نامه‌ای به همه‌ی مامان‌ها و باباها

دارم نظرشون رو کم‌کم تغییر می‌دم، ولی کلن مامان و بابای من اصلن با این سبک زندگی و سفرهای من موافق نیستن. مامانم توی این ویدیو آب پاکی رو ریخت روی دستم…

و این شد که تصمیم گرفتم برای مامان و بابام یه نامه بنویسم. یه نامه که شاید خیلی از شماها هم حسش کنید. شاید والدین شما هم با سفر کردن شما مخالف هستن. این نامه رو برای همه‌ی مامان‌ها و باباها می‌نویسم. اگه تمایل داشتین می‌تونید متن نامه رو بلند با صدای خودتون برای مامان و بابا‌تون بخونید یا مثلن با دست‌خط خودتون بنویسیدش و بچسپونید روی در یخچال یا بذاریدش کنار کنترل تلویزیون.

پدر و مادر عزیزم

سلام

توی این نامه می‌خوام براتون از خودم، زندگی و یه سری چیزهایی که تا حالا در موردش باهاتون صحبت نکردم، صحبت کنم. می‌خوام در مورد این روزها، جوانی، اینکه من چی فکر می‌کنم و نقش شما توی این قضیه چیه براتون بگم.

پدر و مادر عزیزم، شما دوران جوانی خودتون رو پشت سر گذاشتین. امیدوارم هرچه که بوده، اون دوران رو اون‌طوری زندگی کرده باشید که واقعن دلتون می‌خواست. امیدوارم اشتباهاتی کرده باشید که واقعاً دوست داشتید مرتکب بشید، چون مطمئنم اگه این طور بوده باشه باعث رشد شما شده و درس زندگی بهتون داده و شخصیت پخته‌ای که الان دارید قطعاً برخاسته از همون اشتباهات بوده. امیدوارم دوران جوانی‌تون آزاد بوده باشید و خوش گذشته باشه بهتون. امیدوارم الان حسرت این رو نداشته باشید که

«کاش جوانیم رو اون‌طوری که خودم دلم می‌خواست زندگی می‌کردم و نه اون‌طوری که بقیه دلشون می‌خواست.»

پدر و مادر عزیزم، می‌دونم که دهن مردم رو نمی‌شه بست. می‌دونم که حرف‌ها پشت سر من خواهند زد اگر ذره‌ای خلاف جریان آب حرکت کنم. ولی مطمئنم خود شما هم خاطراتی دارید که پشیمون شدین از حرکت کردن در جهت چیزی که مردم خواستن. مطمئنم شما هم خاطراتی دارید از تصمیماتی که خودتون برای خودتون نگرفتین، بلکه مردم برای شما گرفتن. مطمئنم حسرت‌هایی از این دست در خودتون دارید. می‌دونم که ما در میان این مردم زندگی می‌کنیم و نمی‌شه خودمون رو از اون‌ها جدا کنیم، بنابراین سعی می‌کنم هیچ وقت کاری نکنم که جوجه اردک زشت این جامعه باشم. ولی به من حق بدین که بخوام زندگی رو برای خودم و نه برای مردم زندگی کنم.

تا حالا ازم پرسیدین چطوری دلم می‌خواد زندگی کنم؟ چی دوست دارم؟ به کجا می‌خوام برم؟ واقعاً چرا ما تا حالا در مورد این مسائل مهم صحبت نکردیم؟

چیزی که ازتون می‌خوام اینکه که بهم اجازه بدین من هم مثل شما تجربه کنم و دیدگاه خودم رو از دنیا بسازم. سختی‌هایی که شما پشت سر گذاشتین خیلی برام قابل احترامه، ولی راستش من هم می‌خوام سختی بکشم و زندگی‌م رو اونطوری که می‌خوام زندگی کنم. ازتون می‌خوام به زندگی اعتماد کنید، به من اعتماد کنید و اجازه بدین خودم تجربه کنم. آره می‌دونم که ممکنه توی این راه مرتکب اشتباه هم بشم، ولی به قول اون نویسنده‌هه:

«ما از شکست درس می‌گیریم نه از موفقیت.»

