌زنه براش. این فروشگاه آنلاین یکی از خوبای وسایل سفر توی آلمانه. من این کوله‌ رو از اونجا خریدم با قیمت ۱۴۰ یورو که اون موقع می‌شد ۴۵۰ هزار تومن اینا. دوستم داشت از آلمان می‌اومد منم بهش گفتم برام میاری؟ گفت آره چرا که نه. خوبی‌هاش رو گفتم ولی حالا بذارید نقاط ضعفش رو هم بگم. این کوله‌ی من جای مخصوص لپتاپ نداره. کاش داشت. چون برای سفرهای طولانی لازمه که ابزار کارم رو با خودم ببرم. الان که جای لپتاپ نداره مجبورم یه محفظه‌ی جمع و جور براش بخرم و بذارمش یه جایی بین وسایل‌هام. یه ایراد دیگه هم که داره اینه که بیرون کوله بندهای زیادی داره. البته خیلی از این بندها برای جمع و جور کردن کوله و انتقال فشار از روی زیپ به بندها طراحی شده ولی خب زیاده و کوله‌های رقیبش خیلی جمع و جور تر هستن. کلن کوله‌های شهرگردی قراره جمع و جورتر باشه از کوله‌های طبیعت‌گردی.

متاسفانه کوله‌های شهرگردی زیادی من توی بازار ایران و منیریه تهران ندیدم. ولی به فعالان بازار پیشنهاد می‌کنم با توجه به اینکه این سبک سفر داره روز به روز بیشتر میشه اونا هم تنوع بازار و کوله‌ها رو بیشتر کنن و علاوه بر کوله‌های کوهنوردی و طبیعت‌گردی، کوله‌های این سبکی رو وارد بازار کنن، البته با قیمت انصافانه. من همه‌ی بازار رو رصد نکردم ولی اگه رفتین منیریه ازشون بپرسید آیا کوله‌ای دارن که زیپ سراسری داشته باشه و فقط از بالا پر نشه؟ چون بعید می‌دونم اگه بهشون بگید کوله‌ی travel دارید متوجه منظورتون بشن. فروشنده‌هامون خیلی بروز نیستن متاسفانه.

 

meru traveller
کوله‌ی خودم | MeRu Traveller

 

اگه کوله دارید – که احتمال زیاد کوله‌ی طبیعت‌گردیه – واقعن لازم نیست اون رو بندازید دور و به دنبال خریدن یک کوله‌ی شهرگردی باشید. تازه، خیلی از کوله‌های طبیعت‌گردی هم هستن که دسترسی‌های خوبی می‌دن به محتویات کوله. خیلی از دوستان من که شبیه من سفر می‌کنن کوله‌ی طبیعت‌گردی دارن و مشکل خاصی هم ندارن. در صورتی برید سراغ خرید این کوله‌ها که پول زیادی دارید و دوست دارید خرجش کنید. ولی اگه کوله ندارید، بهتون توصیه می‌کنم کوله‌ی مخصوص شهرگردی بخرید. اگه کسی دارید که از خارج داره میاد، بهش بگید براتون یه دونه بیاره. چندتا کوله‌ی خوب دیگه توی ژانر شهرگردی بهتون معرفی می‌کنم و بهتون میگم که قضیه‌شون چیه.

 

Osprey Farpoint

farpoint_55

اولین پیشنهادم براتون این کوله‌س. خودم هم از نزدیک دیدمش و مزیتش نسبت به کوله‌ی MeRu اینه که دوتا کوله‌س. یه کوله‌ی مادر و یه کوله‌ی بچه که پشتش سواره. کوله‌ کوچیکه یه جاهایی خیلی به درد می‌خوره. اینطوری کوله‌ی مادر رو می‌ذاری توی خونه‌ی میزبانت و کوله‌ی کوچیک رو برای گردش‌های روزانه با خودت می‌بری بیرون و دیگه مجبور نیستی همه‌ی دار و ندارت رو با خودت از این خیابون به اون خیابون حمل کنی.

جایگزین این قضیه می‌تونه کوله‌های کوچیک و جمع‌شونده باشه که به صورت جدا باید بخرید. این کوله‌ها وقتی جمع می‌شن به اندازه مشت یک دست جا می‌گیرن و وزن خیلی کمی دارن. ولی خب چون بندها و پشتش ابر و اسفنج نداره راحتی کوله‌ی کوچیک Osprey رو نداره.