می‌خوام چیزهای جدیدی رو امتحان کنم و یاد بگیرم. می‌خوام وقتی بزرگ شدم به بچه‌هام بگم: «بابابزرگ و مامان‌بزرگتون بهم اجازه دادن خودم باشم و جوانیم رو اونطوری که می‌خواستم بسازم.»

پدر و مادر عزیزم، من می‌خوام برم سفر. می‌خوام دنیای اطراف رو ببینم. می‌خوام خودم رو بشناسم. می‌خوام با آدم‌های مختلف معاشرت کنم و جامعه‌ای که توش زندگی می‌کنم رو درک کنم. می‌خوام رشد کنم و می‌دونم یکی از بهترین راه‌ها براش سفر کردنه چون «بسیار سفر باید تا پخته شود خامی.» می‌خوام آزادی و مستقل بودن رو تجربه کنم تا بتونم بعدها روی پای خودم بایستم. اگه قبلن یه پسر/دختربچه بودم، الان دیگه بزرگ شدم و می‌خوام قائم‌به‌ذات باشم. می‌خوام قوی‌تر بشم و دید بازتری نسبت به دنیا پیدا کنم. می‌خوام شب رو توی چادر و زیر ستاره‌ها بخوابم. می‌خوام توی رودخونه موهام رو بشورم. می‌خوام خودم رو برای سختی‌های دنیا آماده کنم. می‌خوام کمی از این فضای دود و ماشین و ساختمون‌ها برم بیرون و طبیعت رو لمس کنم. می‌خوام برم توی یک روستا و کنار یک پیرزن بشینم و نون پختن رو یاد بگیرم. می‌خوام دنیای اطرافم، زیبایی‌ها و زشتی‌هاش رو ببینم. می‌خوام شما بهم اجازه بدید که برم سفر کنم.

پدر و مادر عزیزم، می‌دونم! می‌دونم که شما می‌خواید از من حمایت و حفاظت کنید. می‌دونم من نه پدر هستم و نه مادر و شاید حسِ حمایتی شما رو اونطور که باید درک نمی‌کنم. می‌دونم که شما سپری هستید که من رو در مقابل زشتی‌های دنیا مصون نگه می‌دارید. ولی ازتون می‌خوام علاوه بر اینکه راه رو به من نشون می‌دین، اجازه بدین خودم راه رو طی کنم. مثل بچگی‌هام که خونه‌ی شنی ساختن رو یادم دادین ولی اجازه دادین خودم خونه‌ رو بسازم. مثل وقتی که سلام کردن رو بهم یاد دادین و تشویقم کردین خودم سلام کنم. الان هم می‌خوام زندگی رو درک کنم، دنیا رو درک کنم و می‌خوام خودم این مسیر رو طی کنم. ازتون تشکر می‌کنم که راه رو به بهترین نحو ممکن بهم نشون دادین و همیشه حامی من بودین. حالا هم می‌خوام حامی من باشید و بهم اعتماد کنید. بهتون اطمینان می‌دم که ناامیدتون نمی‌کنم.

 

دوست‌تون دارم

فرزندِ همیشه فرزندِ شما

ارشاد (ولی شما اسم خودتون رو بذارید!)

نظر شما

 1. سلام ارشاد ✌
  خوب بودی،عالی شدی 👌👌👏
  خیلی راهه خوبی رو برا بیان احساساته خفه شدمون پیدا کردی 🙂 👍
  منم حتما این نامرو مینویسم براشون
  زندگیه منه 💪 خودم هم باید بسازمش 🌌💪😍

  1. ارشاد نیک‌خواه

   بسازش و یه طوری بسازش که بدرخشه. جیگرتو

 2. Vaghti neveshtehat ro mikhooonm y hesi to vodjoodam ghogha mikone,roham y lahzehaee miree jahaee k tosifeshon mikoni…,ba khondane neveshtat raftam labe rodkhone mohamoo shostam o yakh kardaaam☺😊😊
  Merccc az ghalame zibat,,tabrik migam b bozorgie fekret o bolandaye rohet.
  Rahet por rahroooooo ☺
  Bbkhsh farc naneveshtam

  1. ارشاد نیک‌خواه

   خیلی روحیه بهم دادی با این پیام گرمت. مرسی.

 3. اگه قبلن یه دختربچه بودم، الان دیگه بزرگ شدم و می‌خوام قائم‌به‌ذات باشم؟

  دختر بچه چرا؟

  1. ارشاد نیک‌خواه

   اولش از دید یک دختر نوشتم نامه رو. چون این مشکل رو بیشتر دخترها دارن و این نامه بیشتر به درد اونا می‌خوره. دیگه یادم رفت عوضش کنم. شابد بهتر بود بنویسم «دختر/پسر بچه» چون این نامه برای همه‌ست خطاب به همه‌ی والدین.

 4. هیچهایک یکی از بهترین چیزایی بود که توی تمام زندگیم اتفاق افتاد(باعثشم خودتی!) و دمت گرم که داری سایتو چیزای دیگه رو جلو میبری.
  مامان فعلا با خوندن سفرنامه های بروبچه ها و خودم آروم گرفته. تقریبا البته!
  هیچهایک مسیر زندگیمو تغییر داد و الان خیلی زمان خوشحالی سپری میکنم.
  جیگرتو
  #هرچی

  1. ارشاد نیک‌خواه

   آرش جان، خیلی خوشحالم که یه جرقه بودم در این انفجارِ خوشایندی که در زندگیت اتفاق افتاده. ایمیلت هم خوندم ها! نگی نخوندی. دیگه همینجا جوابت رو می‌دم. خیلی مرسی. بی صبرانه چشم به جاده (بقیه چشم به در می‌مونن) می‌مونم که یه جایی ببینمت و هدیه‌م رو ازت بگیرم. جیگرتو

   1. سلام مرسی بابت متن جالبت.به فکر فرو رفتم

 5. چرا من‌انقد عاشق مامانت شدم ارشاد؟؟؟؟؟ چرااا؟؟؟؟
  ناوه ی بسیار زیبایی نوشتی اما اگه بخوایم واقع بینانه به این قضیه نگاه کنیم از انصاف کمی به دوره که بنده های خدا خانواده هامون همیشه نگرانمون بمونن.اما خوب با ارتباط مداوم و جلب اعتمادی که تضمین کنیم جای ما راحته و ما خوشحالیم فک کنم بشه یکم این نگرانی ذاتیشون رو‌ پیچوند☺

  1. ارشاد نیک‌خواه

   کاملن حق با توئه. ارتباط مداوم و جلب اعتماد مهمترین چیزه.

 6. از این به بعد هر وقت انرژیم کم شد میام اینجا سرحال بیام! دیدن اینکه داری میری دنبال آرزو هات خیلی الهام بخشه.

  1. ارشاد نیک‌خواه

   یادت نره که زندگی خیلی کوتاهه.

 7. عالی بود.گل کاشتی

 8. این نامت به من یادآوری کرد که چقدر ترسو هستم، و چقدر میتونم که ترسو نباشم.
  به هر حال یه جورِ دیگه به دردم خورده انگار.

  1. ارشاد نیک‌خواه

   ترس. این ترسِ لعنتی. دهنشو سرویس کن!

 9. ارشاد جان ، قربون شکل ماهت
  اول اینکه کارت درسته ، از اون کار هایی می کنی که آدم می گه کاش من جای این آدمه بودم! این یعنی اینجایی که هستی خیلی خوبه!