 

packable packs
کوله‌های جمع‌شونده روزانه | برای اینکه از اینا پیدا کنید توی گوگل بزنید packable backpacks

کوله‌ی آمریکایی OSPREY FARPOINT در دو ظرفیت ۴۰ لیتر و ۵۵ لیتر عرضه می‌شه که به برای آقایون ۵۵ لیتری و برای خانوم‌ها ۴۰ لیتری رو توصیه می‌کنم. قیمتش ۱۳۵ یوروئه. این از لینکش توی فروشگاه آنلاین REI و این هم از لینک رسمی خود محصول توی سایت OSPREY.

 

REI Vagabond

rei vagabond

این کوله‌ی ۴۰ لیتری هم چیز خوبیه برای کسایی که خیلی پول ندارن. از اونجایی که حجمش کمه بیشتر برای خانوم‌ها توصیه می‌شه ولی آقایونی که می‌خوان سبک و مینیمال‌طوری سفر برن هم می‌تونن باهاش حال کنن. تفاوتش با کوله‌ی من یکی حجم کمتره و یکی اینکه بندهای شونه و کمریش خیلی اسفنج و ابر ندارن، یعنی منتظر یه چیز خیلی نرم و گرم نباشید. ولی جنسش خوبه و اونایی که استفاده کردن می‌گن راحته. جزئیات بیشتر اینجاست. راستی قیمتش ۱۲۰ دلاره.

 

Deuter Transit

deuter transit

دیوتر رو همه برای کوله‌های طبیعت‌گردیش می‌شناسن که توی ایران هم پره. ولی توی ایران کوله‌ی شهرگردی ازش ندیدم. این کوله‌ش خیلی چیز کارراه‌بنداز و خوبیه و صرفن برای هیچ‌هایکرها و شهرگردها طراحی شده. تازه یه بند پیکی هم داره که می‌تونید وقتی کوله رو carry-on کردین راحت‌تر حمل کنید. این هم از لینک خرید کوله توی آمازون با قیمت ۱۵۲ دلار و این هم از لینک رسمی خود محصول توی سایت Deuter.

این سه تا کوله اونایی بودن که توی نظرسنجی‌ها عملکرد خوبی داشتن و خودم هم بیشتر ازشون خوشم اومد. تنوع توی این ژانر از کوله‌ها بیشتر از این حرف‌هاست و کلن داره بیشتر هم می‌شه. کلن یه سر به این لینک بزنید و با چندتا کوله‌ی خوب از این ژانر آشنا بشید و ببینید کدومشون براتون مناسب‌تره. من دست گذاشتم روی کوله‌های با ظرفیت کم، چون به نظرم کوله باید کوچیک باشه تا شما چابکی بیشتری داشته باشید. توی اون لینک کوله‌های بزرگتری هم هستن.

اما اگه دنبال کوله‌پشتی‌ای هستین که تو ایران هم بشه خرید، یه سر به این لینک بزنین، تو این مقاله کیوان بهترین کوله‌پشتی‌هایی رو که تو ایران پیدا می‌شه رو معرفی کرده و از همونجا هم راحت می‌تونین بخرینش. هیچی دیگه، همین. اگه این مطلب رو دوست داشتین من خوشحال می‌شم به یکی دو نفر دیگه هم نشون بدین و مطلب رو به اشتراک بذارید.

نظر شما

 1. درود ارشااااد ….. توضیحاتت مثل پری کامل بود ….. با توجه به گزینه های موجود تو ایران مجبور شدم به همون خرید دویتر ایرکانتکت ۱۰+۵۵ راضی بشم ……. خیلی دوس داشتم اسپری فارپوینت رو بگیرم ولی نشد که بشه :((

  به قول مریم معرکه ای پسر :))

  1. خیلی گرون میدن تو منیریه.پریروز من رفتم قیمت گرفتم.فقط یه مغازه موجود بود و اونم قیمت ۷۱۰ تومن رو داد 😐

  2. ارشاد نیک‌خواه

   جیگرتو جواد جان. والا اطلاعی ندارم از ویژگی های کوله ولی حال کردی خودت اینجا یه مروری بکن برامون کوله ت رو. خوبی ها و بدی هاش رو بگو.

 2. ارشاد لطفا نظرت رو راجب کوله های Air Contact دیوتر بگو.زیپ جلو هم دارن برای دسترسی راحت تر.
  و اینکه راجب چادر هم راهنمایی کن.این کله گاوی هایی که تو بازار موجودن و قیمتشونم مناسبه چطورن؟خودت چی پیشنهاد میدی؟
  مرسی ارشاد.

  1. ارشاد نیک‌خواه

   سلام رضا جان.
   راستش در مورد Air Ci=ontact اطلاعات زیادی ندارم. ولی می دونم که چادرهای کله گاوی چادرهای خوبی هستن به نسبت قیمتش (که حدود ۲۰۰ تومن ایناس اگه اشتباه نکنم). من خودم هم چادر ندارم و فکر کنم یه دونه ۱ به ۲ کله گاوی بگیرم که ۱.۷ کیلو وزنشه. وزن چادر برام مهمه که کم باشه.

   1. سلام
    چادرهای باوزن کم تر هم توی بازار اومده که زیر یک کیلووه شاید کله گاوی نباشه ولی ولی من از نزدیک دیدم خیلی سبک وراحته قیمتش هم ۲۵۰تومنه
    فک کنم دونفرش ۱کیلوو ۲۰۰ گرم باشه

    1. ارشاد نیک‌خواه

     جدی؟ اگه اسم و آدرس و ایناش رو بلد بودی حتمن بهم بگو برم یه نگاه بندازم. چون راستش چادر ندارم.

  2. این مدل کوله ها که وزنشون هم بیشترکوله های دیگه هست برای بارکشی طراحی در مسافت زیاد طراحی شده که بیشترشون تا ۲۲ کیلو بار رو به خوبی روی بدن تقسیم میکنن – نه اینکهکوله های دیگه ۲۲ کیلو بریزی داخلش پاره میشه -نه – مفهمون تقسیم بارهست که بدن در مسافت زیادخسته نشه و کیفیت پشتی و پارچه اونها هم برای کارکرد زیاد هست و جنسشون بهتره . اگر بارکشی ندارین خریدشون توجیهی نیست

 3. کوله MeRu Traveller خودت ۷۰ لیتری هست ؟

  1. ارشاد نیک‌خواه

   سلام امیر جان. نه ۶۰ لیتریه مال من

   1. برنامه ای برای برج ۷ داری ؟ یکبار باید باهات همسفر بشم :))

    1. ارشاد نیک‌خواه

     برای فردا هم برنامه ای ندارم. تو میگی برج هفت؟

     1. خراب این جوابت شدم به جان خودم

 4. من پیشنهادم Osprey Port 46 هست. کوچک‌تر و سبک تر از Farpoint 65 هست ولی می‌شه در سفرهای داخل اروپا داخل کابین هواپیما برد و همچنین به جای اون کوله بچه من همیشه یک کوله کوچک‌‌تر ده لیتری توی کوله اصلی‌ام دارم که برای بیرون رفتن اون را پر می‌کنم. این هم لینک‌اش:
  https://www.surfdome.com/osprey_travel_packs_-_osprey_porter_46_travel_pack_-_black-197765

 5. و در ضمن معمولا در خارجه گرون‌ترین جا برای خرید این جور وسایل آمازون یا سایت رسمی خود اون Brand هست. پیشنهاد من اینه که از shopping.google.com دنبال اون چیزی که می‌خواهی بگردی. مثلا همون کوله Osprey porter 46 که Retail Priceاش ۱۳۰ دلار هست را من از یک سایت دیگه ۸۰ دلار خرید کردم.

  1. ارشاد نیک‌خواه

   ایول چه پیشنهاد خوبی دادی. عالی بود.

  2. ارشاد نیک‌خواه

   اطلاعاتی که دادی، هم اینجا هم توی کامنت بالاییش، عالی بودن. دمت گرم امید.

 6. سلام ارشاد
  راهنماییهات عالیه.
  من بین دوتا انتخاب شک دارم که ممنون میشم راهنماییم کنی
  ۱. Osprey Farpoint 55
  ۲. Deuter Transit 65

  از نظر حجم اولی رو و از نظر مدل دومی رو بیشتر می پسندم. اما احساسم اینه ۶۵ زیاده و اذیت کننده. نمیدونم درست میگم یا نه

  لینک هر دوتاشم میذارم تا بتونی تخصصی تر نظرت رو بهم بگی

  ۱. https://www.rei.com/product/894563/osprey-farpoint-55-travel-pack
  ۲. https://www.rei.com/product/848326/deuter-transit-65-travel-pack

  خیلی خیلی ممنونم ازت

  1. ارشاد نیک‌خواه

   تو که می دونی من نظرم ۵۵ لیتریه. هرچی کمتر سبکتر. اسپری هم که دیگه خیلی شاخه و نیازی به تعریف نداره. برو سراغش.

  1. ارشاد نیک‌خواه

   چقدر مجموعه ی خفنی بود. عالی بود. لذت بردم اساسی. دمت گرم.

 7. سلام ارشاد
  برای انتخاب رنگ کوله نکته و ملاحظه خاصی وجود داره؟

  1. ارشاد نیک‌خواه

   نه دیگه. اون سلیقه‌س فقط. هرچی دوست داری بگیر. البته رنگی باشه بهتره. بیشتر دیده می‌شی بغل جاده و حس بهتری می‌ده.