  بعد اینکه جان برادر این عکس نوشته های فارسی ایسنتاگرام و این ویدئوی خوشگل (منظورم فارسی نویسیش) رو با چه نرم افزاری درست کردی؟

  1. ارشاد نیک‌خواه

   خیلی مرسی. کلی لطف داری به من مهران جان.
   من این ویدیوها رو با اپلیکیشن Quik درست میکنم. کار باهاش خیلی راحته. نصب کن و برو تو کارش.

   1. مرسی ارشاد جان ، اینو گرفتم (Quik) و کلی هم با نحوه کار کردنش حال کردم ، عکس نوشته های فارسی اینستاگرام رو فرماییش ننمودی ارشاد جان ، اون رو با چه نرم افزاری انجام میدی جان دل؟

    1. ارشاد نیک‌خواه

     مهران جان اون رو با فتوشاپ انجام می‌دم. اون دیگه اپلیکیشن موبایل نداره.

     1. فوتو شاپ برای آیفون و اندروید اپلیکیشن داره. من همه ادیتهای عکسهای اینستام رو با فوتو شاپ موبایل انجام میدم. برای تکست فارسی نوشتن روی عکس هم که کلی اپ وجود داره، یکی از معروفترین شون، اپ phonto هست.

     2. ارشاد نیک‌خواه

      آره فونتو خیلی خوبه، ولی فونت‌های فارسیش محدوده، نه؟

 10. ارشاد تو از همه ی ماهایی که یه جا نشستیم و تن به تقدیر دادیم یه سر و گردن بالاتری

 11. بنظر من مسئله حرف مردم و حرفهای پشت سرتون نیست. مسئله خود شما هستید و آینده ای که ناگزیره.
  همون بچه هایی که شما در آینده میخواهید بهشون بگید:
  بابابزرگ و مامان بزرگتون بهم اجازه دادند تا خودم باشم…
  به خانه سرپناه و رفاه نسبی احتیاج دارند و مطمعن باشید اگر اینهارو نداشته باشید هرگز به پدربزرگ و مادربزرگشون افتخار نمیکنند.
  و نیز به این توجه داشته باشید که فشار زندگی و خانواده در ایران به جایی میرسونه که تمام این لذت از تنتون بیرون بیاد.
  من نمیگم سفر نکنید نمیگم جوانی نکنید من میگم افراط نکنید و آینده نگر باشید.

  1. ارشاد نیک‌خواه

   به نظرم اگه برم دنبال چیزی که دوستش دارم، بلاخره پول و سرمایه و رفاه هم میاد. فقط کافیه بری دنبال چیزی که دوست داری. نمی‌دونم شاید من اشتباه می‌کنم. ولی این تصمیمیه که گرفتم و امیدوارم همه چی خوب پیش بره.

  2. جناب محمد نظر شخصی من تو این زمینه اینه که ممکنه خیلی از کسایی که دنبال ارشاد پا توی این مسیر گذاشتن فیلد بشن اما ارشاد یه انرژی و خلاقیت ژنتیکی داره که اون آیندهرو یه جور معرکه می سازه.

 12. سلام اقا ارشاد نامه ی خیلی قشنگی بود ولی راستش من ازین نامه ها زیاد نوشتم ولی اثری نداشته تاحالا, چون پدرومادرم فک میکنن من هنوز بچم و اصلن درکم نمیکنن.من دوباره این نامه رو براشون مینویسم امیدوارم اثر کنه اگرم راضی نشدن شاید ایندفه فرار کنم و برم دنبال بزرگترین آرزوم که سفر به کل دنیاس چون حرفای من برای خانوادم مسخرس و این واقعا اذیتم میکنه و نمیخوام تا آخر عمرم مطابق میل اونا زندگی کنم و آرزوهای خودمو فقط تو خواب ببینم..

 13. خیلی خوب بود…
  من هم باید اونجوری که دلم می خواد زندگی کنم.
  می دونم که اون روز میاد!