 8. ارشاد عزیز سلام
  ممنون از اطلاعات خوبی که با دیگرون به اشتراک میذاری و ممنونم که باعث تحقق سایت سبکتر شدی.
  کدام یک از کوله های دیوتر رو مناسب تر میدونی واسه بکپکینگ و هیچهایک؟

 9. ارشاد جان اگه اشتباه نکنم این کوله ى اسپرى بند براى وصل کردن کیسه خواب و زیرانداز نداره درسته؟

 10. سلام ارشاد جان
  یه کوله پیدا کردم ولی یکم روش شک دارم
  Deuter Traveler 70+10 قیمت تو سایت زده ۲۸۹$ ولی یه جا پیدا کردم تو سایت میده ۷۸۰ تومن
  فقط الان موندم کوله خوبی هست یا نه
  اینم لینکشه
  اگه لطف کنی یه نگا بندازی بهش نظتو بگش ممنون میشم
  http://www.deuter.com/DE/en/travel/traveller-70-plus-10-3510115.html

 11. سلام.
  آقا این کوله هایی که تو ایران نیستن رو چجوری میشه خرید؟ میشه یه راهنمایی بکنید. ممنون

  1. ارشاد نیک‌خواه

   سلام احمد جان
   تنها راهی که من سراغ دارم اینکه که یه آشنایی داشته باشی که از خارج میاد و برات بیاره اون.

 12. سلام ارشاد جان.اول بگم که نظرم طولانیه و بابت این شرمنده ولی به کمک ات احتیاج دارم.بعد از این که خوندیش همش رو حذف کن به جز خط اول تا شلوغ نشه.یه دنیااا ممنون
  من حدود بیست سالمه ولی بلند قد و هیکلی ام(برای ابعاد کیف گفتم تا بدونی).ببین ارشاد جان مسافرت های من غالبا اینطوریه که کل فامیل رو جمع میکنیم.یه اتوبوس اسکانیا میگیریم میریم یکی دو روز مسافرت یا مثلا میریم کیش ولی فقط با پدر و مادرم.حالا یه سری وسایل ثابت و نسبتا گرون قیمت دارم.ببین چه کوله ای برام مناسبه قربونت
  ادکلن-عینک-مسواک برقی-نخ دندون-ناخن گیر-ماشین ریش-کرم ضد آفتاب-شامپو-حوله-شونه-نخ و سوزن و یکم لباس یه جفت کفش
  لپ تاپ(کاور براش میگیرم)-تبلت-هارد-ساعت هوشمند گرونم-هدفون-پاور بانک-خودکار و مداد-کیف مدارکم و کارت اعتباری
  فندک-چاقو شکاری-شوکر-چراغ قوه-ابزار کوچک مسافرتی-وسایل شنا-چند تا قرص-توپ والیبال با تلمبه اش-بدمینتون-دفتر یادداشت-چند تا کتاب و جزوه-قاشق و چنگال سفری و لیوان و قابلمه خیلی کوچیک-صندلی راحتی-زیر انداز و کیسه خواب و بالش طبی ای که دارم
  از همه مهم تر ساز ویولون ام و دوربین چشمی ام

  ارشاد الآن میگی این دیوونه اس ولی اگه دقت کنی اکثرشون تو یه کیسه برنج جا میشن و همشون یه جوری بدردم خوردن به خدا عقل تو کله مه😊
  حالا کدوم از کوله های بالا که گفتی بدردم میخوره؟یا‌ باید کوله دیگه بگیرم
  (وسایل بزرگم فقط اینا بودن هاا:ویولون-کفش-کیسه خواب-بالش و لپ تاپ.بقیه همه ریزن و کوله بزرگ لازم نیس)ممنون

  1. ارشاد نیک‌خواه

   سلام عزیزم. ببخشید دیر جواب می‌دم. راستش وسایلت خیلی زیاد و جاگیره. در نتیجه باید بری سراغ کوله‌ی ۷۰ لیتر به بالا.
   من توی لیستم کوله‌ی این حجمی معرفی نکردم، ولی توی اون لینک‌هایی که معرفی کردم بگردی حتمن کوله‌ی مناسب خودت رو پیدا می‌کنی.
   دیوتر یه کوله داره به اسم Deuter Traveller. فکر کنم اون خیلی برات مناسب باشه چون یه بچه هم داره که می تونی جدا حملش کنی با خودت.

 13. سلام
  یه سوال یکی مثل من که تو سفر هم کمپ میزنه و زیرانداز و چادر داره الان اگه از این کوله هایی که معرفی کردی بخوایم استفاده کنیم چجوری میشه؟؟ اخه اینا به نظرم بند کافی جلوشون ندارن که چادر و زیر انداز رو بهشون وصل کنیم… اینو چه کنیم؟

 14. عالی عالی عالی.
  یه دنیا مرسی ارشاد مهربانم(قلب + اون آدمکه که جای چشماش دوتا قلب قرررررمز داره)
  من کلا از خوندن نوشته های آموزشی تون هم انرژی مثبت میگیرم. بقیه که جای خود داررررد.

  آرزو دارم رویاهات بشن واقعیتهای مجسم زندگیت.

 15. سلام نظرت درباره کوله پشتیای high sierra که دیجی کالا میفروشه چیه? چون هم زیپ سراسری داره هم اون بندهای زیاد که گفتی ازش آویزون نیست مدلهای متنوعی هم داره

 16. امید حاتمی

  ۷ شهریور ۱۳۹۵ at ۱۱:۵۳ ق.ظ

  و در ضمن معمولا در خارجه گرون‌ترین جا برای خرید این جور وسایل آمازون یا سایت رسمی خود اون Brand هست. پیشنهاد من اینه که از shopping.google.com دنبال اون چیزی که می‌خواهی بگردی. مثلا همون کوله Osprey porter 46 که Retail Priceاش ۱۳۰ دلار هست را من از یک سایت دیگه ۸۰ دلار خرید کردم.

  آقا امید لطفا آدرس این سایتی رو که ازش کوله osprey رو ازش ۸۰ دلار خریدید رو معرفی بفرمایید

 17. سلام.
  من خیلی از این کوله خوشم اومد. فقط یک سوال: میشه سه‌پایه‌ی عکاسی و چادر رد رو یک جوری به کوله متصل کرد؟ چون مثل این که بند نداره کنارش.

  1. ارشاد نیک‌خواه

   سلام. کدوم کوله دقیقن مد نظرته. دقیق تر بگو تا بهت بگم. این کوله ی من اگه منظورته یه بندهایی داره برای آویزون کردن سه پایه و چادر. ولی اکثر کوله های شهرگردی بندهای زیادی ندارن.

   1. یادم رفت بگم کدوم کوله! منظورم این بود: Osprey Farpoint
    همه چیزش به نظرم عالیه. هم جای لپ‌تاپ داره، هم حجمش مناسبه و هم دوقلوست! فقط از این جای سه‌پایه و چادرش مطمئن نیستم که اگه اون هم باشه فوق‌العادست.

 18. سلام ارشاد، خوبی؟ دوربین نو مبارک، سجاد هستم یک عکاس، دوس دارم سال جدیدمو با هیچ هایک شروع کنم، اما مشکلم ایمن جا دادن وسایل عکاسی و وسایل مورد نیاز در یک کوله س، ضمناً جسمم اینقدر قوی نیست که یه کوله بزرگ رو حمل کنم، آیا دوربینتو تو کوله ت میذاری؟ همه شون جا میشن؟ اگه یه مطلب با عکس و شرح بیشتر در مورد کوله ت بنویسی خوشحال میشیم.

  با تشکر، سجاد

 19. سلام ارشاد جان
  عالی بود
  خیلی برا خرید کوله کمکم کرد

  1. ارشاد نیک‌خواه

   قربونت حمید جان. خیلی خوشحالم که کمکت کرد.

 20. مرسى… خیلى خوب بود راهنماییت، دمت گرم 🙂

 21. بچه ها دمتون گرم – خیلی دوست داشتم ببینمتون از نزدیک – حالا شاید پیش بیاد و یه جا همدیگه رو دیدیم. راهنمایی در مورد کوله خیلی عالی بود. گرچه سر دقت ندیدم چون فعلا نمیخوام بخرم و میزارم به وقتش ریزتر بشم. اما خب دمت گرم گفتن که وقت نمیشناسه.

 22. سلام من یک کوله ۸۰ L مدل کوهنوردی چند سال پیش خریدم.برنامه دارم یک سفر هیچهایک تقریبا ۱ ساله برم برای اشنایی با سبک غذایی مردم مختلف اروپا.(شغل من اشپزی هست) لطفا راهنمایی کنید استفاده از این نوع کوله چه معایبی داره و ایا برای استفاده از این محصول مشکلی بوجود نمیاد یا بهتره یک کوله کوچیک تر خریداری کنم؟لطفا اول این را جواب بدهید تا سوالات دیگری در مورد وسایل سفر های طولانی از شما بپرسم.ممنون از سایت خوبتون

قسمت نظرات بسته شده است.