  1. نباید منتظر موند باید اونو ساخت…

 14. با دیدن ویدیو گفتم دیگه مامانت احساساتتو درگیر کرد دیگه کارت تمومه، ولی تو با این نامه ای که نوشتی فکر نمیکنم دیگه جای حرفی باقی بمونه.
  کارت درسته عمو ارشاد
  برو مام پشتتیم داریم میایم
  عمو ارشاد یه دورهمیم تو تهران بذاااار، راجعبشم زیاد اطلاع رسانی کن که یه موقع از دست ندیم البته لطفا و سپاس زیییییییاد 🙂

  1. ارشاد نیک‌خواه

   رابطه‌ی من و مامانم خیلی باحال تر از این حرف‌هاست :))
   مرسی که روحیه می‌دی نیلوفر جان.
   حتمن دورهمی تهران هم می‌ذارم به زودی. و خوب اطلاع رسانی می‌کنم که از دست ندیش.

 15. آفرین به تو واقعا عالی بود، امیدوارم همیشه موفق باشی
  زندگی به کامت

 16. وای ارشاد چدر مامانت جیگره. ۱۰ بار این ویدیو رو نگاه کردم. مدل صحبت کردنش منو یاد حمید و سروه می ندازه. خدا برات حفظش کنه.

 17. Just keep walking bro😘😘

 18. ای جان من

  میشه من یه سفر بیام مادر رو ببینم؟ چقدر دوست داشتنی

  1. ارشاد نیک‌خواه

   :))) آدرس می‌دم خودت برو ببینش. معلوم نیست من کی می‌رم اون سمتی.

 19. ميلاد از تهران

  زه باده مستی خوش باش
  اگر با ماهرخی نشستی خوش باش
  چو عاقبت جهان نیستی
  چو هستی،بدان نیستی، خوش باش

 20. وای خوا گیان…چنه باحال بو 😃😃😁

 21. وقتی داشتم زندگیتو و چیزی که خودم دوست دارم و برای دوستم توضیح و توجیه می کردم ، میگفت که اونا کسی و ندارن که نگرانشون باشه … من قبول نداشتم و ندارم و خودم تا حدی موفق بودم که مامانم و قانع کنم ، اینم شد سندش ! مرسی 🙂 موفقتر باشی

 22. سلام فقط میتونم بگم خوش بحالت …از کار یکنواخت اداری خسته شدم و دلم لک زده برای سفر
  ولی چه کنم نیاز مالی دست و پامو بسته .حرفات و سفرنامه هات برای من که چند سالی میشه هیچ سفری نرفتم مثل قصه میمونه و بعضی وقتا هم اشکمو در میاره

 23. مصطفی خوشبخت

  من اینجا که میام خیلی صفا میکنم دم شما گرم
  خدا مادر رو حفظ کنه

 24. سلام ارشاد عزیز چقدر تو خوب مینویسی و انرژی میدی به ماها شک نکن مسیر درستی و انتخاب کردی نذار زندگی برات حسرت بش دوستت داریم

 25. شک نکن مسیر درستی و انتخاب کردی نذار زندگی برات حسرت بش دوستت داریم

 26. خیلی خوب نوشتی,همه حرفای من بود

 27. سلام
  من ۱۴ سالمه و دوس دارم برم بیرون یکمی ازادی داشته باشم میخواستم بدونم اگه این نامه رو برای مادرم بنویسم اجازه میده بهم یا نه؟
  اخه هر وقت بهش میگم میگه زوده یا میترسم تنها بفرستمت بیرون من درکش میکنم اما واقعا خسته شدم همش تو خونه نشستم😿😭
  بعضی وقتا میگم خدایا چی میشد من پسر بودم😭
  قسم خوردم وقتی ازدواج کردم و مادر شدم کاری نکنم دخترم بگه ای کاش من پسر بودم💔

قسمت نظرات بسته شده است.